Конспект уроку з правознавства 10 клас
Тема: «Основи сімейного права»
Мета: ознайомитиучнів з основами сімейного права України;
Основні поняття: шлюб, аліменти, сім'я
Тип уроку: комбінований
Структура уроку.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізаціяопорнихзнань і вміньучнів.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Поняттяшлюбу, сім'ї.
2. Права та обов'язкиподружжя.
3. Припиненняшлюбу.
4. Права та обов'язкибатьків та дітей.
IV. Заріпленняновихзнань і вміньучнів.
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнєзавдання.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорнихзнань і вміньучнів.
Цифроварозминка*.
Наведітьюридичнезначення цифр, з якимививідкинулисяпід час вивчення трудового законодавства: 14,15,16 (віквступу на роботу з різнимиумовами); 1,3,6 (максимальна тривалістьвипробування у різнихвипадках); 5 (строк у видачітрудової книжки при першомувступі на роботу);40 (максимальна тривалістьробочоготижня); 36(максимальна тривалістьробочоготижня для працівників, занятихна'шкідливих роботах, а також для працівниківнеповнолітніхвіком 16-18 р);24(мінімальнатривалістьробочоївідпустки, максимальна тривалістьробочоготижня для неповнолітніхвікомвід 14до І6 років).
Юридичний диктант.
- Дайте визначення понять: «трудовийдоговір»; «колективнийдоговір» ; «надурочна робота»;
- Складітьпереліксвяткових і неробочихднів.
- Назвітьвидитривалихвідпусток.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Поняттяшлюбу, сім'ї'.
Сім'явідіграєважливу роль у життікожноїлюдини, оскількисаме в сім'їбільшістьдітейнароджується і виховується, а згодом вони створюютьвласнісім'ї. Стати членом сім'їможна в наслідокнародження, шлюбу, усиновлення, виховання. В юридичнійнауцісім'єюназивають людей, якіспільнопроживають, пов'язаніспільнимпобутом, маютьвзаємні права і обов'язки.Сім'ястворюєтьсявнаслідокукладенняшлюбу, на підставі кровного споріднення, усиновлення та на іншихпідставах,що не суперечать закону й моральним засадам суспільства.
Сімейний кодекс України є основнимджереломсімейного права. Сімейний кодекс Українивизначає засади шлюбу, особистінемайнові та майнові права й обов'язкиподружжя. Згідно з цим кодексом шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органіреєстраціїактівцевільного стану. Проживанняоднієюсім'єюжінки та чоловіка без шлюбу та релігійний обряд не є підставами для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язківподружжя.
Умовамиукладенняшлюбу є вільназгодажінки і чоловіка, якіодружуються, та досягнення ними шлюбноговіку. Шлюбнийвіквстановлюється для жінки у 17, років а для чоловіка у 18. За заявою особи, яка досягла 14р, за рішенням суду їйможе бути надано право на шлюб, якщо буде встановленощоцевідповідаєїїінтересам.
Заручини!
Документ!
Робота з документом.
ОпрацювативитягізСімейного кодексу (Ст. 26)
Завдання.
1) Визначте у якихвипадках законом не допускаєтьсяукладенняшлюбу.
2) Обгрунтуйтеціобмеженняспираючись на знання з права, історії,біології.
2.Права та обов'язки подружжя.
Практикум
Розгляньтеситуації та запропонуйте шляхи їхвирішення. ( ПрискладаннівідповідейскористайтесявитягамиізСімейного кодексу України).
Ситуація 1.
Ситуація 2.
Ситуація3 . ( додаються )
За умовинаявності тексту (витягів) Сімейного кодексу України учитель призначаєнайбільш компетентного учня «експертом». Він повинен узагальнитивідповідіучнів і підсумуватиобговорення на підставіцього кодексу.
Розповідь учителя.
Укладанняшлюбупороджуєвзаємні права та обов'язкиподружжя. Післяукладанняшлюбу за кожним з подружжя. Зберігається право вільно та самостійнообиратимісцепроживання, професію, місцероботи .
Молодісамостійновизначаютьсвоємайбутнєпрізвище (Ст. 35 С.К.У.)
Закон визначає порядок визначеннямайнових проблем. Майно, щонабутеподружжям за час перебування в шлюбі, є їхспільноювласністю. Навітьякщочоловік та жінкамаютьнезрівняльнузаробітну плату, абохтось з них не працюєвзагалі, права на майнозалишаютьсярівними. В разірозлучення та розподілу майна, воноділитьсяміжподружжямнавпіл.
Закон встановивпевнівиключення. Роздільнимзалишаєтьсямайно, щомавкожний з подружжя до взяттяшлюбу, а також те, щокожен з них отримує у спадокчи в подарунок. Тому, такемайнозалишається тому, кому воно належало до шлюбу, булоподарованочи передано в спадок, (навести приклад).
Останнім часом законодавствозбагатилосяположенням про право на укладенняшлюбного контракту. Перед укладеннямшлюбуможнаукластишлюбний контракт, щовстановлюєпевніособливостівирішеннямайновихчиособистих проблем та відносинміжподружжям, В ньому, зокрема, можу бути встановленоінший, ніжпередбачено законом, порядок розподілу майна, користуванняжитловоюплощеютощо. Такий контракт повинен бути зареєстрований у державному органах.
3. Припиненняшлюбу.
Шлюб припиняється.
Сімейний кодекс України (ст. 45) визначає правові наслідки
4. Права та обов'язкибатьків та дітей.
Цепитаннявивчитисамостійнопід час виконаннядомашньогозавдання.
- Рівніобов'язкичоловіка та жінкищо до вихованнядітей;
- Обов'язоксплачуватиаліменти на утримуваннядітей;
- Можливістьпозбавленнябатьківських прав у разівідхиленнявідвиконаннябатьківськихобов'язківтощо.
IV. Закріпленняновихзнань і вміньучнів.
Завдання.
1. Поясніть поняття «шлюб», «сім'я», «аліменти».
2. Визначте основнімайнові і немайнові права подружжя.
3. Наведіть підставиприпиненняшлюбурозлученням ,абовизнанняйогонедійсним.
V. Підсумки уроку (роблятьучні)
Учитель наголошує, що знання норм сімейного права дозволяє уникнути прикрих проблем та непорозумінь,які часом заважають спокійному існуванню сім'ї; що більшість норм сімейного права тісно пов’язані з нормами моралі, спираються на них і підкріплюють їх.
(виставлення оцінок)
VI. Домашнє завдання
1) Опрацювати текст підручника (ст. 244-248) (Наровлянський Т.).
2) Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.