Ніна Воскресенька "Руда ворона" (позакласне читання)

Про матеріал

матеріал допоможе розширити читацькі уподобання учнів; ознайомить з літературною казкою Н.Воскресенської "Руда ворона"; розвиватиме навички самостійного читання, переказу літературних казок; виховуватиме усвідомлення переваг Добра над Злом, прагнення до самовдосконалення, набуття кращих людських якостей.

Перегляд файлу

Середня загальноосвітня школа №126 м. Києва

 

 

 

 

 

 

 

 

Ніна Воскресенська

 «Руда Ворона»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Конспект уроку

з української літератури

для 5 класу (позакласне читання)

підготувала вчитель

       української мови та літератури

       Буракова Маргарита Михайлівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема         Н. Воскресенська (Мацебула Ніна Василівна), «Руда Ворона»

 

 Мета:  розширити читацькі уподобання учнів; ознайомити з літературною казкою

                    Н.Воскресенської; розвивати навички самостійного читання, переказу літературних казок; виховувати усвідомлення переваг Добра над Злом, прагнення до самовдосконалення, набуття кращих людських якостей.

 

 Тип уроку: бесіда з позакласного читання.

 Обладнання: портрет письменниці, твори, ілюстрації до твору.

 

Хід уроку

 

 І. Мотивація навчальної діяльності

    Повідомлення теми й мети уроку.

 

 Рефлексія. Визначення підготовленості учнів до уроку.
     Покажіть рефлексію на початку уроку. (Y) - готовий працювати, думаю, труднощів

 не    буде. (v) - не зовсім упевнений у своїх силах. (N) — не впевнений у своїх силах,   

 потрібна допомога.
ІІ. «Поетична хвилинка»

 В а р і а н т   у ч и т е л я.

 Я все життя, Любов, тебе чекав

 

 Як водоспад, гримлять слова гучні,
Але найбільша сила в тихім слові.
І тільки ті щасливі справді дні,
Де є хоч крапля Справжньої Любові.
 

 Душа співає Сонцю і Весні,
Зірками сяють обрії казкові,
Палає у безмежній далині
Чарівне світло Справжньої Любові…
 

 Великий Боже! Люди ж не святі.
Скажи мені свій вирок в тихім слові
І подаруй (хоч в іншому житті!)
Тепла і світла Справжньої Любові.

Я все життя, Любов, тебе чекав...

Владислав Красса

 

М о ж л и в и й  к ом е н т а р  у ч н я.

Любов – найголовніше, що є в житті людини. Любов до близьких і рідних, до

 своєї   Батьківщини, до дітей і батьків.

Любов підносить людину, возвеличує її, спонукає до гарних вчинків.

 Відсутність  любові завдає великих страждань. Про силу любові, про  важливість жити

 з  любов’ю в серці йдеться у цих рядках.

 

 ІІІ. Основний зміст роботи

 1. Слово вчителя.

У багатьох як фольклорних творах, так і в літературних казках діють персонажі,

 які  можна об’єднати однією назвою – «нечиста сила». Це Баба Яга, Кощій Безсмертний,

 відьми, чаклуни та багато інших. Всі вони уявлялися в народі як злі сили,

 ворожі  людині. Але з  дитячих років ми звикли вірити у перемогу Добра над Злом,

 у   щасливий кінець казки…

    Познайомившись із твором Н. Воскресенської «Руда Ворона», ми

 зможемо  відповісти на запитання: «А хто ж справді може побороти зло, для кого добро

 й любов у серці -  найголовніше за все в житті».

 

 2. Повідомлення учня про письменницю.

Ніна Воскресенська (справжнє прізвище – Мацебула). Народилася у

 м. Києві в 1960 році. Закінчила Одеський гідрометеорологічний інститут, спеціальність:

 океанолог. Працювала інженером, програмістом, журналістом, редактором,

 верстальником, лаборантом в хімічному кабінеті і навіть бетонником 3-го розряду

   студентському будзагоні). Зараз працює журналістом.

 Ніна Воскресенська весь час писала наукові статті, стінні газети, комп’ютерні

 програми, казки для дітей, тексти для комп’ютерних енциклопедій та шкільних

 підручників, нарешті, статті на всілякі теми: від книговидання до газовидобування.

 Книжки, які були видані у 1995-2001 роках, писалися під різними псевдонімами, як

 і  кілька десятків публікацій у журналі «Барвінок». Ніна Воскресенська – фіналістка     «Коронації слова» за 2004 рік. 2004 року, Всеросійської дитячої премії "Заветная мечта

 2008/2009" за повість "Властелин Страны Желаний". Вона отримала 2 місце

 на  Всеукраїнському конкурсі творів для дітей «Золотий лелека» (2008 рік) за твір

«Руда  ворона».

Основні твори: “Володар країни мрій ” (2005), “Останнє бажання короля ” (2006).

 У своїй біографії Н. Воскресенська написала: «Моє дитинство пройшло

 на   київському лівому березі, на масиві Воскресенка (звідси й псевдонім). Свою першу

 казку я написала у другому класі. Пам’ятаю, це була надзвичайно довга (шість сторінок

 у зошиті в косу лінійку!) історія про зайчика та лисичку. У сімейному архіві цей твір не

 зберігся, бо я, допомагаючи народному господарству, здала його в макулатуру разом із іншими зошитами. І зовсім про те не шкодувала, бо твір писався дерев’яною ручкою з металевим пером, і коли я дошкребла останнє речення своєї казки, рука боліла так, що здавалося — вона відпаде. Можливо, саме тому, хоча  мою казку  прийняли в класі на «ура», професію письменника я занесла до «чорного списку», літературний талант на довгі роки закопала, а професію  собі обрала у царині точних наук, до яких  теж мала хист».                           

Н. Воскресенська пише для широкого кола читачів, бо «коли широкий загал не

 розуміє того, про що ти пишеш, то або ти не вмієш висловлювати своїх думок, або твої

 думки не потрібні людям». Вона щиро вважає, що «головним (і єдиним!) критерієм

 цікавості й потрібності книжки є інтерес до неї Його Величності Читача».

 

 3. Слово вчителя.

Чи знаєте ви, чого найбільше у світі бояться відьми та чаклуни? Добрих

 чарівників? Ні! Адже їхні сили рівні, тому кількість зла і добра однакова. Єдина істота,

 яка може остаточно перемогти зло, – Руда Ворона. Але її досі мало хто бачив, бо для

 того, щоб нею стати, слід багато чим ризикнути заради добра… Запам’ятали? А тепер

 вирушаємо у казковий світ, створений Ніною Воскресенською.

 

 4. Обмін враженнями від казки.

 (Що запам’яталося, сподобалося, чому.)

 

 5. Виразне читання, переказ епізодів казки, які найбільше вразили.

 

 6. Бесіда.

 - Хто така Біла Чарівниця, яка вона на вигляд?

 - Чому Перепічці не вдалося перетворити Галушку на відьму?

 - Які вчинки та дії свідчать про доброту, розум, працьовитість, любов до родини

   Галушки?

 - Чому Галушку називали в школі Білою Вороною, а згодом - Рудою?

 - Чому Чорному Чаклунові не вдалося заволодіти трьома смарагдами?

 

 

 7. Пошуково-дослідницька робота.

Порівняйте характери, поведінку героїв казки (Галушка – Перепічка, Біла

 Чарівниця – Чорний Чаклун – на вибір учнів), заповнивши таблицю.

 

 

Добро

Зло

Герой

 

 

Дії, вчинки

 

 

Поведінка

 

 

 

 8. Гра.

 Визначення головної думки (ідеї)казки.

Їжачок має зібрати ті листочки, які відбивають, на вашу думку, головну думку

 казки; обґрунтуйте свій вибір.

Гроші допомагають не завжди.

Межи людьми будь людиною.

Праця майстра величає.

Добро завжди перемагає зло.

Не шкодуй для людей гарних, добрих слів.

Треба тягнутися до світла, до тепла, до прекрасного.

 

 9. Проблемні ситуації.

- Чи вважаєте ви, що на зло не слід відповідати злом?

1. Василь весь час сміється з Наталки, ображає її. А потім підходить, і, ніби нічого

 й не трапилося, просить пояснити домашнє завдання. Що їй робити?

2. Толя побачив, як за рогом школи палять цигарки три хлопчики з його класу,

 незважаючи на те, що це дуже шкідливо й заборонено. Мабуть, треба сказати про це

 класному керівникові? Так?

3. Батьки подарували Тетяні на день народження калькулятор. Діти в класі весь час

 просять ним покористуватися, а потім забувають повернути вчасно. Як бути?

 

 10. Ведення читацьких щоденників.

 Огляд уже заведених учнями читацьких щоденників. Зачитування зразків записів

 (автор, назва, герої, короткий зміст або тема, що запам’яталося, примітки тощо).

 ІV. Закріплення знань, умінь і навичок

 Літературний диктант.

 ( Виконується письмово, питання не записуються, лише нумеруються,

 кожна  правильна відповідь – 1 бал; перевіряється учнями-консультантами

 під  керівництвом учителя чи методом самоперевірки).

  1. Хто врятував чарівний смарагд короля Вареника?
  2. В якому місці зачинила Чорного Чаклуна Біла Чарівниця?
  3. Хто погодився допомогти Чорному Чаклуну?
  4. Де знайшла Перепічка перший смарагд?
  5. Як звали першу дружину короля Вареника?
  6. До кого звернулася Перепічка, щоб здобути останній смарагд?
  7. Якого кольору було волосся Галушки?
  8. Чи стала Галушка відьмою?
  9. Яким справам хотів навчити Чорний Чаклун маленьких дітей?
  10.  Хто став другою дружиною короля Вареника?
  11.  Що зробила Перепічка із Пампушкою?
  12.  Чи вдалося Перепічці звільнити Чорного Чаклуна?

 V. Домашнє завдання

Зробити запис про прочитану казку в читацькому щоденнику.

 VІ.  Підсумок

 Оцінювання.

 Рефлексія.

- А тепер підніміть руки і оцініть свою роботу.
Покажіть рефлексію на кінець уроку.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
29 жовтня 2018
Переглядів
1869
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку