особливості розвитку української культури к.ХVІІ — п. п.ХVІІІ ст., охарактеризувати стан розвитку освіти, книгодрукування, літератури, архітектури, живопису, музики та театру на У

Про матеріал
Урок з курсу історія України 8 клас . Дає змогу здобувачам освіти визначити особливості розвитку української культури к.ХVІІ — п. п.ХVІІІ ст., охарактеризувати стан розвитку освіти, книгодрукування, літератури, архітектури, живопису, музики та театру на Україні; розвивати в учнів вміння аналізувати як текстові, так і візуальні історичні джерела і на їх основі робити певні висновки та узагальнення щодо стану української культури к.ХVІІ — п п ХVІІІ ст;
Перегляд файлу

 

Тема: Українська культура кінця ХVІІ — п. п.ХVІІІ ст.

 

Мета: визначити особливості розвитку української культури к.ХVІІ — п. п.ХVІІІ ст., охарактеризувати стан розвитку освіти, книгодрукування, літератури, архітектури,  живопису, музики та театру на Україні; розвивати в учнів вміння аналізувати як текстові, так і візуальні історичні джерела і на їх основі робити певні висновки та узагальнення щодо стану української культури к.ХVІІ — п п ХVІІІ ст;  продовжити формувати вміння  працювати  в парах; формувати уміння виступу ; виховувати  естетичні уявлення учнів і почуття гордості культурними досягненнями нашого народу у складних умовах.

 

Основні поняття: «культура», «Києво-Могилянська академія», «українське бароко». «козацькі літописи»,  «шкільний театр», «мандрівний театр»,

 

Обладнання: картки з текстовими та візуальними історичними джерелами, портрети діячів культури,музика композиторів

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Завдання для учнів на уроці:

• визначити особливості розвитку української культури к ХVІІ — п п ХVІІІ ст.;

• аналізувати умови розвитку культурного життя;

• характеризувати стан розвитку освіти, книгодрукування, літератури, архітектури, скульптури, живопису, музики та театру;

• називати імена діячів української культури, найвизначніші твори літератури, архітектури, образотворчого мистецтва;

• розвинути вміння аналізувати як текстові, так і візуальні історичні джерела і на їх основі робити певні висновки та узагальнення щодо стану української культури кХVІІ — п. п. ХVІІІ ст.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І  Організаційний момент

( Звучить музика Д.Бортнянський  «Многая лета»)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

(запитання, які допоможуть учням пригадати  соціально-економічне й політичне становище  в  Україні на кінХVІІ — на поч.. ХVІІІ ст.).

?  1. Як називався період в історії України, що розпочався в другій половині ХVІІ ст. після закінчення Національно-визвольної війни?

?  2. Покажіть на карті, до складу яких держав входили українські землі на початку ХVІІІ ст.

?  3 Як можна назвати  політику Російської держави по відношенню до України на п ХVІІІ ст.? (колоніальна)

 

??? 4. Спробуйте визначити фактори, які позитивно впливали на розвиток української культури, та фактори, які негативно позначилися на її розвитку.

виконати за допомогою методу «Мозкова атака».

(Оцінки учні виставляють собі окремо за даними критеріями, на кожному етапі уроку)

Складання таблиці

«Особливості впливу на стан української культури в д п  ХVІІ — на п ХVІІІ ст.»

Позитивні

Негативні

Збереження культурної основи попередніх століть

• Розділ українських земель між різними державами

Ліквідація  Української козацької держави

• Відродження Української держави- в період Гетьманщини

 

. Репресії проти української культури,   з боку

Іноземних держав .

• Культурницька політика українських

гетьманів (особливо І. Мазепи). Підтримка

ними освіти, книгодрукування, мистецтва та Української православної церкви

Підпорядкування  Української православної  церкви  Московському патріархату.

 

Вплив  західноєвропейської  культури

• Цензура до  українського книгодрукування.

Національно-визвольна війна.

• Виїжджали  діячі української культури та церки  до Москви

 

Контроль над освітою та наукою України з боку Російського уряду.

 

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

Таким чином  ми бачимо що умови  на Україні  були несприятливими  для розвитку культури ,і  наше з вами сьогодні завдання розглянувши матеріали:  історичні  документи,  твори,  картини …та   відповісти на проблемне питання  уроку:

 

????  Чи можна стверджувати що культура України в к ХУІ — п. ХУІІІ ст.. не розвивалась і була занедбана. Обґрунтувати своє твердження .

 

ІУ  Вивчення нового матеріалу.

 Оскільки матеріал уроку досить великий за обсягом, то розглянемо його в  - парах. Працюємо  з матеріалами  підручника та наочними матеріалами ( параграф  33-34)

 

( Клас поділяється на 8  пар,   кожній з них пропонується  самостійно  опрацювати одне із питань теми, результати діяльності звітують в кінці та одночасно заповнюємо таблицю досягнень)

 

 Таблиця  розвитку  культури України к.ХУІІ – п.ХУІІІст

 

Галузі

культури

Видатні  діячі культури

Досягнення  культури

Освіта     

 

 

Наука         

 

 

Література 

 

 

Книгодрукування

 

 

Живопис     

 

 

Архітектура 

 

 

Музика            

 

 

Театр              

 

 

 

Спочатку учні працюють з підручником протягом 6–7 хв. Далі пари  по черзі обговорюють своє завдання. Причому кожній з них необхідно не тільки розкрити своє питання, а й проаналізувати надані джерела інформації.

 

1-а пара     Освіта. Діяльність Києво – Могилянської Академії

Завдання

1. Києво-Могилянська академія в др пол ХVІІ — п п ХVІІІ ст. була одним з найвпливовіших центрів освіти, науки, книгодрукування  не тільки України, а й Росії.

2. Яка була система освіти в Україні.

 

2- пара Розвиток  науки 

Завдання  1. Які нові науки природничого циклу розвиваються.

                    2.Назвати видатних науковців?

3  пара  Розвиток літератури 

 Завдання   1.  Визначте  тематику літературних творів .

   2.  Які жанри були поширені в літературі,  назвати  представників  української  літератури  даного періоду,

 

4   пара  Розвиток  Книгодрукування

Завдання  1  Що свідчило про розвиток друкарства.

         2   Назвіть головні центри книго друкарства в Україні

 

5 -я пара   Розвиток  архітектури

 Працює з ілюстраціями,та текстом підручника  на яких зображені архітектурні споруди даного періоду:  Преображенська церква у Великих Сорочинцях, будівля Чернігівського колегіуму, Георгієвський собор Видубецького монастиря у Києві,  Катерининська церква у Чернігові,будинок полкової канцелярії в Чернігові,  Успенський собор у Новгород-Сіверську,Троїцький собор Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові,Хрестовоздвиженський собор у Полтаві,Богоявленський собор Братського монастиря у Києві,Дзвіниця Софійського собору у Києві,Церква Всіх Святих Києво-Печерської лаври та ін.

Завдання 

 1. Які напрямки архітектурного будівництва розвивались в Україні в к. ХVІІ — у п.п. ХVІІІ ст.?

2. Використовуючи ілюстрації, визначте особливості українського бароко в архітектурі.

Бароко як стиль має певні особливості, насамперед – це вигадливе поєднання деталей, ліній, прикрас; інтерес до людських почуттів та громадських вчинків; увага до символів та алегорій; театральність і парадність.

 

6 пара Образотворче  мистецтво

Група працює з ілюстраціями, на яких зображені твори образотворчого мистецтва даного періоду:

Аліпій-іконописець. Гравюра Л. Тарасовича (1702 р.),

Мазепині церкви. Гравюра Мігури (1706), Титульна сторінка Академічних тез. Гравюра Г. Левицького (1739),

 Ікона Успіння та Ікона Вознесіння, Спас нерукотворний — всі роботи

Й. Кондзелевича, портрет визначного діяча Григорія Гамалії,

Завдання 

 1. Які зміни сталися в образотворчому мистецтві України у ХVІІІ ст.?

(жанр портрет)

 2. Назвати види мистецтва та майстрів цього виду ?( малярство (живопис), графіка .)

 

7  пара  Театр

Документ . О. Д. Бойко про український театр

«Виразних національних ознак набуває театр. У межах традиційної шкільної драми виникають невеличкі п’єси-інтермедії, які виконувалися між актами спектаклю й користувалися великою популярністю. Суть інтермедії полягала в показі складних проблем суспільного життя за допомогою сатири та гумору. Характерними ознаками цих п’єс були народна мова, насичена прислів’ями та приказками; динамічність сценічної дії; жвавий діалог акторів тощо. Розвивається вертепна драма — старовинний український ляльковий театр...

Запитання

1.  Які зміни відбулися в житті українського театру?

 

8 пара Розвиток  музики

Певні зміни... відбулися в музичній культурі. Зріс професіоналізм музичного мистецтва. Найвідомішими осередками музичної освіти були Глухівська співацька школа та Києво-Могилянська академія, у стінах якої здобули музичну освіту найяскравіші зірки    Дмитро Бортнянський, Максим Березовський.. та  Артемій Ведель».

Запитання  

    1. Як розвивалося українське музичне мистецтво?

    2. Кого з відомих тогочасних  композиторів ви можете назвати?

 

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Робота з таблицею. Кожна пара надає загальну інформацію по завданню.

Обґрунтовують  своє твердження .

Заключне слово

Кінець XVII – перша половина XVIIІ ст. – це час небувалого розквіту української культури, коли творчий потенціал митців спирався на підтримку Української держави. Особливо це проявилося в освіті, архітектурі і мистецтві. В українській культурі  цього періоду тісно пов’язані національні традиції і західноєвропейські впливи, що призвело до появи такого явища як «козацьке бароко», проте перебування України у складі Росії  негативно впливати на українську культуру.

 

V Рефлексія  ????

Продовжи  речення :

 ?  -Що здивувало-

 ? - Що зацікавио-

 ? - Що було суттєво новим-

 ? -Чия відповідь сподобалась-

 

Оцінки за роботу на уроці ( виставили собі за критеріями)вчитель збирає вкінці, перевіряє та оголошує)

VІ. Домашнє завдання  ( використати стенд в кабінеті 25 «Мовна  скарбничка»)

1  Повторити п 33-34

2  Різнорівневі завдання:

  •   Закінчити заповнювати таблицю 4 -6  балів;
  •   складіть рекламу на культуру цього періоду;-  9-10б;
  •   напишіть вірш, використовуючи стилі   літератури цього періоду   11-12б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК ДО УРОКУ 1

 

Тема «Особливості  розвитку  культури  України  в  к . ХУІІ — п п.  ХУІІІ ст. »  

Оцінка

діяльності

на

уроці

 

І   Питання для повторення

 1. Як називався період в історії України, що розпочався в др пі ХVІІ ст.

після закінчення Національно-визвольної війни?

 2. Покажіть на карті, до складу яких держав входили українські землі на п ХVІІІ ст.

 3  Як можна назвати  політику Російської держави  до України на п. ХVІІІ ст.?

 4.  Спробуйте визначити фактори, які позитивно впливали на розвиток української культури, та фактори, які негативно позначились на її розвитку.

 

1- 2 Б

 

ІІ Таблиця

 «Особливості впливу на стан української культури в д п  ХVІІ — на п ХVІІІ ст.»

Позитивні

Негативні

 

 

 

 

 

 

 

5-Б

 

 

 

? – Чи можна стверджувати що в такихскладних умова культура України в к ХУІ — п. ХУІІІ ст.. не розвивалась і була занедбана. Обґрунтувати своє твердження

 ІІІ Таблиця  розвитку  культури України к.ХУІІ – п.ХУІІІст

Галузі

культури

Видатні  діячі культури

Досягнення  культури

Освіта    

 

 

Наука         

 

 

Література 

 

 

Книгодрукування

 

 

Живопис     

 

 

Архітектура 

 

 

Музика            

 

 

Театр              

 

 

1 Б

 

2 Б

Висновок  ? Чи можна стверджувати що в такихскладних умова культура України в к ХУІ — п. ХУІІІ ст.. не розвивалась і була занедбана.  В чому ж особливості розвитку культури України?

ІУ  Питання до  Закінчення уроку

 ? -Що здивувало-

 

 ?- Що зацікавио-

 

 ? - Що було суттєво новим для вас

 

 ?-Чия відповідь сподобалась-

 

 

 

У  Домашнє завдання

 Повторити п 33-34

  • Закінчити заповнювати таблицю -                                                   6  балів;
  • зробити висновок до таблиці                                                          - 8 балів
  • складіть рекламу на культуру цього періоду;-                               10б;
  • напишіть вірш, використовуючи стилі в літературі цього періоду  11-12б

( використати стенд в кабінеті 25 «Мовна  скарбничка»)

 

Загальна

Оцінка

Підсумок

Оцінка  за урок

 

ДОДАТОК ДО УРОКУ 2

Завдання   групам

1-пара  Розвиток освіти  діяльність Києво – Могилянської Академії ( стр 241—243)

Завдання

1. Назвіть факти за якими Києво-Могилянська академія в др пол ХVІІ — п п ХVІІІ ст. була одним з найвпливовіших центрів освіти, науки  України. 

2. Яка була система освіти в Україні ?

 

2 пара -  Розвиток   науки

Завдання 1 Які нові науки природничого циклу розвиваються.

                  2 Назвати видатних науковців?

 

3  пара  Розвиток  Книгодрукування ( стр 243)

 Завдання  1  Що свідчило про розвиток друкарства.

                    2   Назвіть головні центри книго друкарства в Україні

 

4  пара   Розвиток літератури  ( стр 243 -244)

 Завдання   

    1.  визначте  тематику літературних творів .

    2.  Які жанри були поширені в літературі,

та назвіть  представників української літератури  періоду

 

5   пара   Розвиток  архітектури ( стр 250- 252)

 працює з ілюстраціями,та текстом підручника  на яких зображені архітектурні споруди даного періоду:  Преображенська церква у Великих Сорочинцях, будівля Чернігівського колегіуму, Георгієвський собор Видубецького монастиря у Києві,  Катерининська церква у Чернігові,будинок полкової канцелярії в Чернігові, та інші Бароко як стиль має певні особливості, насамперед – це вигадливе поєднання деталей, ліній, прикрас; інтерес до людських почуттів та громадських вчинків; увага до символів та алегорій; театральність і парадність.

Завдання 

 1. Які напрямки архітектурного будівництва розвивались в Україні в к. ХVІІ — у п.п. ХVІІІ ст.?

2. Використовуючи ілюстрації, визначте особливості українського бароко в архітектурі.

 

6 пара   Образотворче  мистецтво(стр 252 – 254)

Група працює з ілюстраціями, на яких зображені твори образотворчого мистецтва даного періоду:

Аліпій-іконописець. Гравюра Л. Тарасовича (1702 р.),

Мазепині церкви. Гравюра Мігури (1706), Титульна сторінка Академічних тез. Гравюра Г. Левицького (1739),

 Ікона Успіння та Ікона Вознесіння, Спас нерукотворний — всі роботи Й. Кондзелевича, портрет визначного діяча Григорія Гамалії,

Завдання   1. Які зміни сталися в образотворчому мистецтві України у ХVІІІ ст.?

(жанр портрет)

   2. назвіть види мистецтва та майстрів цього виду ?( малярство (живопис), графіка .)

 

7  пара  Театр ( стр 244 )

Документ 7. О. Д. Бойко про український театр

«Виразних національних ознак набуває театр. У межах традиційної шкільної драми виникають невеличкі п’єси-інтермедії, які виконувалися між актами спектаклю й користувалися великою популярністю. Суть інтермедії полягала в показі складних проблем суспільного життя за допомогою сатири та гумору. Характерними ознаками цих п’єс були народна мова, насичена прислів’ями та приказками; динамічність сценічної дії; жвавий діалог акторів тощо. Розвивається вертепна драма — старовинний український ляльковий театр...

Запитання

1.  Які зміни відбулися в розвиткові українського театру?

 

8 пара   Розвиток  музики ( стр 248)

Певні зміни... відбулися в музичній культурі. Зріс професіоналізм музичного мистецтва. Найвідомішими осередками музичної освіти були Глухівська співацька школа та Києво-Могилянська академія, у стінах якої здобули музичну освіту найяскравіші зірки    Дмитро Бортнянський, Максим Березовський.. та  Артемій Ведель».

Запитання  

   1. Як розвивалося українське музичне мистецтво?

   2. Кого з відомих тогочасних  композиторів ви можете назвати?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Основні поняття:

 

 «культура»

 

«Києво-Могилянська академія»

 

«українське бароко»

 

«козацькі літописи»

 

 «шкільний театр»

 

 «мандрівний театр»

 

 

 

 

 

ДОДАТОК  3

ДРУКОВАНІ МАТЕРІАЛИ ДО ТАБЛИЦІ

 

Збереження культурної основи попередніх століть

 

Відродження Української держави- в період Гетьманщини

 

 

Культурницька політика українських

гетьманів (особливо

 І. Мазепи).

 

 

Вплив  західноєвропейської  культури

 

 

 

 

Національно визвольна  війна

 

 

 

 

 

 

Розділ українських земель між різними державами

 

 

 

 

Ліквідація  Української козацької держави

 

 

 

 

Репресії проти української культури,  з боку

іноземних держав .

 

 

Підпорядкування  Української православної  церкви  Московському патріархату.

 

Цензура до  українського книгодрукування

 

 

 

 

Виїжджали  діячі української культури та церки  до Москви

 

 

Контроль над освітою та наукою

України з боку Російського уряду

ДОДАТОК 4

МУЗИКА

 

1

 

docx
До підручника
Історія України 8 клас (Сорочанська Н.М., Гісем О.О.)
Додано
16 лютого 2020
Переглядів
1708
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку