Оптичні телескопи та радіотелескопи.

Про матеріал
Мета уроку: Освітня: ознайомити учнів з принципами роботи оптичних і радіотелескопів. Розвивальна: розвивати уявлення про різні види телескопів та їх застосування в астрономії. Виховна: підвищити зацікавленість учнів до астрономії та сучасних наукових досягнень; спонукати до самостійного пошуку інформації про радіотелескопи та космічні дослідження, розвиваючи навички критичного мислення та самовдосконалення.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ОПТИЧНІ ТЕЛЕСКОПИ ТА РАДІОТЕЛЕСКОПИ.

Номер слайду 2

Хто з вас коли-небудь мріяв побувати в космосі? Як ви думаєте, як астрономи досліджують зірки та планети, якщо вони такі далекі? Чи можна їх побачити неозброєним оком?

Номер слайду 3

Сьогодні ми будемо подорожувати до зірок і досліджувати їх не тільки за допомогою очей, а й за допомогою неймовірних пристроїв — телескопів!

Номер слайду 4

Все це стало можливим завдяки астрофотографії. Зоряне небо здавна привертало увагу людей. Сьогодні в мережі Інтернет ми можемо побачити безліч неймовірних знімків об’єктів таємничого Космосу – яскравих зірок, далеких планет та галактик. Астрофотографія - галузь фотографії, яка спеціалізується на зйомці космічних об'єктів.

Номер слайду 5

Але, щоб отримати чіткі зображення зірок, планет і галактик, нам потрібен потужний інструмент, що дозволяє бачити об'єкти, які знаходяться на великих відстанях. І ось тут на допомогу нам приходять телескопи. Телескоп - це прилад для астрономічних спостережень, що набагато перевищує можливості ока людини спостерігати дуже віддалені небесні об’єкти.

Номер слайду 6

Будова оптичного телескопа: об’єктив (1), труба (2),монтування (3),окуляр (4)Телескопи встановлюють у місцях, де чисте й сухе повітря, багато ясних ночей упродовж року. Тобто там, де хороший астроклімат.

Номер слайду 7

Радіотелескопи – вид телескопів, які складаються з антени, яка приймає радіохвилі, і чаші, яка збирає радіохвилі.Їх відмінність полягає в тому, що чаші у радіотелескопів набагато більше, ніж у рефлекторів, тому вони можуть збирати набагато більше випромінювання. Радіотелескопи можуть бути рухливими, у яких чашею служить спеціально оброблена увігнута поверхня (наприклад, жерло вулкана), і рухливі – телескопи, що являють собою великі рухомі рами. Основною характеристикою радіотелескопу є його діаграма спрямованості. Вона характеризує чутливість інструменту до сигналів, які надходять з різних джерел в просторі.

Номер слайду 8

По-перше, вони дають можливість дізнатися набагато більше інформації про небесні об’єкти, які випромінюють мало світла, але багато радіохвиль. По-друге, вони дають нам можливість виявляти радіоджерела, які розташовані за хмарами міжзоряного пилу, що перешкоджають проходженню видимого світла. По-третє, радіотелескопи дозволяють вести спостереження в хмарну погоду і в денний час доби, оскільки земна атмосфера не перешкоджає проходженню радіохвиль і не поглинає їх. У радіотелескопів є ряд переваг в порівнянні з оптичними телескопами.

Номер слайду 9

Оснащену телескопами наукову установу, в якій виконують астрономічні спостереження й наукові дослідження, називають астрономічною обсерваторією. Пункти спостережень за небесними світилами людина почала будувати дуже давно. До таких відносять Стоунгендж в Англії. Надзвичайно великий телескоп Європейської південної обсерваторії та телескопи «Кек-1» і «Кек-2»«КЕК-1» І «КЕК-2»СТОУНГЕНДЖТЕЛЕСКОП ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПІВДЕННОЇ ОБСЕРВАТОРІЇ

Номер слайду 10

Нині космічні апарати застосовують для розв’язання багатьох завдань: стеження за поверхнею і атмосферою Землі, передавання сигналів зв’язку, вивчення різних небесних тіл. Саме тому космічні апарати за будовою істотно різняться, але всі вони мають базові складові.

Номер слайду 11

Щоб позбутися впливу атмосфери Землі та реєструвати все випромінювання від небесних світил, нині встановлюють спеціально сконструйовані телескопи на штучних супутниках Землі. Такі супутники також вважають обсерваторіями. Найбільшою серед них є космічний телескоп Джеймса Вебба. Він має об’єктив (дзеркало) діаметром 6,5 м і працює у міжпланетному просторі на відстані 1,5 млн км від Землі.

Номер слайду 12

Україна також належить до відомих астрономічних держав світу. Найвідоміші класичні університети (Київський, Львівський, Харківський, Одеський) майже від дня свого заснування мають астрономічні обсерваторії. Нині в нашій країні діють майже десять астрономічних обсерваторій.

Номер слайду 13

Які найбільші українські астрономічні обсерваторії? 2,6-метровий телескоп-рефлектор Кримської астрофізичної обсерваторії (Кр. АО)Головну астрономічну обсерваторію Національної академії наук України (ГАО НАН України)

Номер слайду 14

Найбільший нині радіотелескоп FAST має діаметр антени 500 м. Він розміщений в Китаї.

Номер слайду 15

В Україні під Харковом працює найбільший у світі радіотелескоп, що реєструє довгі радіохвилі, - УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації). Його ефективна площа (площа, якою він сприймає випромінювання) становить 150 тис. кв. м.

Номер слайду 16

ПІДСУМУЄМОЧим радіотелескопи відрізняються від оптичних?Як радіотелескопи допомагають вивчати космос?Які відомі радіотелескопи ви знаєте?

Номер слайду 17

Перевіримо себе

Номер слайду 18

Опрацювати §33. Ст. 134-137. Створюємо модель космічного апарата. Усі космічні апарати повинні мати такі основні компоненти: Платформу, що міститиме всі складові космічного апарата. Джерело живлення, наприклад сонячні батареї. Наукові прилади, що можуть фотографувати далекі галактики або планети у Сонячній системі, вимірювати хімічні речовини в атмосфері Землі або уважно стежити за активністю Сонця. Це ваш вибір!Пристрій зв’язку, щоб тримати зв’язок із Землею. Для цього годяться антени (у формі тарілок чи стрижнів). Система орієнтації – спеціальні прилади, що постійно спрямовані на яскраві зорі чи Сонце. Вони утримують космічний апарат у стійкому положенні в космосі. Домашнє завдання

pptx
Додано
15 грудня
Переглядів
33
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку