Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошуки сенсу буття і призначення людини

Про матеріал
Мета даного уроку: розкрити гетевське розуміння проблеми справжнього сенсу буття як невпинного пошуку, характеризувати образ Фауста; розвивати навички текстуального, проблемного та літературознавчого аналізу художнього твору формування власної думки, уміння працювати в малих групах; виховувати вдумливого свідомого читача та повагу до людини, яка прагне знань.
Перегляд файлу

Тема. Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошуки сенсу буття і призначення людини

Мета уроку: розкрити гетевське розуміння проблеми справжнього сенсу буття як невпинного пошуку, характеризувати образ Фауста;  розвивати навички текстуального, проблемного та літературознавчого аналізу художнього твору формування власної думки, уміння працювати в малих групах; виховувати вдумливого свідомого читача та повагу до людини, яка прагне знань.

Обладнання: портрети письменника, роз даткові картки для роботи в групі

Тип уроку: аналіз драматичного твору

Епіграф:      Таємниця  життя незбагненна, але ми не

       можемо відмовитися від спокуси все ж таки

       пізнати її і зрозуміти.

    Й.В.Гете

 

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань

Варіант 1

1. Які слова мав сказати Фауст на знак повного задоволення життям?

а) „Людина – вінець творіння ”;   б) „Майбутнє прекрасне ”;

в) „Спинися, мить, прекрасна ти!”;  г) „Ось тепер можна і помирати!”

2. Хто з персонажів „Фауста ”  такими словами характеризує людину: „Я свідок лиш мізерності людської... Погано він живе! Не треба було б йому давать і крихти світла з неба. Тим розумом владіє він, щоб жити, як тварина із тварин ”?

а) Фауст;      б) Архангел;

в) Господь;      г) Мефістофель.

3. Якою була причина того, що Мефістофель вирушає спокушати Фауста?

а) Це його професія;     б) побився об заклад з Архангелом Рафаїлом;

в) побився об заклад з Господом;   г) з ненависті до роду людського.

4. Чого Фауст прагне найбільше в житті?

а) багатства;      б) кохання;

в) нових знань, істини;    г) влади.

5. У якому вигляді проник Мефістофель до кабінету Фауста?

а) селянина;      б) учня;

в) пуделя;         г) кота.

6. Якою була перша спокуса, що її запропонував Мефістофель Фаусту?

а) скарб;      б) пиятика;

в) відьомське зілля;     г) кохання.

7. Що сталося з матір’ю Маргарити?

а) вона поїхала з міста;    б) її вбив Мефістофель;

в) її отруїла Маргарита;    г) вона померла з горя і сорому.

8. Яке твердження є правильним?

а) Маргарита – образ людини, що живе серцем і почуттям.

б) Маргарита – наївна дівчина.

в) Маргарита – аморальна та недалекоглядна людина.

г) Маргарита – людина, що своїм призначенням вважає кохати.

9. Як склалась доля брата Маргарити?

а) загинув на війні;     б) загинув у двобої з Фаустом;

в) загинув у двобої з Мефістофелем;  г) вбили злодії.

10. Чому Маргарита вбила свою дитину?

а) не хотіла цієї дитини;    б) боялася поголосу;

в) так їй порадила Марта;    г) це сталось випадково.

11. Чому Гретхен відмовляється покинути в’язницю?

а) боїться, що її впіймають;    б) вважає, що заслуговує кари за скоєне;

в) не вірить Фаусту;     г) боїться Мефістофеля.

12. Продовжіть слова Гете про те, що природа є ...:

а) досконалість;     б) домівка;

в) Бог;       г) людина.

Відповіді:

1. в   4. в   7. в   10. б

2. г   5. в   8. а   11. б

3. в   6. б   9. б   12. в

 

Варіант 2

1. Про кого з персонажів „Фауста” ці слова: „Я – тої сили часть, що робить лиш добро, бажаючи лиш злого”?

а) Фауст;      б) Вагнер;

в) Господь;      г) Мефістофель.

2. Про кого з персонажів „Фауста” ці слова: „Коли б дались мені могутні крила, Летів би я за сонцем повсякчас... Чому лиш дух крилатий в нас, Але тілесно ми безкрилі?”

а) Фауст;      б) Вагнер;

в) Господь;      г) Мефістофель.

3. Яким є жанр „Фауста” Гете?

а) поема;      б) повість;

в) драматична поема;    г) драма.

4. Що врятувало Фауста від самогубства?

а) поява Вагнера;     б) поява учня;

в) великодні дзвони;     г) поява Мефістофеля.

5. За що селяни люблять та поважають Фауста?

а) дає їм гроші;     б) безкоштовно вчить їх людей;

в) дає їм слушні поради;    г) лікує їх.

6. Чому Мефістофель не має влади над Маргаритою?

а) вона відьма;     б) вона невинна, щира;

в) вона не вірить у нечисту силу;   г) вона щиро закохана.

7. За допомогою чого Мефістофель намагається допомогти Фаусту спокусити Маргариту?

а) гаманця з грошима;    б) обіцянки багатого нареченого;

в) скриньки з коштовностями;   г) смачних наїдків та напоїв.

8. Де Фауст згадав про покинуту ним Маргариту?

а) в Авербаховому склепі;    б) в кухні відьом;

в) на шабаші відьом;     г) у в’язниці.

9. Чию тінь побачив Фауст під час Вальпургієвої ночі?

а) Мефістофеля;     б) Марти;

в) Маргарити;     г) дитини.

10. Чому Гретхен опинилась у в'язниці?

а) за вбивство матері;    б) за вбивство дитини;

в) за розпусту;     г) за вбивство Валентина.

11. Якими словами щодо долі Маргарити закінчується І частина „Фауста”?

а) „Загинула навіки!”;    б) „Її чекає пекло!”;

в) „Врятована!”;     г) „Вона невинна!”

12. Якому персонажу „Фауста” належать слова: „Лиш той життя і волі гідний, хто б'ється день у день за них ”?

а) Мефістофель;     б) Маргарита;

в) Фауст;      г) Господь.

Відповіді:

1. г   4. в   7. в   10. б

2. а   5. г   8. в   11. в

3. в   6. б   9. в   12. в

 

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Літературна вікторина „Кому належать ці слова?”

„Хто хоче діяти, нехай забуде спокій”. (Фауст)

„Поглянь, як жити можна без турбот ”. (Мефістофель)

„Я застарий, щоб тільки гратись,

Замолодий, щоб не бажать ”. (Фауст)

„Покинь нікчемні заняття, -

Пізнаєш, що таке життя ”. (Мефістофель)

 

2. Проблемне запитання

- Кого можна назвати головними героями твору? Чому?

 

3. Створення літературного грона „Фауст ”

                      Похилий вік

 

  учений   Фауст   розчарованість у своїй

          діяльності

   прагне збагнути   парі з

таємницю буття   Мефістофелем

 

ІІІ. Вивчення нової теми

1. Бесіда:

- Зустріч з яким персонажем стає початком духовного випробування Фауста?

- Вкажіть, кому у трагедії Гете „Фауст ” належать слова: „Я – тої сили часть, що робить лиш добро, бажаючи лиш злого ”.

- Яка функція Мефістофеля у творі? (Чому Мефістофель каже про себе саме так?)

 

2. Слово вчителя

 Зустріч з доктором Фаустом ми починаємо з фрази: „Спочатку було Діло ”. Саме так хоче перекласти він першу фразу з Біблії, бо на собі розуміє: дія, діяння – основа усього життя і зміст людського існування.

 Остання фраза, що лунає з вуст Фауста: „Постій, хвилино, гарна ти! ” А що ж між ними? Через які випробування проходить герой Гете, бажаючий зупинити час?

 

3. Робота в малих групах: „Пошуки Фаустом сенсу буття і призначення людини”

 

Сцена

Символічний зміст

Яким із цього випробування виходить Фауст

1. „Авербахів склеп у Лейпцигу”

 

 

 

 

Сцена

Символічний зміст

Яким із цього випробування виходить Фауст

2. „Відьмина кухня”

 

 

 

 

Сцена

Символічний зміст

Яким із цього випробування виходить Фауст

3. Сцени з Маргаритою

 

 

 

 

 

 

Сцена

Символічний зміст

Яким із цього випробування виходить Фауст

4. „Вальпуржина ніч”, „Сон у Вальпуржину ніч”

 

 

 

 

 

4. Звіт груп, обмін заповненими картками, отримання карток – інформаторів, оцінка роботи груп

Пошуки Фаустом сенсу буття і призначення людини

Сцена

Символічний зміст

Яким із цього випробування виходить Фауст

1. „Авербахів склеп у Лейпцигу”

  Людство нерідко піддається тваринному задоволенню, звірячим інстинктам:

„Прелюдожерно гарно нам,

Мов всім на світі кабанам”

    Мефістофель прагне показати „нутро скотяче” людей

      Фауста не задовольняють низькі інстинкти. Пияцтво – це не та воля, про яку він мріяв: „Вони мені уже обридли всі”.

     Він прагне вгамування духовної, а не тілесної спраги.

2. „Відьмина кухня”

     Головна проблема цієї сцени – як помолодіти. Мефістофель спокушає Фауста земними радощами:

„У поле йди собі мерщій,

Та й ну копати чи сапати:

Замкни себе і розум свій

Держи в обмеженому колі

І їж хоч просто, та доволі;

Живи з скотом, як скот, і не

             погребуй сам

Ту ниву, де ти жнеш, порядно

             угноїти;

Оце найкращий спосіб нам

Хоч на сто літ помолодіти!”

Відьма своїм чаклунством намагається звабити душу Фауста вічною молодістю.                              

     Фауста не задовольняє буденне, бездуховне існування:

„Не по мені вузьке життя”.

     Ворожба відьми його теж  не приваблює:

„А може, годі? Чи не все ще?

Вже як не трісне голова!

Здається, мов оті слова

Ураз сто тисяч дурнів плеще”.

     Хоча Фауст і випив чарівний еліксир відьми й помолодів, він не втратив своєї людської суті.

3. Сцени з Маргаритою

Випробовування Фауста коханням. Мефістофель намагався довести, що людина не знає справжньої любові, а лише шукає плотських утіх. Він підштовхує Фауста до обману, спричиняє трагедію Маргарити, але, незважаючи на драматичну розв'язку, кохання виявляється сильнішим за диявольський розрахунок.

     Фауст покохав по-справжньому. Кохання пробудило в його душі незвідані сили, відкрило йому весь світ.

     Фауст став причиною щастя і страждань Маргарити, він сам глибоко карає себе за горе, яке приніс їй. Але кохання духовно очистило їх обох. Тому в кінці І частини на слова Мефістофеля: „Вона врятована!” – лунає голос з неба: „Врятована!” Господь дарує духовне спасіння Маргариті і Фаусту за їхнє кохання. Мефістофелю не вдалося довести, що любов – лише „пусті слова”. Фауст і в щасливу мить, і в розпачі не зупиняється в своїх пошуках істини.

4. „Вальпуржина ніч”, „Сон у Вальпуржину ніч”

     Це випробовування розвагами й забуттям. Мефістофель намагається відволікти Фауста від духовних проблем, забрати його в полон до темних сил.

     Фауст відмовляється від солодкого забуття, він не може забути Маргариту й того, що накоїв. Він залишається собою.

 

5. Індивідуальне повідомлення „Друге життя Фауста ” (розповідь підготовленої учениці)

 

6. Бесіда:

- Який результат мав експеримент над Фаустом, що проводився відповідно до угоди між Богом і Мефістофелем? Хто з них переміг?

- Що недооцінив у людині Мефістофель?

 

7. Характеристика Фауста за планом

План характеристики образу Фауста

1. Ім'я та місце літературного героя в художньому творі.

2. Соціальне становище, вік, певні риси характеру, емоційний стан.

3. Істотне в характері героя; зв’язок між образом героя, окремими фактами суспільного життя та історичною епохою.

4. Еволюція образу (вплив життєвих обставин на формування поглядів, характеру, появу або зникнення певних пріоритетів тощо).

5. Авторські засоби творення художнього образу. Роль монологів у розкритті сутності героя.

6. Авторське ставлення до героя.

 

ІІІ. Підведення підсумків уроку

1. Складання схеми

 

Життя Фауста

 перше земне життя       друге земне життя

 

Мета життя:

 „Щоб я пізнав основ основу ”    „... щоб всім своїм єством

з Єством вселюдським злитись

 І разом з ним у безвість провали-

тись ”.

Підсумок:

 „Хоч я і й розумний, ...”     „ ...провидячи те щасне майбуття,

 Зате ніяких радощів не маю...    Вкушаю я найвищу мить життя ”.

 Грошей, майна я не нажив

 І слави теж не заслужив ...

 

2. „Мозковий штурм ”

- Досягнення яких ідеалів прагнув Фауст у своєму житті?

(Ідеали Фауста:

- на практиці пізнати свою сутність, само виявитися, самореалізуватися;

- пізнати світ;

- змінити умови життя людей: повернути людство до життя в гармонії з природою та Богом, щоб кожна людина змогла б виявити свою „справжню, добру, природну ” сутність)

 

 

 

 

3. Доповнення грона „Фауст ”

  два життя                       Похилий вік    пізнання кохання

 пізнання життя              пізнання світу 

  учений   Фауст   розчарованість у своїй

          діяльності

   прагне збагнути   парі   з

таємницю буття   Мефістофелем

 

 

4. Слово вчителя

 Увійшовши в нашу свідомість як герої трагедії „Фауст ”, Фауст і Мефістофель вийшли за її межі, бо суперечці між людиною та дияволом ніколи не буде покладено край: боротьба добра і зла – це і є рушійна сила буття. Безсмертя гетевських героїв свідчить про актуальність проблем пошуку сенсу людського життя; змісту і справжньої ціни щастя, виправдання і несприйняття зла, двоїстості людської натури.

 

ІV. Оцінювання навчальних досягнень учнів

 

V. Домашнє завдання

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Марина Лєвтєрова
    Цікавий урок! Дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Євсюк Олена Ананіївна
    Дякую за допомогу, гарний урок
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Мукан Наталя Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
13 серпня 2019
Переглядів
40559
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку