Опорний конспект лекції з навчальної дисципліни
«Основи філософських знань»
Підготовив: викладач Комунального закладу
«Харківський фаховий вищий коледж мистецтв» Харківської обласної ради
Селегєєв Сильвестр Сергійович
Тема. Філософія Нового часу (XVII – перша половина XІХ ст.)
ПЛАН
1.Загальні світоглядні ідеї та напрямки філософії Нового часу
Новий час (Модерна доба) – один із періодів світової (європейської) історії, що приходить на зміну Середньовіччю. Він починається, приблизно, у XV – XVII ст. (Великі географічні відкриття, Відродження, Реформація) і закінчується Першою світовою війною 1914 – 1918 рр. (1917 р.).
Головні світоглядні ідеї Нового часу:
Секуляризація – процес зниження ролі релігії у житті суспільства.
Значну увагу мислителі приділяли дослідженню механізмів людського пізнання та можливостей людського розуму. Було введено термін «гносеологія». Це галузь філософії, яка вивчає сутність пізнавального процесу, його закономірності та принципи, форми і типи одержання знання про світ.
Основні етапи (напрямки) у філософії Нового часу:
У ХVІІ ст. у європейській філософії виникає два напрямки – раціоналізм та емпіризм, які відстоювали діаметрально протилежні позиції. Їхня дискусія відбувалася навколо проблеми «Яким чином людина пізнає світ»?». Суть даної дискусії полягала у питанні: при народженні людина має певні знання чи народжується «чистою», все отримуючи за допомогою виключно досвіду?
2. Раціоналізм
Раціоналізм (від лат. ratio – розум) – філософський напрям, який говорив, що людина має певні знання від природи, від народження та наголошував на всесильності людського розуму.
Рене Декарт (1596 – 1650)
Французький філософ, вчений.
Основні ідеї:
Дуалізм – філософська позиція, яка стверджує, що все у світі складається із двох частин, базується на двох фундаментальних принципах. Наприклад: за Декартом це свідомість та матерія.
Бенедикт Спіноза (1632 – 1677)
Нідерландський філософ, вчений.
Основні ідеї:
3. Емпіризм
Емпіризм (від грец. έμπειρία – досвід) – філософський напрям, який говорив, що від народження душа людини є чистою, пустою, а всі знання вона отримає ззовні, тобто з чуттєвого досвіду.
Френсіс Бекон (1562 – 1626)
Англійський філософ.
Основні ідеї:
Джон Локк (1632 – 1704)
Англійський філософ.
Основні ідеї:
4. Епоха Просвітництва
Просвітництво (від – просвітляти) – це ідейна течія серед мислителів Європи та Америки у ХVIII ст. , яка стверджувала, що щасливою людина може бути тільки тоді, коли вона буде розумною, а тому вченим, письменниками, філософам потрібно провадити якомога більшу просвітницьку діяльність, поширювати грамотність, знання серед всього населення. У результаті повинно настати «царство Розуму».
Головні ідеї:
Деїзм – це віра в Бога-творця світу, але невіра в його подальшу діяльність у цьому світі. На думку послідовників цього вчення: Бог створив світ, але в подальше життя людей не втручається.
Атеїзм – світогляд, який заперечую існування Бога, духів, інших надприродних істот.
Найяскравіші представники епохи Просвітництва:
Франція: Жан-Жак Руссо, Дені Діро, Вольтер та ін.;
Німеччина: Готгольд Ефраїм Лессінг, Йоганн Вольфганг фон Гете, Фрідріх Шиллер та ін.;
США: Бенджамін Франклін, Томас Пейн, Томас Джефферсон та ін.
Велика Французька революція 1789 року показала, що головна ідея Просвітництва виявилася утопічною.
5. Романтизм
Значний вплив на розвиток філософії мало таке культурне явище як романтизм, який тривав приблизно з кінця ХVІІІ до середини ХІХ ст. Романтизм став реакцією на безлад та кровопролиття, які породила Французька революція 1789 р. Після епохи Просвітництва, ідеї якої виявилися утопічними, наступило розчарування.
Головні засади романтизму – втеча від дійсності, несприйняття реальності, намагання замкнутися у світі чистих ідеалів, фантазій, мрій. У романтиків на перший план виходять духовність, суб’єктивність, почуття людини.
5. Німецька класична філософія (німецький ідеалізм)
Найвідоміші представники німецької класичної філософії – Іммануїл Кант, Георг Вільгельм Фрідріх Гегель, Йоганн Готліб Фіхте.
Іммануїл Кант (1724 – 1804)
Твори: «Критика чистого розуму», «Критика практичного розуму», «Критика здатності судження». У яких послідовно шукав відповіді на питання: «Що я можу знати? Що я повинен чинити? На що я можу сподіватися?».
Основні ідеї:
Георг Вільгельм Фрідріх Гегель (1770 – 1832)
Твори: «Філософія духу», «Філософія історії», «Філософія релігії» тощо. Основні ідеї:
7. Ідеалізм та матеріалізм
В епоху Нового часу чітко простежується поділ філософів, філософських напрямків, шкіл на дві великі групи: тих, які вважали, що першоосновою світу є щось ідеальне, тобто нематеріальне (ідея, свідомість, дух) та тих, які основу буття вбачали у матерії (щось матеріальне, певна матеріальна субстанція, природа). Першу групу філософів називають ідеалістами (ідеалізм), а другу матеріалістами (матеріалізм). Філософів, яка говорили, що першооснова складається із двох частин (наприклад, свідомість та матерія у Декрата) прийнято називати дуалістами (дуалізм).
Дане питання: «Що є першоосновою буття – ідея чи матерія?» також прийнято називати основним питання філософії (за марксизмом).
1