Олександр Олесь «Ярослав Мудрий» із книги «Княжа Україна». «Мудрість Ярослава вся була в його ділах»
Мета: ознайомити учнів із біографічними відомостями про О.Олеся, історією створення поеми «Княжа Україна», змістом вірша «Ярослав Мудрий», формувати вміння виразно й осмислено читати поетичні твори, встановлювати зв’язки між творами різних авторів, давати відповіді на питання, визначати тему й головну думку вірша, засоби поетичної мови, виховувати в учнів розуміння, що тільки в єдності й згуртованості сила і розквіт держави.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: тексти вірша, портрет О.Олеся, збірки творів поета, мультимедійні матеріали.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Створення психологічної ситуації.
Слово вчителя. Посміхніться один одному, адже світлий погляд радує серце, а добра звістка зміцнює кістки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ярослав Мудрий
Вступне слово вчителя. «Що властиве любові до ближнього?
Пам’ятаймо, любов ніколи не минає, тому ми маємо розуміти, любов — це насамперед відповідальність, а потім уже насолода, радість».
- Хто воістину мудрий?
Висновок. Той, хто вчиться в кожної людини.
- Хто воістину сильний?
Висновок. Той, хто владарює над собою.
Як ви розумієте зачення слова «воля?»
Я розумію воля – це здатність владарювати над собою.
Людина приходить у світ, як чистий аркуш паперу. Вона як явище несе у собі своє життєве завдання, якому повинна служити. Її служіння звернені на благо людей – на близьких і рідних, знайомих і незнайомих, на нинішні й майбутні покоління. Кожна людина є шляхом іншої. Так, ми є нащадки Ярослава Мудрого, які маємо спробувати виконати волю його.
Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над змістом поеми О.Олеся «Княжа Україна», зокрема проаналізуємо уривок із поеми «Ярослав Мудрий» Зверніть увагу на дошку, де записані ключові слова та фрази:
- мудрість,
- благородство,
- любов до ближнього,
- любов до рідної землі.
Маючи опорні вислови, спробуйте одним реченням передбачити мету уроку. Прошу особливу увагу звертати на ваші відповіді, тому що оцінювання буде нетрадиційним.
ІV. Формулювання очікувань.
« Незакінчене речення».
- Від цього уроку я очікую…
- стрічкою нашого уроку візьмемо напутні слова, яких маємо дотримуватися у житті, пам’ятаючи, що Ярослав Мудрий заповів їх нам слова:
’’ Не сваріться, жийте влагоді:
Тільки мир збере усе’’
О.Олесь
V. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашньої роботи. Зачитування катрена з кінцівкою ”Дружити – любити.”
2.Робота з підручником. Виразне читання поеми О. Олеся «Ярослав Мудрий».
3. Словникова робота.
4. Евристична бесіда.
Коментар учителя.
Навчає вивчати та знати історію своєї держави, пишатися розумними правителями, прагнути бути освіченими, а найголовніше – любити, жити в злагоді.
У чому полягає мудрість і актуальність (злободенний, болючий, важливий) заповіту?
6. Скласти сенкан зі словом «Ярослав Мудрий»
Ярослав
Хоробрий, розумний.
Воював, будував, проповідував.
Засіяв землю книжними словами.
Мудрий.
Слово учителя. Потяг сердець породжує дружбу, потяг розуму – повагу, потяг мудрості– злагоду, і тільки всі три разом народжують любов.
7. Теорія літератури.
Чим відрізняється мова О. Олеся від мови літопису? Проаналізуємо це на прикладі уривку.(Зачитується кінцівка вірша). Зверніть увагу:
- рядок від рядка відділяється паузою;
- у словах рівномірно чергуються наголошені й ненаголошені склади;
- це створює ритм вірша.
Така мова називається віршованою.
VI. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Бесіда.
- Чи засвоєні мудрі слова Ярослава нашими сучасниками?
- Прочитавши вірші, що ви хотіли б порадити, побажати всім нам?
Підсумок уроку