Опорний конспект до теми „Білки, вуглеводи, жири”.
Будова: а) білки – природні полімери, побудовані з альфа- амінокислот, які сполучені пептидними звя’зками; б) –С- N-; в) загальна формула білка ( -NH –СН –СО-)n
|| | |
О Н R
г) прості і складні білки.
3. Структура білків: первинна, вторинна, третинна, четвертинна. Білок вища форма розвитку органічних речовин.
4. Властивості білків: 1) гідроліз – відбувається під впливом ферментів або нагрівання з кислотами або лугами; 2) денатурація- руйнування тривимірної конфігурації білка (нагрівання, дія сильних кислот і лугів, випромінювання, дія важких металів, органічних розчинників); 3) кольорові реакції (біуретова (CuSO4), ксантопротеїнова (р-н HNO3).
5. Проблема синтезу білків: мікробілогічним синтезом отримують: а) продукти харчування; б) кормовий білок; в) медичні препарати.
Вуглеводи.
Вуглеводи утворюються в процесі фотосинтезу:
6CO2 +6H2O = С6H12O6 + 6O2
Молекули вуглеводів складаються з певних «одиниць» (мономерів), які називають сахаридами. За числом таких одиниць вуглеводи поділяють на прості та складні.
Молекули простих вуглеводів складаються з однієї одиниці й не гідролізуються на простіші вуглеводи.
Складні вуглеводи гідролізуються на прості, і їх молекули складаються з кількох одиниць:
• з двох одиниць — дисахариди;
• від двох до десяти одиниць — олігосахариди;
• більше десяти одиниць — полісахариди.
Функції вуглеводів:
• енергетична (глюкоза, фруктоза, сахароза, лактоза, крохмаль, глікоген тощо);
• структурна (целобіоза, целюлоза, хітин тощо).
Властивості вуглеводів:
Застосування вуглеводів:
Вуглеводи є основним компонентом складу харчового раціону людини та більш ніж на 50 % забезпечують організм у добовій потребі калорій та енергії. Це енергетичний матеріал для будь-якої діяльності людини. Їх вживають у їжу у декілька разів більше, ніж жирів і білків. Протягом життя людина в середньому споживає близько 15 тонн вуглеводів, у тому числі більше 2,5 тонн моносахаридів, або простих цукрів. Вуглеводи їх вводять внутрішньовенно, додають у таблетки та лікувальні сиропи (глюкоза, сахароза), вони відіграють важливу роль у збереженні і відтворенні генетичної інформації (рибоза, дезоксирибоза), є компонентом текстильної та целюлозної промисловості, виробництва метанолу і етанолу, клеїв, паперу (крохмаль, целюлоза)).
Жири.
Жири — естери гліцерину й вищих карбонових кислот. Крім основного складу, жир містить близько 4 % нежирних речовин, пігменти, вітаміни А, D, Е, К і низькомолекулярні кислоти.
Загальна формула жирів:
де R1, R2, R3 — радикали кислот, що містять від 3 до 25 атомів Карбону. 1.Функції жирів:
2.Класифікація жирів: за походженням а) рослинні; б) тваринні; в)комбіновані.
За консистенцією:
За складом: пальмітинова C15H31COOH; стеаринова C17H35COOH; олеїнова C17H33COOH;
3. Хімічні властивості: Гідроліз (омилення)
Протікає в присутності каталізаторів (кислот, лугів, оксидів Магнію, Кальцію, Цинку).
Жирам як естерам властива оборотна реакція гідролізу, що каталізується мінеральними кислотами. За участі лугів гідроліз жирів відбувається необоротно. Продуктами в цьому випадку є мила — солі вищих карбонових кислот і лужних металів. Натрієві солі — тверді мила, калієві — рідкі. Реакція лужного гідролізу жирів, і взагалі всіх естерів, також називається омиленням.
Транс – жири-це модифіковані молекули, що зявляються в ненасичених (рослинних) маслах і жирах в процесі повторної високотемпературної обробки. У мінімальних кількостях транс-ізомери жирних кислот можуть зустрічати і в природі, однак при смаженні і в результаті індустріальної переробки масел їх частка може підніматися до значних 20-50%. Список продуктів з транс-жирами: