ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ
з теми «Особливості та застосування емалевої фарби»
Особливості та застосування емалевої фарби
Багато хто вважає, що емаль і емалева фарба - одне і те ж, проте це абсолютно невірно. Емаль є склоподібним покриттям, до складу якого входять кварцові частинки, металевий луг, кольоровий пігмент і інші складові. Коли емаллю покривають поверхню, її обробляють особливим термічним чином, що забезпечує міцність і зносостійкість предмета. Нерідко емаллю покривають посуд, кераміку, поверхні ванної.
Емалева фарба була створена хіміками, які змогли наситити пентафталеву оліфу особливими смолами з алкіди. На відміну від них звичайні фарби виготовляють на масляній основі натуральної оліфи. Цей пункт виробники зазначають на етикетці з інформацією про склад. Наявність пентафталу позначають буквами ПФ, масляні матеріали мають абревіатуру MA. Перша має рівномірне, щільне і блискуче покриття, для багатьох ці чинники є вирішальними при виборі.
Емалеві лакофарбові матеріали представляють собою гелевидний або рідкий засіб, в якому присутній органічний розчин, який утворює плівку. Даний процес відбувається завдяки наявності в складі лаку або алкідної смоли. Деякі виробники використовують інші складові, але з аналогічними хімічними властивостями.
Після висихання фарби на основі утворюється щільна плівка, що виконує захисну функцію і підвищує зносостійкість поверхні. Захищає вона від стирання, неглибоких подряпин, бруду і води, завдяки своїм відштовхуючим властивостями. Поверхню з емалевим покриттям достатньо протерти вологою ганчіркою, і вона знову набуде свого первинного вигляду
Ще однією великою перевагою емалевих лакофарбових матеріалів є їх неймовірний блиск, який надає основі багатий і красивий вид. Дана властивість залежить не стільки від плівкоутворювача, скільки від спеціальних добавок.
Більшість професійних малярів віддають перевагу саме емалевим засобам: працювати з ними легко, вони відмінно наносяться і лягають рівномірним шаром. Наносити їх можна на деревину, грунт і метал.
Емалеві фарби можна фарбувати в один шар. Сучасні виробники пропонують широкий асортимент даних матеріалів, що має різноманітну палітру кольорів. Будь-який покупець зможе вибрати собі колір в залежності від необхідного відтінку і власного смаку. Демократична ціна товарів дає емалевим лакофарбовим засобам більшу перевагу перед олійними аналогами.
Крім такої кількості плюсів, емалеві фарби мають нюанси, які потрібно враховувати при виборі. Великим мінусом є токсичний і різкий запах, відсутній в інших фарбах. Працювати з емалевими різновидами слід акуратно. Необхідно надягати респіраторну маску для захисту організму від токсичного отруєння. Зберігання банок повинно відбуватися особливим чином. Вони повинні стояти виключно у вертикальному положенні (якнайдалі від дітей).
Види
Класифікацію емалевих фарб здійснюють за складом. Їх дуже багато, виділимо найпоширеніші.
Нітроцелюлозні
Головним компонентом даного складу є нітрат целюлози. Крім нього в складі є пігменти, спеціальні добавки, наповнювачі та розчинник. Як правило, такими складами фарбують металеві, бетонні та дерев'яні поверхні. Продають ці фарби в банках, або балонах. Вони мають токсичний, їдкий запах. Нітроцелюлозні фарби не поєднуються з іншими видами.
Ні в якому разі не можна наносити масляну фарбу на нітроцелюлозний склад: вона може згорнутися. У разі зіткнення цих двох матеріалів основа покриється дрібними бульбашками і може вздутися.
Кремнійорганічні
Великим плюсом цього лакофарбового матеріалу є можливість його нанесення на будь-яку основу. Ці склади повністю вологостійкі, вони мають підвищену щільністю і досить зносостійкі.
При бажанні можна нанести даний матеріал на висохлу акрилову фарбу.
Пентафталеві і гліфталеві
Дані емалеві продукти схожі з масляним підвидом, так як виготовляють їх з суміщених і штучних оліф після модифікації алкідами. Ці матеріали можна поєднувати з акриловими і епоксидними фарбами.
Акрилові
Дані склади виробляють на основі латексу. Вони мають водну консистенцію, комбінувати їх можна лише з фарбами на основі води. При проведенні спеціальної підготовки можливе комбінування і з іншими видами фарбувальних сумішей.
Уретанові і алкідно-уретанові
Дані емалеві фарби досить міцні і зносостійкі, тому їх можна наносити поверх масляних, епоксидних і пентафталевих лакофарбових покриттів.
Алкідні
Алкідна емаль має високу стійкість до атмосферних явищ, хімічних засобів, мінеральному маслу, бензину. Якщо нанести її в два шари на підготовлену ґрунтовкою поверхня, вона збереже свої характеристики протягом 3 - 4 років. Утворена плівка стійка до змін температурного режиму аж до -50 градусів. Застосовувати її можна для зовнішніх і внутрішніх робіт.
Грунт-емаль
Даний засіб є поєднанням антикорозійних частинок і пігментів, які розчиняються в алкідному середовищі. Під час виготовлення до складу додають органічні речовини, а також цільові компоненти.
Засіб досить швидко застигає, утворює рівномірне і міцне покриття, стійке до корозійних процесів і атмосферних явищ. За рахунок цього складу можна значно заощадити час на проведення підготовчих робіт перед фарбуванням.
Шарова
Ці фарби мають особливе призначення. Ними фарбують борти кораблів.
Як вибрати?
При покупці емалевого лакофарбового продукту слід звернути увагу на деякі деталі, які важливі і допоможуть визначитися з вибором.
Слід уважно оглянути банку з усіх боків. На ній не повинно бути вм'ятин або інших пошкоджень. У разі порушення герметичності внутрішній склад може втратити свої характеристики.
Подивитися потрібно і на термін придатності, тому що стара фарба не дасть потрібного ефекту.
Слід пошукати на банці напис «ГОСТ»: це буде гарантувати більш високу якість продукту.
Рекомендується звернути увагу і на код лакофарбового матеріалу, він вказаний великими буквами і цифрами на лицьовій стороні упаковки. Наприклад, першими є букви ПФ, що позначають пентафталеву основу фарби, далі йдуть три цифри. Перша допомагає визначити, для якого виду робіт призначений товар (1 - зовнішніх, 2 - внутрішніх). Наступні дві цифри вказують на номер фарби в каталозі.
Емалеву фарбу випускає безліч виробників – і вітчизняні, і зарубіжні. Широка палітра представлена фарбами будь-яких кольорів (особливо затребувані білі, червоні, чорні, зелені, жовті, темно-сині тони).
Як використовувати?
Емалеві лакофарбові матеріали мають свою інструкцію із застосування. Наносити їх слід особливим чином. Спочатку слід ретельно підготувати основу: в іншому випадку фарба може почати відшаровуватися протягом тижня після фарбування. Для підготовки поверхні потрібно повністю прибрати старий шар фарби, однак і тут є невеликі нюанси.
Попереднє покриття видаляють тільки в разі, якщо воно легко відшаровується. Якщо ж воно занадто щільне, доведеться очистити його і обробити крупнозерновим шліфувальним матеріалом, потім необхідно прибрати пил і промити основу теплою водою.
Після висихання основи можна приступати до фарбування. При необхідності потрібно розвести матеріал спеціальним розчинником і розмішати. Потім емалеву фарбу наносять трьома шарами, причому наносити наступний шар слід після застигання попереднього.
1