Предмет. Українська мова 4 клас
Тема уроку. Неозначена форма дієслова.
Мета уроку. Закріпити і поглибити знання учнів про неозначену форму діє-
слова. Виробляти вміння правильної ставити питання до неоз-
наченої форми дієслова. Збагачувати словниковий запас. Розви- вати зв’язне мовлення. Виховувати позитивні якості характеру
на основі зразків народної мудрості, розуміння необхідності ко-
лективних зусиль для досягнення певної мети.
Обладнання. Мотиваційні картки,схема „ Дієслово”, таблиця „ Правила роботи в групах”, індивідуальні картки з прислів’ями, картки для
роботи в групах, тлумачні словники.
Хід уроку
Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, потім сила і мужність – хлопці.
Діти, з яким настрєм ви прийшли на урок? ( Показують картку).
позначає ознаку предмета
що робити? що робить? що робитиме? тощо
ДІЄСЛОВО - пов’язане з прикметником
змінюється за часами
у реченні буває другорядним членом речення
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Запам’ятовувати, відповідати.
IV.Етап виконання плану діяльності
1. Робота в парах
- Як пишемо НЕ з дієсловами? Кожен учень отримав картку із завданням списати прислів’я і приказки, розкриваючи дужки.
Взаємоперевірка.
2. Вивчення нового матеріалу
а) Каліграфічна хвилинка.
Ти ти ти
дієслова, що відповідає на питання що робити? що зробити?
б) Робота над віршем ( за вправою 88).
- Виразно прочитайте вірш. Чи є незрозумілі слова? Знайдіть дієслова. Спробуйте визначити їх час.
Прочитайте виділені слова. Чи можна визначити час дії і особу, яку стосується дія?
в) Висновок – правило, с. 48.
г) Робота з підручником, вправа 89 (усно).
г) Робота з прислів’ями (вправа 90).
- Прочитайте речення. Чи є невідомі слова?
Словникова робота. Загата – споруда для затримання течії води в річці; гребля.
д) Вивчення правила, с. 48.
е) Вправа „ Мозковий штурм”.
Що ви вже знаєте про неозначену форму дієслова?
Незмінна форма дієслова.
Відповідає на питання що робити? що зробити?
Не вказує ні на час, ні на особу, ні на кількість виконавців дії.)
3. Гра ,, Добре – погано”
- Підберіть дієслова – антоніми.
Добре Погано
працювати лінуватися
миритися сваритися
прибирати забруднювати
4. Інтерактивна вправа
а) об’єднання в групи;
б) розподіл доручень: лідер, писар, читач;
в) повторення правил роботи в групах;
1. Правило тиші.
2. Правило піднятої руки.
3. Вислухай свого товариша.
г) пояснення завдань і виконання роботи.
- Кожна група отримує конверт зі смужками паперу, на яких записані прислів’я про працю, ставлення українського народу до роботящих людей та ледарів. До кожної смужки треба дібрати частинку – відповідник, склавши повне прислів’я.
- Чого нас вчать ці перлини народної мудрості?
- Чому саме в прислів’ях так багато дієслів у неозначеній формі?
1 група
1. Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.
2. Громадою велику справу можна подужати.
3. Не на користь книжки читати, якщо тільки вершки брати.
4. Щоб рибку їсти, треба у воду лізти.
2 група
1. Як спішити, то двічі робити.
2. Якщо добре працювати – скрізь успіх будеш мати.
3. За діло взятися – розуму набратися.
4. Тяжко тому жити, хто не хоче робити.
3 група
1. Добре того вчити, хто хоче все знати.
2. Хоч би три дні не їсти, аби з печі не злізти.
3. Майстра по роботі впізнати.
4. Мало хотіти – треба попотіти.
4 група
1. Тяжко знання добувати, зате легко носити.
2. Спершу треба розсудити, а потім робити.
3. Незнання - не сором, сором – небажання знати.
4. Себе перемогти – найбільша перемога.
5 група
1. На чужу роботу дивитися – ситому не бути.
2. З ремеслом дружити – в житті не тужити.
3. Щоб людиною стати, треба працювати.
4. Вовка боятися – в ліс не ходити.
г) презентація виконання робіт;
д) оцінювання;
е) підсумок уроку
Вправа „ Мікрофон”
- Чим сподобався урок? Який настрій у вас зараз?
Домашнє завдання:
1 група – записати 10 будь – яких дієслів, через риску поставити їх у початкову форму.
2 група – знайти і записати 6 прислів’їв, у яких є дієслова у неозначеній формі, підкреслити їх.