Охорона рослин. Рослини з Червоної книги України.

Про матеріал
Розробка уроку має на меті розширити знання дітей про природу рідного краю, про вплив людини, її поведінки на природу, бажання охороняти й примножувати її красу, виробити правила поведінки в природі та пропагувати їх серед рідних. На уроці застосовуються інтерактивні форми і методи роботи, парна та групова робота.
Перегляд файлу

Тема. Охорона рослин. Рослини з Червоної книги України.

Мета. Розширювати знання дітей про природу рідного краю, про вплив людини, її поведінки на природу, дати уявлення про рослини з Червоної книги України, розвивати пізнавальні інтереси учнів, виховувати бережливе, господарське ставлення до природи, як до рідного дому, бажання охороняти й примножувати її багатства і красу, виробити правила поведінки в природі та пропагувати їх серед рідних.

Обладнання: видання Конституції України, Червоної книги України, виставка творчих робіт « Буду я природі другом», картки для роботи у парі, тестові завдання, матеріал до гри «Збери квітку».

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

- Привітаймося і подаруймо один одному посмішки.

1. Наша метеостанція.

- Слово має черговий синоптик. Учень підводить підсумки спостережень за тиждень:

- А що скаже другий клас?

Діти: В НАС ПОГОДА – ВИЩИЙ КЛАС!

II. Актуалізація опорних знань

1.  Перевірка домашнього завдання

-  Доведіть, що комахи, риби, птахи і звірі, які живуть у водоймі та поблизу неї взаємопов’язані між собою.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Діти, прослухайте вірш і визначте, яка тема уроку.

Все на Землі нам треба берегти

І птаха й звіра, і оту травинку –

    Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо, врешті, ти – лише її частинка.

 

ІІІ. Оголошення теми та визначення мети уроку.

  1. Передбачення дітьми теми уроку.
  2. Вправа «Знаємо   –   хочемо дізнатися   -     дізналися»

Знаємо: Що міститься у Червоній книзі.

                  Що означає червоний колір

                 До чого він закликає всіх людей

                Які рослини записані до неї

 Хочемо дізнатися:   які чинники впливають на життя рослин;

                                    які рослини Миколаївщини занесені до Ч.к.;

                                    засоби збереження й охорони рослин;    

 

- Діти,  для чого потрібні нам ці знання?

- Де ви можете їх застосувати?                          

3. Вправа «МІКРОФОН»

- Чи можливе існування людини без рослин?

- Чому ж рослини потребують охорони? (Бо чисельність рослин у природі                                 зменшується)

- Чому це відбувається? (Внаслідок діяльності людини)

У цій рубриці ми розмістимо умовні знаки, які застерігають нас від                                непродуманих дій, що призводять до зменшення чисельності рослин.

ДІТИ демонструють умовні знаки:

- викопування дикорослих декоративних рослин у лісах, на луках, у                                степах;                        

- надмірна заготівля рослин як лікарської сировини;

- пожежі та навмисне випалювання трав’яного покриву з метою                знищення бур’янів;

- вирубування лісів;

- господарська діяльність людини, наслідком  якої є забруднення водойм,                             повітря, ґрунтів.

4. Розповідь вчителя.

     Для того щоб припинити знищення рослин і тварин, зберегти їх видову різноманітність, у 1948 р. був створений Міжнародний Союз охорони природи (МСОП). МСОП – це стара і найбільша в світі глобальна природоохоронна мережа.  Уперше МСОП видав Міжнародну Червону книгу  у 1966 р.

Червона книга – це важлива книжка і водночас державний документ, у якому представлено перелік багатьох рідкісних рослин і тварин, що зникають. Такі переліки створено в різних країнах, є він і в Україні. Його називають «Червона книга України», він складається із двох товстезних томів. 

Залежно від стану і міри загрози для рослин і тварин, занесених до Червоної книги, вони діляться на 7 категорій.

5. Довідкове бюро.

1 учень

Для зручності користування сторінки в книзі зробили кольоровими.

На червоних сторінках розміщена інформація про види рослин, що перебувають під загрозою зникнення і які вже неможливо врятувати без введення спеціальних заходів охорони.

На жовтих сторінках – уразливі види. Ці види зустрічаються в кількостях, достатніх для виживання, але їх численність дуже швидко скорочується.

На білих сторінках – розміщена інформація про рідкісні види рослин. Ці види зустрічаються дуже рідко, на обмежених територіях, тому можуть скоро зникнути.

2 учень

На сірих сторінках – відомості  про мало вивчені і рідкісні види. Можливо, вони перебувають під загрозою зникнення, але оскільки немає достатньої інформації, то не можна оцінити, до якої групи вони належать.

На зелених сторінках – відомості про відновлені види і ті, що перебувають поза небезпекою.

На чорних сторінках – записані ті види, які взагалі зникли з нашої планети.

3 учень.

Уперше Червону книгу України засновано 1976 році, а світ вона  побачила

 у 1980 році однотомним виданням. До неї було занесено 151 вид рослин.

 Друге видання  Червону книгу України було двотомним: «Тваринний світ» - 1994 році, а «Рослинний світ» - у 1996 році. Кількість рослин збільшилась на 380 видів. Зараз потребує охорони аж 531 вид рослин!

VI. Робота з підручником.

  • Роздивіться фотографії рослин, занесених до Червоної книги України на с. 145, запам’ятайте їх.
  • Які рослини, що занесені до Червоної книги України, зростають у лісах, степах, горах?
  • Як діяльність людей впливає на життя дикорослих рослин?
  • Уважно роздивіться і запам’ятайте умовні позначки, які розповідають про причини зменшення кількості рослин у природі.

 

VІІ. Фізкультхвилинка.

1. Гра « Як зберегти природу?»

(Всі встають і роблять те, що скаже вчитель.)

- Якщо ти не збираєш великих букетів, сплесни у долоні над головою.

-  якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни ногою.

-  якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе, то підніми руку.

-  якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином якійсь тварині - простягни руку вперед.

-  якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, все живе – простягни руки своїм сусідам, візьми їх за руки.

- Давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу природу.

VІІІ. Робота в групах. Гра «Склади пазл» (ЗАПИС – ГОЛОСИ ПТАХІВ)

План роботи:

1.  Об’єднання учнів у групи.

2.  Забезпечення груп роздавальним матеріалом. Групи отримують конверти з розрізаними зображеннями рослин, що занесені до Червоної книги (із підписаними назвами).

3.  Складання пазлів «Рослини Червоної книги» групами.

4.  Ознайомлення з назвами рослин. (Кожний учасник групи читає одну назву.)

5.  Змішування картинок для передачі іншій групі. (Зібрані картинки розбираються й перемішуються та за командою вчителя передаються іншій групі.)

6.  Повторення операцій 3—5.

 

2. Робота у парах .

      Гра «Істинне чи хибне судження…»

  • Рослини очищають повітря.
  •  3 вини людини на Землі зникло багато рослин.
  • Усі квіти можна зривати і робити з них букети.
  • Наша держава взяла під охорону рідкісні рослини.
  • Кульбабу відносять до рослин, що охороняються.
  • Учні повинні знати рослини, які охороняються державою.
  • Ти можеш допомогти рослинам, щоб їх не ставало менше.

 

VІІІ. Узагальнення й систематизація знань

 1. Тестування.  Позначте правильну відповідь.

 1) Червона книга України — це:

 а) перелік рослин і тварин;

 б) Закон України;

 в) перелік рослин і тварин, що зникають.

2) Назви рослин і тварин, яких залишилося мало, заносять у:

 а) Червону книгу;

 б) енциклопедію.

3) Доповніть визначення: «Червона книга — книга, яка містить                                відомості про...».

 а) рідкісні рослини;

 б) зниклі рослини і тварин;

 в) рідкісні і зниклі рослини і тварин.

4) Чому для цієї книги вибраний червоний колір?

 а) це красивий колір;

 б) це яскравий сигнал;

 в) це сигнал небезпеки.

 

  1. Складання узагальнюючої таблиці. Гра «Збери квітку».
  • Що для вас означає «охороняти природу»?

Кожна група на пелюстках пише своє судження.

  • Що ви можете зробити для збереження природи?
  • Розгляньте проекти, які ви складали і висловте свої  думки.
  1. Підсумки. Заповнення таблиці. Дізналися…
  • Діти, то що ж ви нового дізналися на уроці?.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь про охорону рослин, намалювати плакат «Збережемо рослини».

 

Якщо людина добре серце має,

вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина сонечком горить!

 

 

 

 

docx
До підручника
Природознавство 4 клас (Андрусенко І.В.)
Додано
31 березня 2021
Переглядів
1607
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку