УРОК № 22
Тема: Означення степеня з цілим показником
Мета: ввести поняття степеня з цілим показником; домогтися засвоєння учнями змісту означення степеня з цілим від'ємним показником (для цілої та дробової основи степеня); формувати вміння виконувати дії над степенями з цілим показником, спрощувати числові і найпростіші буквені вирази з цілим показником.
Тип уроку: засвоєння знань та умінь.
Обладнання: опорний конспект «Степінь з цілим від'ємним показником».
Хід уроку
І. Аналіз контрольної роботи.
1. Аналіз помилок.
2. Розв’язування завдань високого рівня складності з поточної контрольної роботи.
3. Для учнів, які повністю виконали завдання контрольної роботи, індивідуальні завдання.
1) Спростити вираз:
2) Скоротити дріб:
ІІ. Формулювання теми, мети і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Усні вправи.
1. Прочитайте вираз, назвавши основу і показник степеня:
1) 54; 2) (6,1)9; 3) (10)1;
4) (-8)5; 5) 017; 6) .
2. Піднесіть до квадрата:
1) 4; 2) -3; 3) 4) ; 5) 6) 0,9.
3. Піднесіть до куба:
1) 3; 2) -2; 3) ; 4); 5); 6) -0,1.
4. Визначте знак виразу, не виконуючи піднесення до степеня:
1); 2); 3) ; 4)
5) (-2)9 6) (2)10 7) (-2)10; 8) (2)9;
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Означення степеня з цілим від’ємним показником
1.Якщо: ≠0, n — натуральне число, то
Приклад. 1) ;
2. Якщо: ≠0, n=0; то 0=1
Приклади.1) (-2,6)0=1; 2)
3. Записи 0 0, 0 -п не мають змісту
4. Якщо: ; n — натуральне число, то .
Приклад.
5.Обчисліть значення виразу:
+9-2-(-2,6)0=
Крок1. Замінити степені з від'ємними показниками на степені з натуральними показниками:
=+ - (-2,6)0 =
Крок 2. Виконати піднесення до степеня:
=+ - 1=
Крок 3. Виконати дії з дробами:
2 – 1 + = 1
V. Формування вмінь.
Виконання усних вправ
1. Обчисліть: 24; (-3)2; (0,1)3; (-1)8; ; ; (-15)9; 0,30; ; 00.
2. Замініть дробом степінь із цілим від'ємним показником. Заповніть пропуски: ; ; ; .
3. Замініть дріб степенем із цілим від'ємним показником: ; ; ;
Виконання письмових вправ: №№ 237, 238, 242, 251.
VI. Підсумки уроку
В якому з випадків правильно виконано дію?
а) 3-2 = 32; б) ; в) ; г) .
VII. Домашнє завдання
1. Вивчити означення степеня з цілим від'ємним показником, а також властивості, отримані під час виконання письмових вправ.
2. Повторити основну властивість степеня з натуральним показником та її наслідки,
3. Розв'язати вправи на застосування означення та сформульованих на уроці властивостей: №№ 241, 243.