Презентація за темою " Держава Александра Македонського". Розробленна для підручника Всесвітня історія. Історія України Бандровський О.Г.. Доцільно використовувати для уроку типу "засвоєння нових знань".
Підкоривши Грецію, македонський цар Філіп II готувався до Східного походу. Він прагнув завоювати казково багату Перську державу, приєднати нові території і перетворити місцеве населення в рабів. Під час підготовки до походу Філіпа II вбили. Царем став його син Александр. Його називають Великим або ж Македонським. Він із запалом продовжив справу батька, адже з дитинства мріяв про завоювання і подвиги.
Номер слайду 3
Македонське військо у 334 році до нашої ери вторглося в Малу Азію. Просуваючись уздовж узбережжя Середземного моря, воно впевнено підкоряло місто за містом. Якщо хтось чинив опір, то зі сміливцями жорстоко розправлялися. Малоазійські сатрапи, які підкорялися Дарію III, вирішили дати бій Александрові біля річки Гранік, що впадає в Мармурове море. Битва відбулася в 334 р. до н. е. Перська армія зазнала розгрому, тож Александр рушив до малоазійських грецьких міст.
Номер слайду 4
Македонці оволоділи фінікійськими містами, яким набридла влада персів. Він звільнив цю державу від перського панування - македонського правителя в Єгипті зустріли як визволителя. Успішним був похід в Єгипет. Александр заснував місто в дельті Нілу, яке назвав своїм ім’ям - Александрія. Єгипетські жерці проголосили його богом і коронували як фараона
Номер слайду 5
З Єгипту македонська армія рушила у Дворіччя, щоб завдати персам вирішального удару. Перський правитель Дарій IIІ готувався до бою. У 334 році до нашої ери два війська зустрілися біля містечка Гавгамели на березі Тигру. Ні слони, ні колісниці із гострими косами не зупинили македонське військо. Більше того, воно оточило персів. Сам Дарій IIІ рятувався втечею. Перемога македонців при Гавгамелах означала крах Перської держави. Усі скарби її володарів стали надбанням македонського правителя.
Номер слайду 6
Усі регіони імперії Александра Македонського зберігали традиційну соціальну структуру та політичний устрій. Більшість народів, чиїми землями пройшов Александр Македонський, не чинили спротиву його армії. Прихильність місцевого населення та знаті він здобував завдяки зменшенню податків або збереженню їх становища в суспільстві.
Номер слайду 7
Держава Александра Македонського охоплювала територію від Балканського півострова на заході до річки Інд на сході. Її площа в результаті Східного походу зросла в двадцять разів і складала понад 5 мільйонів квадратних кілометрів. Вона поєднала цивілізації Давнього Сходу та Давньої Греції. Державу Александра Македонського називають імперією.Імперія — велика держава, що складається з підкорених країн і народів, об’єднаних під владою одного правителя.
Номер слайду 8
У 327 р. до н. е. Александр вирішив дійти до «краю землі» - Індії. Наступного року на березі річки Гідасп (східна притока Інду) він переміг військо місцевого царя Пора, яке використовувало бойових слонів. Ця битва була останньою великою битвою македонського царя в Східному поході. Втрати македонської армії були відчутними, складний перехід у тропічних джунглях і запекла боротьба індійців за свою землю вкрай виснажили стомлену армію, яка відмовилася йти далі. На цьому Східний похід Александра було завершено. У 323 р. до н. е., розробляючи плани наступного походу, Александр захворів і невдовзі помер.
Номер слайду 9
Зі смертю Александра Македонського велич його імперії похитнулася. Країна розпалася на кілька державних утворень. Головними серед них були Македонське, Сирійське та Єгипетське царства. Правили в них колишні соратники й полководці Александра. У результаті завоювань Александра Македонського відбулося наближення та взаємне збагачення східної й античної цивілізацій. Це явище називають «зустріччю цивілізацій».