Основні поняття професійної етики та психології офіціанта

Про матеріал

Даний матеріал містить розробку уроку з предмету "Професійна етика і психологія" з професії офіціант. Розробка містить основні поняття, терміни з предмету, а також методи мотивації учнів професійно-технічних навчальних закладів до вивчення предмету. Урок містить проблемні питання та роботу з опрацюванням нового матеріалу

Перегляд файлу

Урок 1 – 1

Тема програми: «Мета та завдання предмета»

Тема уроку: «Основні поняття професійної етики та професійної психології»

Мета уроку: сформувати в учнів загальне уявлення про предмет та завдання професійної етики та психології, ознайомити з основними поняттями курсу.

Тип уроку:   урок засвоєння нових знань  

КМЗ: презентація «Їжа та страви», мультимедійний проектор,  картки з новими словами, роздатковий матеріал

ХIД УРОКУ

І.  Пiдготовка до сприймання iншомовного матерiалу

  • Організаційний момент

Викладач вітається з учнями. Знайомиться з кожним (учень в трьох реченнях повинен зазначити своє ім’я, уподобання (хобі), чим його зацікавила обрана професія).

Викладач перевіряє присутніх на уроці.

  • Актуалізація та мотивація навчальної діяльності

Викладач оголошує тему уроку, та зазначає, що зміст професійної етики визначається наявністю та функціонуванням специфічних понять, які являють собою конкретизацію більш загальних, широких понять загальнолюдської моралі стосовно до умов певного виду діяльності.

ІІ.  Основна частина

Учні записують план уроку

  1. Умови виникнення професійної етики і психології.
  2. Ключові поняття предмету.
  3. Психологія громадського харчування.

Викладач повідомляє учням умови виникнення професійної етики і психології, та становлення їх як науки.

  1. Умови виникнення професійної етики та психології.

За сучасних умов, коли формуються ринкові відносини, розбудовується громадянське суспільство і правова держава, зростання вільного саморегулюючого першопочатку в праці, підсилення моральних чинників у системі її стимулів, гуманізація різних сфер праці веде до постійного розширення кола професій, що претендують на формування власних моральних кодексів. Крім традиційно відомих медичної, педагогічної та юридичної, поряд з дипломатичною та військовою етикою, рішуче заявляють про себе адміністративна і депутатська етика, міліцейська і спортивна, етика вченого й журналіста, інженера і працівника сфери обслуговування. Дедалі більш очевидним стає те, що прогресивний розвиток сучасного суспільства, усіх боків суспільного життя залежить від рівня загальноосвітньої та професійної підготовки, загальної культури, моральних якостей працівників - активних і мислячих учасників історичної творчості. Безумовно, кожна трудова діяльність (незалежно від професії) базується на моральній системі суспільства. В її лоні можуть обґрунтовуватися особливі моральні норми, що відбивають специфіку професійної діяльності.

Професійна діяльність, об'єктом якої виступають живі люди, утворює складну систему взаємоперехідних, взаємозумовлених моральних стосунків. До цієї системи належать перш за все: а) ставлення спеціалістів до об'єкта праці (слідчий - обвинувачений, лікар - хворий, вчитель - учень); б) стосунки спеціаліста з колегами; в) ставлення спеціаліста до суспільства.
Ці стосунки вивчаються професійною етикою. Конкретизація ж загальних моральних принципів і норм таких стосунків відповідно до особливостей того чи іншого виду професійної діяльності являє собою “професійну” мораль. Вона виникає у зв'язку з суспільним розподілом праці, що поклав початок відокремленню соціально-професійних груп. З їх утворенням виникла потреба в регулюванні стосунків між професіоналами та професіоналів з клієнтами. Спочатку це було невелике коло професій, котрі у процесі подальшої спеціалізації праці все більше диференціювалися, у результаті чого виникали все нові й нові професії. Залежно від конкретних історичних умов переважала та чи інша сфера професійної діяльності. Ставлення до неї суспільства визначає її цінність. Моральна оцінка професії суспільством зумовлюється двома чинниками: по-перше, тим, що дана професія дає об'єктивно для суспільного розвитку, по-друге, тим, що вона дає людині суб'єктивно, а саме в плані морального впливу на неї. Будь-яка професія, оскільки вона існує, виконує певну соціальну функцію. Представники цієї професії мають своє суспільне призначення, свої цілі. Та чи інша професія визначає вибір специфічного середовища спілкування, яке накладає відбиток на людей незалежно від того, хочуть вони цього чи ні. Всередині кожної професійної групи складаються певні специфічні зв'язки і стосунки людей.

Викладач задає узагальнююче питання.

Отже, назвіть передумови виокремлення професійної етики і психології з системи інших наук як окремої дисципліни?

 

  • Ознайомлення з новими термінами та поняттями

Учні отримують картки з певними термінами, їхнє завдання полягає в тому, щоб прослухавши лекцію викладача самим записати і пояснити усно значення понять. Картки : професійний обов’язок, професійна відповідальність, професійна совість, професійна справедливість, професійна честь, професійна гідність, моральна культура, професійний такт.

Лекція викладача

2. Ключові поняття предмету.

Вихідним поняттям професійної етики є поняття професійного обов'язку, в якому досить чітко і детально фіксуються службові обов'язки фахівців в тій чи іншій галузі професійної діяльності. Саме усвідомлення свого професійного обов'язку спонукає багатьох фахівців ставитися до справи з найбільшою відповідальністю, орієнтуватися не стільки на особисті, скільки на суспільні, національні інтереси. На думку В. М. Шепеля, моральні архетипи, які біологічно і історично закладені в російських людях, привертають їх до дещо іншої моральної манері службової поведінки. Приміром, "російський управлінець, люблячи свою роботу, відчуває задоволення не від володіння владою над людьми, а від можливості бути їм по-людськи корисним, зарекомендувати себе неабиякої індивідуальністю. Позбавте цього російських керівників, і багато з них втратять моральний сенс займатися професійною діяльністю ".

Професійний обов'язок не тільки визначає загальні правила виконання фахівцем своїх службових обов'язків, але і деколи наказує його поведінку в різних ситуаціях, він закріплюється у відповідних кодексах тієї чи іншої професії (психолога, соціолога, журналіста та ін.). Так, психолог, соціолог, лікар можуть відчувати тиск з боку деяких осіб (у тому числі і керівних), що прагнуть вивідати відомості різного роду з життя їхніх клієнтів, пацієнтів, товаришів по службі. Дотримання моральних вимог професійного обов'язку необхідно і вельми важливо для фахівців будь-якої професії. Дійсно, легковажне ставлення до професійного обов'язку вельми негативно позначається на діяльності фахівця (наприклад, розголошення лікарської таємниці, краще ставлення до окремим хворим, нехтування нормами санітарії може негативно позначитися на лікуванні і здоров'я хворих; ігнорування індивідуальних особливостей клієнта з боку психолога може завдати душевну травму людині, яка звернулася за допомогою і т.д.).

Складовою частиною професійного обов'язку виступає поняття професійної відповідальності, яке відображає особливе соціальне і моральне ставлення фахівця до інших людей, до суспільства і характеризується виконанням ним свого морального обов'язку. Професійна відповідальність визначає здатність людини свідомо виконувати певні моральні вимоги і здійснювати стоять перед ним завдання, здійснювати правильний моральний вибір, досягати певного результату. Зокрема, зміст даного поняття має дуже важливе значення для державних діячів, які приймають доленосні рішення, що стосуються розвитку особистості, суспільства і держави, для діяльності вчених, дослідження яких можуть вплинути на життя багатьох людей і всього людства, для психологів, рекомендації яких можуть позитивно ( або негативно) позначитися на долі і здоров'я особи, і т.д.

Наступним основним поняттям професійної етики є професійна совість, яка допомагає фахівцю подивитися на зміст, результати своєї праці з позицій загальнолюдських моральних цінностей. Так, совість педагога не дозволить йому бездушно ставитися до навчання і виховання учнів, вдаватися до організації "зразково-показових" заходів, якщо він любить свою справу, поважає учнів, колег і батьків учнів. Совість вченого не дозволить йому спотворити або представити в зручному для нього світлі результати свого дослідження, проведеного наукового експерименту, якщо моральна складова його діяльності буде пройнята почуттям відповідальності за можливі негативні наслідки застосування свого відкриття. Совість не дозволить психологу перетворювати свого пацієнта на об'єкт маніпуляцій і давати офіційні, але разом з тим легковагі ув'язнення. Професійна совість будь-якого фахівця допоможе йому більш глибоко, вірно зрозуміти проблеми і переживання інших людей, завоювати справжній авторитет.

Важливим поняттям професійної етики виступає поняття професійної справедливості, яка особливо важлива для аналізу діяльності тих осіб, від яких залежить рівень матеріального добробуту підпорядкованих їм людей. Справедливість має затверджуватися і у відносинах між колегами. Подвійні стандарти в оцінках "своїх" і "чужих", "зручних" і "незручних", "союзників" і "конкурентів" руйнують морально-психологічний клімат у колективі, негативно позначаються на результатах того чи іншого виду діяльності.

Зміст професійної етики наповнюють і такі поняття, як професійна честь та професійну гідність. У них розкриваються ставлення особистості до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства, інших осіб. Але разом з тим ці категорії не тотожні. Поняття професійної честі тісніше пов'язане з конкретним суспільним становищем людини, з родом його діяльності, з соціальним престижем. Поняття ж достоїнства більш широке, що виходить з ідеї рівності людей у моральному відношенні. Почуття честі і власної гідності як моральні цінності, з одного боку, виступають формою прояву морального самосвідомості та самоконтролю особистості, з іншого - одним з каналів впливу суспільства і держави на моральний вигляд і поведінку людини в суспільстві.

Професійна честь висловлює оцінку значущості тієї чи іншої професії в житті суспільства, становище, роль представників певної професії в складній системі суспільних відносин.

У сучасному розумінні професійна честь включає в себе наступні основні компоненти:

• усвідомлення фахівцем змісту свого професійного обов'язку, необхідності його виконання, свідомого і відповідального ставлення до свого обов'язку та обов'язкам;

• визнання та оцінка суспільством, колективом дійсних заслуг особистості, що знаходить вираз у схваленні, заохочення, авторитеті, моральної регуляції;

• наявність у фахівця постійної готовності і вольового настрою в будь-яких умовах і в будь-який час до кінця виконати професійний обов'язок, зберегти і не заплямувати свою честь, які виражаються в вірності слову, високому почутті громадянськості, внутрішньої прихильності конструктивним громадським традиціям суспільства.

Необхідно згадати про честолюбстві. Воно виражає прагнення людини зміцнити свій авторитет, домогтися високих результатів у праці, спорті, навчанні, в прагненні зайняти більш високу посаду. Це прагнення і супроводжуючі його почуття морально виправдані. Проте тут слід пам'ятати і про категорії міри. Якщо честолюбство непротиставляється колективним і суспільним інтересам, воно здатне зіграти позитивну роль, підвищити соціальну активність фахівця. В цілому ж честолюбство за своїм характером є індивідуалістичним мотивом поведінки. Давно відома народна мудрість, зведена в принцип, - "по праці і честь". Стосовно до конкретного виду професійної діяльності це означає, що авторитет фахівця, його просування по кар'єрних сходах, заохочення та нагороди визначаються його діловими і моральними якостями, ставленням до праці, відданістю професійному обов'язку.

Глибоке усвідомлення значимості своєї професії кожним фахівцем і становить сутність професійної гідності.

Гідність фахівця можна розглянути в двох аспектах:

1) як моральну категорію, що відображає факт соціальної значущості особистості (об'єктивна оцінка її значущості);

2) як внутрішнє усвідомлення особистістю своєї значущості і цінності (суб'єктивна сторона).

Гідність фахівця-професіонала відображає, насамперед, конкретне втілення і використання ним своїх прав, свобод, обов'язків, відповідальності як самовираження особистості. Отже, гідність як моральна цінність знаходить свій вияв в авторитеті даної особистості, в її добрих справах і вчинках, воно нерозривно пов'язане з проблемою самоствердження і самовираження індивіда. У ньому узагальнюються пріоритети і соціальні ознаки, ціннісні орієнтації і переконання, що виражають самоцінність людини, її можливості і здібності. Гідність - це визнання своєї людської цінності, правомочності на шанобливе ставлення до себе. Неприпустимо прояв якоїсь недбалості до працівника як до особистості, обмеження його цивільних прав. Чим більший інтерес відчуває до себе особистість, тим вище її шанси розкрити свій природний і соціальний потенціал. Один з постулатів буддійської філософії свідчить: гідність, властиве одній людині, присутній і у всіх.

Слід також отмстить необхідність включення в зміст професійної етики та такого поняття, як моральна культура особистості, яка має на увазі наявність і розвиненість у особистості сукупності соціальних якостей і духовно-моральних цінностей. Професійна компетентність фахівця не зводиться лише до наявності у нього суто ділових, функціональних показників, а передбачає синтез усіх духовно-моральних якостей особистості. Вона немислима без опори на досить широкі знання, загальну культуру особистості.

Необхідно у змісті професійної етики виділити і професійний такт, виражає здатність і вміння фахівця реалізовувати моральні цінності в конкретних життєвих умовах, особливо в таких професіях, де об'єктом діяльності є сама людина.

Виділення основних понять у змісті професійної етики важливо і необхідно у формуванні і прояві моральної складової особистості при виконанні нею професійних обов'язків.

 

3. Психологія громадського харчування

Праця в закладах громадського харчування складається з двох основних компонентів: 1)матеріально-предметного (обробка продуктів) і 2) комунікативного (спілкування із споживачами та іншими учасниками обслуговування - метрдотелі). Перший елемент є основою трудової діяльності кухаря, другий характерний для роботи офіціанта, бармена, буфетника.

При виборі професії офіціанта слід мати на увазі, що в більшості випадків інтерес до цієї професії та матеріальну винагороду за працю ще не забезпечують сталого задоволення роботою. Офіціант повинен усвідомлювати, що його праця потрібна людям і що його професія цінується в суспільстві. Адже офіціант уособлює перед споживачем весь складний ланцюг, що включає такі проміжні ланки, як збір врожаю, його зберігання і переробка, транспортування, приготування їжі. У цьому ланцюзі він служить останньою її ланкою, єдиним живим представником величезної армії хліборобів, тваринників, транспортників, працівників харчової промисловості, кухарів, кондитерів, механіків, які мають безпосередній контакт з споживачем. Офіціант може «красиво» піднести результати праці всіх цих людей, а може й «змастити» їх, тобто своєю неправильною поведінкою викликати у споживача невдоволення. З іншого боку, офіціантові адресуються часом незаслужені закиди щодо якості страв. Таким чином, офіціант як би несе відповідальність не тільки за конкретне підприємство громадського харчування, але і за суміжні галузі народного господарства.

Праця офіціанта знеособлена. Споживачам в принципі байдуже, хто буде їх обслуговувати, важливо те, щоб були задоволені їхні потреби. 
Час контакту офіціанта і споживача обмежується мінімумом слів та дій. Взаємовідносини їх носять суто діловий характер. Встановлення особистих контактів офіціанта зі споживачами малоймовірно через постійно мінливих потоків відвідувачів на підприємствах громадського харчування. 
Короткочасність і випадковість зустрічей з одними й тими самими відвідувачами веде до різкого переважання формальних відносин над особистими.

Формальний характер взаємин офіціанта і споживача ускладнюється ще й зустрічною спрямованістю їх безпосередніх особистих інтересів. Споживач прагне отримати свіже, тільки виготовлене за його замовленням страву. Офіціант під час виконання замовлення багато в чому залежить від якості роботи кухні. Однак незалежно від цього чинника він прагне реалізувати за зміну як можна більше продукції, оскільки це впливає на розмір зарплати. Невдоволення і роздратування споживача офіціант змушений приймати на свій особистий пар і відповідно реагувати. У результаті у споживачів нерідко виникають цілком зримі розбіжності міжу явленнями про те, яким повинен бути рівень обслуговування в ресторані або кафе, і реальною картиною. Офіціантами претензії споживачів часто сприймаються як прояв надмірної вимогливості, прискіпливості і навіть примхливості. |

Прийшовши до ресторану чи кафе, відвідувачі мало піклуються про враження, яке вони справляють на офіціанта або бармена, у той час як останніх дуже хвилює, що подумають про них відвідувачі. Безособовість спілкування (в наших ресторанах офіціантів не прийнято називати за ім’ям ), а також низький рівень взаємної значущості його учасників створюють грунт для відсутності турботи про вироблене враження один на одного. У результаті з'являються суб'єктивні умови для прояву неуважності, безтактності ,нестриманость, грубості.

В очах споживача офіціант є тією людиною, яка несе всю відповідальність як за якість обслуговування, так і за інші сторони діяльності підприємства, часто не пов'язані із службовими обов'язками. Конфліктні ситуації через те й виникають, що споживачі висловлюють офіціантові свої необгрунтовані претензії.

На психічний стан офіціанта негативний вплив робить шум в залі, джерелом якого є відвідувачі і оркестр. Частину робочого часу офіціанти знаходяться в інших виробничих приміщеннях, де на них впливає шум від технологічного обладнання та вентиляційних пристроїв. Тож офіціант повинен вміти тримати себе під контролем та абстраговуватись від зовнішніх подразників для якісного виконання своїх обов’язків.

 

ІІІ. Заключна частина уроку

1. Підведення підсумків та оголошення оцінок

 Повторення нових понять.

Викладач задає учням проблемне запитання:

Порівняйте етику офіціанта з етикою економіста і юриста.

2. Оголошення домашнього завдання

1. Вивчити нові терміни.

2. Написати есе на 5-7 речень «Чому я обрав професію офіціанта»

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
28 березня 2018
Переглядів
6389
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку