Онлайн-урок "Jobs and work. Unusual jobs."

Про матеріал
Онлайн-урок "Jobs and work. Unusual jobs." з використанням цифрових технологій
Перегляд файлу

ДНЗ «Херсонське вище професійне училище сервісу та дизайну»

 

 

 

 

 

 

Jobs and work. Unusual jobs.

 

 

 

 

 

Підготувала: викладач

англійської мови

Барвинська О.О.

 

 

 

 

ХЕРСОН-2021

 

 

Тема: Job hunting (Пошук роботи)

Підтема: Jobs and work. Unusual jobs. (Робота і професії. Незвичайні професії.)

Мета:

Формування компетентностей:

  • Математична :
  • уміння логічно обґрунтовувати висловлену думку та розв’язувати комунікативні та навчальні проблеми, застосовуючи логіко-математичний інтелект.
  • Уміння вчитися упродовж життя:
  • використовувати ефективні навчальні стратегії для вивчення мови відповідно до власного стилю навчання;
  • самостійно працювати з підручником.
  • Інформаційно-цифрова:
  • уміння вивчати іноземну мову з використанням спеціальних програмних засобів

Тип уроку: Урок формування знань та умінь

Форма уроку: Онлайн-урок з використанням цифрових технологій

Методи навчання та прийоми: «Перевернуте навчання» («Flipped classroom»), метод «CLIL» («Предметно-мовне інтегроване навчання»), метод «Life Skills» (метод формування життєвих компетентностей), «Critical thinking» («Критичне мислення.»), прийом «Exam success» («Успіх на іспиті»), прийом «Grammar in context» («Граматика в контексті»), прийом «Skimming and scanning reading» («Швидке читання та Пошук певної інформації»), використання інтерактивного цифрового формату, індивідуальна робота, самостійна робота, дискусія, пояснення.

Наочність: цифровий підручник для вчителя «Gateway 2nd Edition Teacher's Book Premium Pack» by David Spencer (Видавництво «Macmillan»), «Macmillan Online Dictionary», інтерактивний цифровий контент, Інтернет, навчальна платформа «Google class», онлайн-сервіс «Quizlet»,  посилання на веб-сайти:

https://www.macmillaneducationeverywhere.com/projects/view-resource

https://mee2.macmillan.education/coursePlayer/curso2.php?idcurso=787450

https://mee2.macmillan.education/coursePlayer/curso2.php?idcurso=783779

https://meet.google.com/lookup/gl5adofcqe?authuser=1&hs=179

https://quizlet.com/584745165/unit-7-job-hunting-vocabulary-flash-cards/

 

ТЗН: комп’ютери, мобільні телефони

 

Хід уроку:

  1. Introduction. Початок уроку.
  1. Greeting. Привітання.

Good morning, students! I’m glad to see you! How are you today?

  1. Introduction. Topic and aims. Введення в іншомовну атмосферу. Ознайомлення з темою та метою уроку.

Let’s start our live online-lesson. As you see, today we’ve got the new unit – «Job hunting». Let’s discuss the meaning of the unit title. (In English, job hunting is often used to mean actively looking for a job. The unit will look at ways of finding a job.)

How do you think what are we going to talk about? (відповіді учнів)

Yes, we are going to talk about jobs and careers, about personal qualities and unusual jobs. Moreover, we’re talking about obligation, prohibition and advice using modal verbs.

So, open your exercise-books and write down the day, date, class-work and our topic. (Wednesday, the 28th of April, «Jobs and work. Unusual jobs»)

By the end of our lesson you’ll be able to:

  • talk about jobs and skills using modal verbs
  • understand the text about unusual jobs
  • make polite requests and give advice
  1. Motivation. Мотивація навчання

I think it’s a really important topic, especially for you, as teenagers. You are finishing our vocational school this year, you are just in the beginning of your life and you have to think really carefully about your future career, because your life actually depends on it. It depends also on your choice of what you will do to earn money for your living or to have more fun, or maybe you’ll be able to combine your hobby and your career.

II. Main part. Основна частина уроку

Presenting vocabulary. Представлення лексики.

So, before we start, we need some Vocabulary. Let’s do it in such a way.

Let’s remember the names of the professions (учні дають назви відомих професій). Thank you. OK, pupils, let’s move on!

Speaking

Look at the 4 photos and try to name the jobs you can see.

 Take a look here (ex.1, p.84) - What are the jobs in photos a-d?

              Listening and Speaking

 Let's find out more!

How do you think what job is it? (Vocabulary tool)

Listen and repeat, please. (ex.2,p.84 – track 41)

At the previous lesson I asked you to learn some more words using online-service «Quizlet». I hope, you are ready with them (продемонструвати).

Let’s look at the Personal qualities in ex.5, p.84. You have to complete the sentences with the words from the box. Focus your attention on the example sentence.

                Listening

                Now listen to four people describing their jobs. What jobs do you think they are? (ex.6, p.84)

  • DEVELOPING LANGUAGE: JOB VS WORK (Пояснення)

                Do you know what is the difference between job and work?

               Job and work have the same meaning. Job is countable and work, in most cases, is uncountable.  Therefore, work rarely comes after a or a number, and it is rarely used in the plural.

              Pre-reading

              Focus your attention on the photos. Can you predict what the text might be about?

             Skimming and scanning Reading for global and specific information (Timer)

Read a message board about three people who have unusual jobs. Match each person with the correct         photo.

(Key: A-Ryan O’Connor, B- Grace Simmons, C- Gavin Henderson)

             After-reading

  • TEACHER DEVELOPMENT: FOCUS ON EXAM SUCCESS (Пояснення)
  • TEACHER DEVELOPMENT: PUPIL TRAINING (Пояснення)

           True/False activities

  • Write True or False (or T/F), and not Yes or No.
  • When in doubt, guess. You have a 50% chance of being correct.

 

Do ex.2, p.85 Read the text again and decide if the statements are True (T) or False (F) (Timer)

 

Speaking and Discussion

  • FOCUS ON CRITICAL THINKING

Think! Do you agree these jobs are important for society? Why? / Why not?

Work with «Macmillan Online Dictionary»

How do you think what do the underlined words in the text mean? Guess and then check in    «Macmillan Online Dictionary»

 

           Watching. Grammar in context (Flipped classroom). Граматика в контексті (Перевернутий клас)

           Before the lesson I have set the Flipped classroom video and tasks as your homework.

           Let’s watch about Grammar with Dave Spencer.

                                                            (video)

Do ex.1a, p.86. Point out that most sentences are from the text you have read. (Time)

Do ex.1b, p.86. Which sentences express obligation, no obligation, prohibition and advice or recommendation?

Do ex.1b, p.86. Which type of word comes after must,should…

(Key: 2 a, 3 d, 4 c, f;    a verb in the Infinitive without to)

 

  • TEACHER DEVELOPMENT: LANGUAGE (GRAMMAR REFERENCE)

 

  • FOCUS ON PRONOUNCIATION

Draw your attention to the silent letter «I» in «should».

Look at ex.3, p.86. Your task is to use should and shouldn’t to give advice to these people. Use the pictures to help you.

Do ex.4, p.86. Choose the correct alternative.

IІІ.Summing-up. Заключна частина уроку

  1. Summarizing. Підбиття підсумків

Т. My dear pupils! Our lesson is coming to the end. Today we’ve learnt the new vocabulary, you’ve known how to describe personal qualities. Did you enjoy it? Was our lesson interesting? What activities do you like best of all at our lesson? You showed good knowledge in English. Great job!  Thank you!

 

  1. Evaluation. Оцінювання

Do the scrins of your homework (from previous lesson) and your classroom work of today’s lesson. I’ll check on them and you’ll get your marks.

  1. Homework. Домашнє завдання.

Your hometask is to do all the tasks from WB (p.58-p.60). Be attentive with Vocabulary, Grammar. Study the Vocabulary with Quizlet. As you know, there are some games for you in Quizlet, too. So, follow the link and enjoy your English!

Our lesson is over. Good-bye!

docx
Додано
16 липня 2021
Переглядів
890
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку