Опрацювання віршів Н. Забіли «На зеленому лужку» і Л. Вознюк «Журиться журавлик дуже»

Про матеріал
Тема: Опрацювання віршів Н. Забіли «На зеленому лужку» і Л. Вознюк «Журиться журавлик дуже» Мета: Закріплювати звукове значення букви "же", вміння читати слова з вивченою буквою; виконувати звуко-буквенний аналіз. Поповнювати словниковий запас учнів, розвивати увагу, мислення; виховувати бережливе ставлення до тваринного світу, любов до природи.
Перегляд файлу

На зеленому лужку

Тема: Опрацювання віршів Н. Забіли «На зеленому лужку» і Л. Вознюк «Журиться журавлик дуже»

Мета: Закріплювати звукове значення букви "же", вміння читати слова з вивченою буквою; виконувати звуко-буквенний аналіз. Поповнювати словниковий запас учнів, розвивати увагу, мислення; виховувати бережливе ставлення до тваринного світу, любов до природи.

Хід уроку

І. Організаційний момент  (слайд 1)

1. Привітання

Станьте рівно, порівняйтесь

До гостей всі привітайтесь,

До сусіда поверніться.

Один - одному всміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Розпочинаємо урок

Не стоїмо ми на місці

Треба  нам за парти сісти.

2. Підготовка до уроку

Щоб  урок пройшов цікаво

І отримали знання ви,

Не крутіться, не вертіться,

Лиш на вчителя дивіться

Треба тишу в класі мати

І слід руку підіймати

Будь активним і уважним

Одним словом - учнем справжнім!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

2. Повторення вивченого

Скажіть будь-ласка:

- На які групи поділяються звуки української мови?

- (Звуки української мови поділяються на такі дві групи: голосні і приголосні.)

- При вимові яких звуків повітря проходить вільно?

- (При вимові голосних звуків повітря проходить вільно.)

- При вимові яких звуків повітря потрапляє на перешкоди?

- (При вимові приголосних звуків повітря потрапляє на перешкоди.)

- Чим позначаються звуки на письмі?

- (Звуки на письмі позначаються буквами.)

- Назви букву, яка позначає два звуки.

- (Буква Я позначає два звуки)

- Чи завжди буква Я позначає два звуки?

- Ні, не завжди.)

- Коли буква Я позначає два звуки?

- (Буква Я позначає два звуки: на початку слова та після голосного звука.)

- Коли буква Я позначає один звук?

- ( Буква Я позначає один звук коли стоїть після приголосного звука.)

- Яку букву ми вивчили на попередньому уроці?

- (Букву "Же")

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку (слайд 2)

- Сьогодні ми продовжимо вдосконалювати вміння читати слова, речення та текст з буквою "же".

Чули, діти, ось одна

Пролетіла новина

У країні "Алфавіт"

Немов в небі вертоліт

Злий вітрище  побував -

І всі букви розігнав

Довго вітер вив, свистів.

Потім далі полетів

Букви раді, усміхнулись

І додому повернулись

Лиш одна-гарна дівиця

Не прийшла їхня сестриця

І шукати хто зна де?

Цю сестрицю - букву "же"

Отже, буква "же" заблукала за дрімучими лісами, за широкими ріками, за квітучими лугами. А щоб дізнатись де саме заблукала буква нам потрібно записати склади у порядку зростання чисел.


Тому часу ми не чаєм

І швиденько вирушаємо

Будемо всі допомагати

Разом букву рятувати


ЗЕ

НА

ЛУЖ

НО

КУ

МУ

ЛЕ

2

1

6

4

7

5

3

 

Учитель вивішує на дошці великий пейзаж ний малюнок із зображенням луга з очеретом і лататтям.

Отже, сьогодні ми помандруємо на лужок.

- А що таке луг?

Луг - низина, поросла лісом, а також травою і кущами лука, що використовується як пасовисько та сіножать;

- Які рослини ростуть на лужку?

- Покажіть очерет?

- А де латаття?

- На перший погляд здається, що тут немає живих істот. Але це не так. Ось причаїлися цікаві істоти. А дізнатись хто це нам допоможе загадка:

По траві повзла змія.

Налякався добре я.

Від гадюки біг чимдуж,

А то виявився ....... (Вуж)


 

 

Учитель додає до малюнка

 з лугом зображення двох вужів.


- Як їх відрізними від інших плазунів? (За жовтими цятками на голові.)

1.Гра  "Хто в будиночку живе"

- Зараз пропоную вам відгадати загадки і слово-відгадку з'єднати з відповідною звуковою моделлю. Будьте уважні, підіймайте руку.


1. Господар по стежці повзе,

На собі хатинку несе

Друзі кличуть його Павлик,

Звісно, це рогатий...(равлик)

2. В ночі літає,

А вдень спить,

Головою вниз висить...(кажан)

3. У малини є сестричка,

Що засмаглі має щічки.

На кущах біля стежини

Зріють ягідки...(ожини)

4. Тече, тече - не витече,

Біжить-біжить, не вибіжить...( річка)

5. Стоять красуні на воді,

Вінки в них білі й золоті...(латаття)

6. На болоті біля річки

Виросли пухнасті свічки.

Забіжу я наперед -

Це звичайний...(очерет)

 


Ось і ще одна тваринка показалась в очереті. Послухайте загадку і скажіть хто це?

У воді сидить охоче,

Та не риба і не рак.

Виставля булькаті очі

І співає: "Ква-ква-ква!"


 


 

Учитель додає до малюнка з лугом зображення жаби.

 

 

 


 

- Що ви знаєте про жаб?

- (Відповіді дітей)

2. Фізкультхвилинка  (слайд 3

Злізла жабка на латаття: (присісти)

- Ой, яке ж у мене плаття: (повернутися)

То береться жабка в боки, (руки в боки, повер.)

То пригнеться (нахилитися)

То - навскоки. (пострибати)

От так платтячко у мене! (повернутися в різні боки)

Подивись - нове, зелене!

3. Дидактична гра впіймай звук.

- Послухайте вірш про пригоди однієї жаби. І плескайте в долоньки коли будете чути звук [ж].       (слайд 4)


Жабка мама на болоті

Між озерами ганя.

Загубила жабеня.

А воно поміж латать

Попливло собі гулять.

Там  побачило жука:

- Ква-ква! - жука гука.

 


([ж]: жабка, між, жабеня, поміж, жука.)

1. Читання вірша разом з учнями

2. Читання ланцюжком.

3. Кого побачило жабеня?


 

Учитель додає до малюнка з лугом зображення жука.

 

 

 

 


На лузі з'явився жук зі своїми друзями, вони принесли вам завдання.

4. Читання слів з буквою Ж.

Кожен жучок шукає свою квіточку, щоб вийшло слово.


 

жуки

жаба

жито

жолуді

вужі

 

 


5. Читання ребусів.

- А зараз давайте прочитаємо ребус

100ніжка

- Так це стоніжка.

- А чому ця тваринка так називається?

- Давай поділимо це слово на склади.

- В якому складі ми чуємо звук [ж].

Діти кілька разів повторюють слово СТОНІЖКА, учитель слідкує за чіткою вимовою звука [ж] у середині слова перед приголосним глухим звуком [к].


 

Учитель додає до малюнка з лугом зображення стоніжку.

 

 

 

 


- Стоніжка наша не звичайна. Вона принесла ребуси для читання.

6. Гімнастика для очей

Читали, за всім слідкували,

 І очі малята втоми зазнали

Їм слід відпочити. Тож зробим зарядку

Сідайте зручніше, й усе попорядку:

Очі закрили. Ви бачили ніч?

Відкрили, закрили. Ще раз повторили.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

Вгору та вниз. Ще раз повторімо.

Дивіться, малята, синіє там даль.

А гляньте на носі не всівся комар?

І знову очима поведіть вправо, вліво.

Усі відпочили? Берімось за діло.

7. Букви переплутались

Вітерець-пустунець На лужок залетів,

Букви переплутав, Чудасії натворив.

Наш вітерець-пустунець розсипав склади і все переплутав. Ось ці склади.

Давайте зробимо добру справу і складемо слова.

(На магнітній дошці розставлені склади. Учні утворюють з них слова)

 

 


 

 

жоржина

жартувати

дружити

стежка

діжка


 

ІV. Робота за букварем

1. Опрацювання вірша "На зеленому лужку"     (слайд 5)

- Хто є автором цього вірша?  (Наталія Забіла)

- Який вірш Н. Забіли ми нещодавно читали? ( Хто кого злякався?)

- Погляньте на малюнок. Кого ви там бачите? (Дівчаток)

- Що роблять дівчатка? (Танцюють)

Словникова робота

- У вірші зустрінеться слово моріжок.

- На моріжку - на зеленій травичці.

- Читання вірша вчителем.

- Про кого розповідається у вірші? (Про дітей)

- Що роблять діти? (Танцюють)

- Вправа "Бджілка". Самостійне читання вірша дітьми.

- Читання вірша ланцюжком.

- Які рядки у вірші відповідають малюнку?

- Які ще малюнки можна намалювати до цього вірша?

- Скільки  речень у вірші?

- Які це речення за інтонацією?

- Прочитай окличне речення.

- Прочитай його, як питальне.

- Скільки слів з буквою ж є у цьому вірші?

Подивіться на лужок прилетів великий птах, якого весною називають - веселиком, а восени його називають -  журавликом, тому що відлітаючи у теплі краї, він сумує, журиться, що треба покидати рідний край.

А весною птахи весело курличуть, співаючи про своє повернення на рідну землю. Звідси і назва - веселики.

2. Фізкультхвилинка  (слайд6)

Крильця птахи розправляють,

(Руки розвести в різні боки).

Їх до сонця підіймають.

(Руки вгору потягнутись).

Потім можна політати

(Покрутитися, рухи руками).

І комашок поганяти.

(Вгору вниз).

На галявину злетілись,

(Присісти).

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли,

(Рухи руками вгору та вниз).

У гніздечко хутко сіли.

(Сісти на місця).

- Послухайте вірш, щоб дізнатися, для чого до нас прилетів журавель.

Журавель болотом походжає,

Журавлину журавель збирає,

Щоби їли дітки милі,

щоби букви добре вчили.

Що збирає журавель?

А що таке журавлина?

Як ви вважаєте, чому вона так називається?

Учитель додає до пейзажу зображення журавлини й уточнює, що це вічнозелений кущ із тонкими ниткоподібними гілками й червоними кислими ягодами. І кущ, і ягода мають одну назву - журавлина.

Ой діти, а Чому це раптом усі жаби поховались? Давайте прочитаємо вірш про дружбу між журавлями і жабками.

3. Робота над віршем Лесі Вознюк "Журиться журавлик дуже"   (слайд7)

- Ми читали скоромовку про те, як жовтий жук дружив із жабками. Можливо хтось вивчив напам'ять  цю скоромовку і розповість нам?

- А як ви гадаєте, чи можуть жабки дружити із журавлем? Доведіть свою думку.

- Послухайте вірш Лесі Вознюк про журавля і жабок.

- Учитель виразно читає вірш. Діти відчувають, що спочатку йде сумний настрій, потім - бадьорий.

- Чому дуже журиться журавель? (Жодна жабка з ним не дружить).

- Як ви розумієте слово ЖУРИТИСЯ? Як сказати інакше? (Сумувати, печалитись)

- Що означає ЖОДНА?

- Розгляньте малюнок. Хто заспокоює журавлика?

- Що вони йому сказали?

- Прочитайте слова, які звучать лагідно.

- Читання вірша в парах.

 

V. Підсумок уроку.

- Із яким звуком ми працювали сьогодні?  (слайд 8)

- Які тварини живуть на лужку?

- Про яку ягоду говорили? А зараз я хочу пригостити вас цими ягодами.

1

 

docx
Додано
22 лютого 2020
Переглядів
1700
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку