« Образи зими у віршах Ліни Костенко «Баба Віхола», «Пряля».

Про матеріал

Учити аналізувати прочитані твори; вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнювати

Перегляд файлу

 


2 клас

Урок -  поєднання різних видів мистецтв

Автор:  Шевченко Лариса Станіславівна

учитель початкових класів  вищої  категорії

КУ Сумської загальноосвітньої

щколи І-ІІІ ступенів №23, м.Суми, Сумської області

 

 

Тема: « Образи зими  у віршах  Ліни  Костенко «Баба Віхола»,  «Пряля».

Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із поезією Ліни Костенко, вчити аналізувати прочитані твори; вдосконалювати техніку правильного, свідомого,        виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати прочитане, робити   висновки, узагальнення;розвивати навички виразного, свідомого читання віршованих творів;виховувати любов до художнього слова, до навколишнього світу.

Тип уроку:  інтегрований урок з поєднанням різних видів мистецтв.

Обладнання і матеріали: проектор, інтерактивна дошка, мультимедійна презентація, завдання для роботи в парах, групах, тлумачний словник.

Хід уроку

І. Організація класу. ( слайд 2)

Сонечко всміхається,

        Дарує всім добро,

        Щоранку прокидається

        І зігріва теплом.

        У класі станем дружно ми

        І посміхнемось всім.

        Добро і радість між людьми

        Ми принесемо у  наш дім.

Любі друзі! У наш  клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час.

Гостей посмішкою й миром.

Посміхніться один одному,

поверніться до гостей і привітайтеся.

Учні:

Ми вам раді добрі люди,

І вітаємо щиро вас.

Та запрошуємо ласкаво

На урок у 2 клас.

ІІ. Створення емоційного фону.

            Діти, сьогодні у нас незвичний урок. Ви бачите, що у класі разом з нами працює багато гостей. Тому сьогодні мені особливо потрібна ваша допомога, активна участь кожного. Відкрийте долоньки назустріч новим знанням. Ви готові їх упіймати? Але у будь-якій  справі буде результат, якщо дотримуватись певних правил.

               Не перебивати один одного.

               Чути один одного.

               Вчитися працювати дружно.

Я бажаю вам успіхів.  Діти, візьміться за руки , щоб відчути підтримку друзів.  Закрийте очки, скажіть: «Я готовий до уроку!».  Починаємо працювати.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. ( слайд 3)

Читання вчителем вірша Г.Дем’янченко.

  • Чи любите ви загадки? Тож відгадайте?

Пролетіли в трійці коні скакуни,

           У санях повезли дівчину вони.

           Має біле личко дівчина чудова,

           Рукавом махнула – у дерев обнова.

           Все навкруг іскриться, все переливається.

           Білокоса дівчина дітям усміхається.

           Ви ж часу не гайте, швидко відгадайте:

           Що за трійка мчалась?

            Як дівчина звалась?

  • То як же звалась та дівчина?
  • А про яку трійку говорив автор?
  • Як називаються ці місяці?
  • Отже тема нашого уроку:

          «Образи зими у  творах  Ліни Костенко  «Баба Віхола» і «Пряля».

Чудова, чарівна білосніжна зима. Скількох поетів надихала вона! Скільки художників написали її портрет! Скільки композиторів відтворили її мелодії у своїх творах. І сьогодні ми познайомимось із поезіями про зиму Ліни Костенко.

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Що  ви можете сказати про зиму ?

- Я знаю, тільки те що вона крижана,

  Тільки те, що красива буває,

  Кажуть, іноді аж чарівна.

(Відповіді учнів)

 

а) Гра «Додай слівце».

За допомогою вірша ми дамо відповіді на питання : яка зима?

         От випав сніг. Яка обнова!

         Тоді зима така чудова.

         Міста чистенькі, білі села –

         Зима і радісна й весела.

         Кружляють вальс сніжинки ніжні,

         Зима пухка і білосніжна.

         Вона буває і серйозна:

         Суха і вітряна й морозна.

         А як насуне хмара сива,

         Зима по – своєму красива.

         А вранці іній – то обнова!

        Яка зима у нас казкова!

        Гілок од інею не видно,

        Тоді вона , звичайно, срібна.

        Зима буває вередлива:

       То часом добра, то сварлива.

       Яка ж зима? Яка вона?

       Зима весела і сумна.

б) Створення асоціативного куща. ( слайд 4)

 

Зима

Сніжна                                                                  чарівна

Холодна                                                 люта

Чудова                                        красива

весела                          казкова

білосніжна         морозна

срібна   сумна

сварлива

 

V. Підготовка до читання.

Підготуємо до читання свої язички.

1.Фонетична зарядка.

1. Язичок вгору, вниз (тричі).

2. Посмішка (тричі).

3. Горішок за щічками (тричі).

4. Зубна щітка (тричі).

5. Дуємо на сніжинку.

6. Коник (10 разів).

2. Гімнастика для очей.

Політ сніжинки.

3. Інтонування. ( слайд 5)

        Кружляють вальс сніжинки ніжні./ ! / ?

- Прочитайте мовчки .

- Прочитайте відповідно до  розділових знаків.

- Прочитайте , наголошуючи кожне слово.

4.Читання чистомовки. ( слайд 6)

    Ок - ок - ок-           цікавий буде в нас……… урок.

  Ень - ень - ень-    у зимовий гарний  ………день.

  Ас- ас - ас-          дуже в нас розумний ……клас.

 Уть - уть - уть-  нас цікаві твори ……..ждуть.

5. Робота над скоромовкою. ( слайд 7)

Метіль, метіль, метелиця
Метляючи, метелиться.
Мете, мете, метелиться
Метеликів метелиця.

6. Розчитування. ( слайд 8)

а) Гра «Сніговий замет».

Уважно прочитайте слова.

сніг

зима

хмара

холодна

сніжинка

метелиця

- Яке слово ви запамятали?

- Яке слово написане першим? Яке останнім?

б) Гра « Полічи сніжинки». ( слайд 9)

- Хто на одному диханні зможе прочитати більше?

 

На дуби і на ялинки

Тихо падають сніжинки:

Одна сніжинка, дві сніжинки...

Три сніжинки, чотири сніжинки, п'ять сніжинок...

в) Гра « Катання на санчатах». ( слайд 10)

 – Які ви знаєте розваги дітей взимку?

       Ось ми зараз і покатаємось на санчатах з гірки. Уявляєте як це? Аж дух захоплює! Ось і ви повинні прочитати слова в пірамідках на одному диханні.

І ряд                                     ІІ ряд                                          ІІІ ряд

Лід                                            сніг                                              ріка

Зима                                        мороз                                          вітер

Хмара                                      холодок                                      земля

Холодна                                  сніжок                                         віхола

Метелиця                                 снігопад                                      заметіль

Сніжинка                                  хурделиця                                    хуртовина

г)  Гра «Хто швидше прочитає слово?» ( слайд 11-12)

- Зима  може бути тиха і спокійна, а може бути  вітряна і сердита. Ось вона подула і розсипала як сніжинки, букви у словах. Вам треба зібрати їх і скласти слова.

 

З   і     Ь    г    И                        С     з     Н    а   К                            х  І     е      І  л   Й

Н         с       М                            м  Ж     е     І     т                             у        д   Н        р

О      К     н    А                                  О       и                                    я        ц     и

Талісманом нашого уроку сьогодні буде сніжинка. Кожен з вас  вибере собі сніжинку.

(Вчитель проходить між рядами і роздає маленькі сніжиночки, декламуючи вірш).

      Доводилося вам ходити в той вечірній час,

      Коли зіроньки – сніжинки падають на вас?

      Коли м’яко осідає біла пелена,

      Ніби небо розстеляє сувій полотна.

      Так приємно огортає сніговий завій.

      Світ чарівний опадає з – під пухнастих вій.

-А зараз прочитайте слово, написане на сніжинці. Поставте до нього запитання. Ті учні, в кого слово відповідає на питання що? – І група (сідають за перший ряд), в кого слово відповідає на питання яка? – ІІ група ( сідають на другий ряд), чиї слова відповідають на питання що робити? –

 

ІІІ група  (третій ряд).

д) Поділ на групи.

1. Перша група називає свої слова (хурделиця, хуртовина, заметіль, віхола, метелиця)

- Як називаються ці слова? (іменники, синоніми)

- Це,  діти,  сестриці нашої зими.

- Погляньте на ілюстрації. Погляньте на ілюстрації. Яка пора року на них зображена?

- Які ознаки зими ви можете назвати?

- Отже ви бачите, що зима крокує по планеті : вона завітала не тільки в наше місто, а й в інші міста і села, на полях та в лісах господарює, скувала воду в ріках та озерах.
- Третя група, допоможіть мені, будь ласка, скажіть, що ще зробила зима? Використайте слова зі своїх сніжинок  ( засипала, замела, прикрасила, заморозила, вкрила)

VІ. Вивчення нового матеріалу. ( слайд 13)

 БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

- Якою побачила зиму Ліна Костенко cьогодні  дізнаємось.

Демонстрація портрета поетеси.

  • Давайте нагадаємо, що ви запам’ятали з попереднього уроку про Ліну Василівну Костенко. Група учнів підготувала для нас повідомлення.

1. Народилась Ліна Василівна  Костенко 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві на Київщині в учительській сім’ї.

2. З 6 років жила в Києві. Тут ще зовсім дівчатком застала її війна, яка залишила глибокий слід у дитячій душі.

3. Писати вірші почала з дитинства, друкуватись – з 16 років.

4. Після війни закінчила середню школу, якийсь час навчалася у Київському педагогічному інституті, а в 1952 році вступила до Московського літературного інституту імені  Максима Горького.

5. Ліна Василівна відсвяткувала свій 80-річний ювілей і продовжує творити і далі.

- За збірку поезій «Неповторність» письменниці було присуджено Державну премію ім. Т. Г. Шевченка. А для дітей вона видала збірку «Бузиновий цар». Поетеса часто звертається до теми дитинства, змальовує красу природи.

РОБОТА НАД  ВІРШЕМ «БАБА ВІХОЛА» 

1. Передбачення  за назвою  твору.

- Як ви вважаєте, про що буде йти мова у  вірші?

- А що означає  слово віхола?

2. Тлумачний словник. ( слайд 14)

Віхола – снігова буря, сильний вітер перемінного напрямку,   вітер зі снігом.3. Виразне читання вірша вчителем.

 

(Читання вчителем твору під повільну мелодію Шопена )

  • Які слова у вірші допомагають уявити віхолу як живу істоту?

4.Перевірка первинного сприймання вірша.

- Чи збулося ваше передбачення?

5. Словникова робота . ( слайд 15)

- Чи доводилося вам  чути  слово віхола?

 Асоціативний кущ  до слова «віхола».

                                                            ЗАМЕТІЛЬ
                                                          ЗАВІРЮХА

                                                           ХУРТОВИНА

   ВІХОЛА                                        МЕТЕЛИЦЯ

                                                           ХУГА

                                                           ЗАВІЯ

                                                            СНІГОВІЙ

                                                            ЮГА

      Віхола – метелиця,  хурделиця,  завірюха,  завія.

      Метелиця – сильний вітер із снігом.

      Хуртовина – сильний вітер зі снігом, буря,  ураган.

      Завія – сильний вітер  із снігом, завихрений вітром сніг.

6. Довідкове бюро. ( слайд 16)

- А що означає слово вешталась?  На уроці працює довідкове бюро.

Вештатися – ходити сюди-туди в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.

У вірші ви почуєте такі слова як :

решето, сито, ситечко – це господарські речі, якими просівають борошно.

7. Самостійне читання вірша учнями.

- Спробуймо дати відповіді на деякі запитання.

8. Бесіда за змістом.

1. На чому приїхала Віхола? (На мітлі)

2. Якою була мітла? ( Метільна, від слова мете, заметіль)

3. Куди вона приїхала? (У село)

4. Що просила у людей? (Решето)

5. Для чого воно їй потрібне? (Щоб просіяти сніг і вкрити жито)

6. Чи можна сказати, що баба Віхола дбайливо виконує свої обов’язки?

7. Чи можна сказати, що вірш «Баба Віхола» - це поетична казка, а сама Віхола – казковий персонаж? Чому?

8. Із якою інтонацією слід читати вірш? (Тривожною, схвильованою.)

9. Виразне читання (1-2 учні).

10. Читання в особах. ( слайд 17)

11. Повідомлення групи «Екологи». ( слайд 18)

Про важливість снігу.

12. Читання «Сніжинка». ( слайд 19)

- Баба віхола натрусила снігу. І от одна зі сніжинок залетіла до вас на парту.

Читає той учень у кого сніжинка.

13. Творча робота.

- Які кольори використала поетеса? Відшукайте у вірші слова-ознаки таких предметів:

       Віхола -…. (сива)

       Борошно - ….   (біле)

       Пальчики - …    (сині).

Отже, кольори сивий, білий, синій – це кольори зими. Переконаймося в цьому.  Які кольори ви бачите на пейзажах?

14. Прийом  «Художня  галерея  зими». ( слайд 20)

Розвиток зв’язного мовлення.

- Складіть речення до будь-якої ілюстрації з назвами зимових кольорів.

- А зараз ми доповнимо «художню галерею зими» своїми малюнками. І на мить станемо чарівниками.

15. Виконання малюнка в техніці  малювання воском. ( слайд 21)

Повідомлення групи «Художники».

16. Хвилинка літературознавчої пропедевтики.

- Якими словами Ліна Костенко закінчує свою поезію? А починає?

Побачили? Поетеса повторює ті ж самі слова: ними починає вірш, ними ж і закінчує. Обрамлює вірш ніби кільцем. Такий прийом називають поетичним кільцем. Гарно, правда ж?

 Такою ж чудовою є поезія Ліни Костенко «Пряля».

І в ній теж змальовано зиму як живу істоту.

 РОБОТА НАД ВІРШЕМ «ПРЯЛЯ»

  1. Підготовча робота до вивчення вірша.

Фізкультхвилинка  під музику. ( слайд 22)

 - На землю падають сніжинки. Як гарно падає сніг!  Уявіть, що ви теж маленька, легенька сніжинка. Покружляйте вільно, легко. Нахиліться за вітерцем в один бік, в інший. Згадайте, як легко дихається на вулиці у морозяну пору. Вдихніть на повні груди. Сідайте.

  •  Простежте за польотом сніжинок. Кого нагадують вони під час свого уповільненого лету? Народ наш часто порівнює сніжинок з метеликами, пушинками, білими мухами.

 

  • Доберіть слова-назви дій для характеристики руху сніжинок у повітрі.

(Летять, кружляють, танцюють, спускаються, пурхають, в’ються).

  • Щоб відповісти на питання: «Хто розсипає сніжинки?» послухаймо  вірш  «Пряля».

2.Читання вірша вчителем під музику.

  • Слухайте уважно і дайте відповідь на запитання: «Чим цей вірш нагадує казку?»

3. Словникова робота. Повідомлення  групи  «Народознавці». ( слайд 23)

Пряля - жінка, яка пряде ручним способом на прядці.

Прядка - хатній верстат, призначений для ручного прядіння.

Полотно - конопляна, лляна, бавовняна тканина особливого переплетення.

Сувій - шматок полотна або іншої тканини певної довжини, що його зберігають згорнутим у трубку.

Завіска - шматок тканини або тюлю, яким завішують вікно, двері.

4. Самостійне читання вірша учнями.

5. Читання – гра «Сніжки». ( слайд 24)

- А зараз пограємо в сніжки.

Вчитель – учні.

6. Гра «Розвідники».

-  Відшукайте слова у вірші, що багато разів повторюються. (Пряде, іде).

- Скільки разів повторюється слово «пряде», «іде».

- Для чого поетеса використала засіб повторення слів? (Для того, щоб передати довготривалість зими. Сніг іде-іде-іде).

- Доведіть, що і в цьому вірші зима має людські якості.

- Який пунктуаційний знак повторюється у вірші найчастіше? Як його треба читати?

7. Підбір інтонації.

- Виберіть інтонацію, з якою читатимемо вірш ( сніжинки).

8. Виразне читання (1-2 учні).

9. Робота з музичним твором. ( слайд 25)

Слухання музики  Вівальді  «Пори року».

- Якими словами можна описати характер музики? (Таблиця)

Весела

Роздратована

Ніжна

Сумна

Радісна

Сердита

Добра

Плаксива

Святкова

Розлючена

Спокійна

Знесилена

Чарівна

Насуплена

Казкова

Тиха

 

- Інтонацію якого вірша відображає цей музичний твір? Чому?

10. Гра «Заметіль». ( слайд 26)

- Що сталося? Снігом задуло слова і вони стали невидимі.

- Прочитаємо?

11. Робота в групах. ( слайд 27)

Плеще у долоні вітер недарма.

Певно, в нього інших забавок нема.

Ось для вас сніжинки, а на них – слова,

Швидко їх читайте і в прислів’я позбирайте.

Прикмети

Зима холодна, сумна, а жити весело.

Зимове тепло, як мачушине добро.

Зимове сонце крізь плач сміється.

Зима наступає, мороз людей обнімає.

Зима гарна, але лукава.

Зима січе, аж у вуха пече.

Лиха тому зима, у кого кожуха нема.

Зимне тепло - як мачушине добро.

Зимою сонце крізь плач сміється.

То сніг, то завірюха,  уже зима коло вуха.

Як бачите, український народ теж помічав примхливий, мінливий характер зими. І захоплювався її красою, і готувався до її лютих витівок, і завжди чекав і снігу, і морозу.

VІІ. Підсумок уроку.

1. Прийом «Сніговик»  ( в техніці аплікація). ( слайд 28)

Діти  у групі  складають  сніговика.

Герой – пряля

Вчинок – пряла сніг

Характеристика – трудолюбива

Висновок – вона займається  корисною  справою

2. Прийом «Незакінчені речення». ( слайд 29)

- Давайте пригадаємо, про що ми сьогодні читали.

1. Баба Віхола турбується про …  (житечко).

2. У казкової Прялі рветься  … (нитка).

3. Пряля вже встигла напрясти …(хуртовин).

4. Як називається  засіб пересування баби Віхоли? (Мітла).

5. Ліна Костенко переконує своїх читачів, що природа –  (це жива істота). 

- Чи погоджуєтесь ви із поетесою?

- Як зберегти її живу красу?

- Чи потрібно дбати про природу? Чому?

 

VІІІ.  Домашнє завдання. ( слайд 30)

 Прийом «Лотерея»  (завдання від сніжинки).

С. 18-19, навчитись виразно читати.

Намалювати казкову Віхолу чи Прялю.

Скласти усно казку про Віхолу або Прялю.

ІХ.  Рефлексія.

Вправа «Мікрофон».

- Найцікавішим завданням на уроці було…

- Сьогоднішній урок навчив мене …

   Х . Оцінювання.

  • У кожного у вас на парті лежить дві сніжинки: одна – менша, друга  - більша.
  • Оберіть собі таку сніжинку, що оцінить вашу роботу – наскільки ти був активним, уважним, старанним.
  • У  сніжинок є очі, носик, а ротик ви домалюєте самі:
  • Усмішка – сподобався урок;
  • Куточки ротика вниз – не сподобався.
  • Прикріпіть сніжинки на дошці.

Читаючи загадкову книгу природи, людина збагачує себе духовно, вчиться  

правильно, мудро господарювати. Сподіваюся, діти, що і ви будете бачити красу

природи не тільки очима, а й серцем. На уроці лунала чудова музика.  Маю

надію, що вона у поєднанні з красивою поезією Ліни Костенко залишить у ваших

серцях неповторний слід.

 

docx
Додано
12 квітня 2018
Переглядів
3248
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку