Ознайомчо-діагностичний етап з програми корекційно-розвиткових занять з гіперактивними дітьми від 4 до 10 років з елементами арт-терапії «ЧАРІВНІ ПЕРЕТВОРЕННЯ»
Автор: Горова Оксана Петрівна,практичний психолог КЗО «ДНЗ (ясла-садок) №207» Дніпровської міської ради
ЗАНЯТТЯ 1. «Будьмо знайомі!»
Мета: Встановлення контакту психолог-діти, діти-діти, створення психологічного комфорту.
Завдання:
1. Вивчити правила роботи на заняттях.
2. Діагностика психоемоційного стану.
3. Сприяння усунення напруженості.
Хід заняття:
Вправа «Презентація» (знайомство, розслаблення)
Діти сидять у колі. По колу передається м'ячик або інша символічна іграшка, яка буде завжди присутня на заняттях і буде провідником. Діти називають своє ім'я в тій формі, як їм подобається, так, як вони хочуть, щоб їх називали. Вітаються з усіма.
Вправа «Багатоніжки» (розігрів)
Ведучий починає гру з повідомлення про те, що зараз пальчики дітей почнуть "перетворюватися" в екзотичних тварин. Перед початком гри руки знаходяться на краю парти. За сигналом ведучого багатоніжки починають рухатися до протилежного краю парти або в будь-якому іншому, заданому ведучим, напрямку. У русі беруть участь всі п'ять пальців. Спочатку дається завдання "Хто швидше всіх добіжить до краю столу?", а потім - "Хто ПОВІЛЬНІШЕ всіх, але жодного разу не зупинившись, дійде до краю столу?" (Саме в такому вигляді гра стає грою для гіперактивних, оскільки буде розвивати вміння стримуватися).
Вправа «Правила»
Ведучий пропонує дітям визначитися з правилами під час занять і записує або замальовує на плакаті. (Правила, які запропоновані самими дітьми, а не нав’язані дорослими, охоче сприймаються і дотримуються ними).
Вправа «Чарівна країна почуттів» (автори Грабенко Т., Зінкевич-Євстигнєєва Т., Фролов Д.) - діагностична.
Дану методику рекомендуємо провести і після завершення циклу занять.
Перед дитиною (або дітьми) ведучий розкладає вісім олівців (червоний, жовтий, синій, зелений, фіолетовий, коричневий, сірий і чорний) і бланк методики (мал. 1).
Інструкція 1: «Далеко-далеко, а може бути, і близько, є чарівна країна, і живуть в ній Почуття: Радість, Задоволення, Страх, Вина, Образа, Смуток, Злість і Інтерес. Живуть вони в маленьких кольорових будиночках. Причому кожне Почуття живе в будиночку певного кольору. Хтось живе в червоному будиночку, хтось в синьому, хтось в чорному, хтось в зеленому ... Кожен день, як тільки встає сонце, жителі чарівної країни займаються своїми справами.
Але одного разу трапилася біда. На країну налетів страшний ураган. Пориви вітру були настільки сильними, що зривали дахи з будинків і ламали гілки дерев. Жителі встигли сховатися, але будиночки врятувати не вдалося.
І ось ураган закінчився, вітер стих. Жителі вийшли з укриттів і побачили свої будиночки зруйнованими. Звичайно, вони були дуже засмучені, але сльозами, як відомо, горю не допоможеш. Взявши необхідні інструменти, жителі незабаром відновили свої будиночки. Але ось біда - всю фарбу забрав вітер.
У тебе є кольорові олівці. Будь ласка, допоможи жителям і розфарбуй будиночки».
Таким чином, дітям пропонується попрацювати з першої колонкою, де зображені будиночки.
Інструкція 2: «Спасибі тобі від імені всіх жителів. Ти відновив країну. Справжній чарівник! Але справа в тому, що під час урагану жителі були так налякані, що зовсім забули, в будиночку якого кольору жив кожен з них. Будь ласка, допоможи кожному жителю знайти свій будиночок. Зафарбуй або підкресли назву почуття кольором, відповідним кольором його будиночка».
Тут ведучий пропонує дітям попрацювати з другої колонкою, в якій перераховані назви почуттів.
В результаті ми дізнаємося, з яким кольором асоціюється у дитини певне почуття.
Інструкція 3: «Спасибі! Ти не тільки відновив країну, а й допоміг жителям знайти свої будиночки. Тепер їм добре, адже дуже важливо знати, де твій будинок. Але як же ми будемо подорожувати по цій країні без карти? Адже кожна країна має свою територію і межі. Територія країни наноситься на карту. Подивися - ось карта країни почуттів (ведучий показує силует людини). Але вона порожня. Після відновлення країни карта ще не виправлена.
Тільки ти, як людина, що відновила країну, можеш розфарбувати карту. Для цього візьми, будь ласка, свої чарівні олівці. Вони вже допомогли тобі відновити країну, тепер допоможуть і розфарбувати карту».
Якщо, розглядаючи карту країни, дитина скаже, що це - людина, можна пояснити йому, що на карті обрис різних країн може бути схожий на що завгодно. Наприклад, обрис Італії схожий на чобіт (при цьому добре мати під рукою атлас і підкріпити свої слова розгляданням карт).
Коли карта буде розфарбована, ведучий дякує дітям і говорить, що в наступний раз вони почнуть ближче знайомитися з цією країною і дізнаються багато цікавих історій.
Отже, перше заняття закінчено.
На останньому занятті ведучий знову пропонує їм це завдання і порівнює результати.
Обробка результатів. При обробці результатів важливо звертати увагу на наступне.
1. На те, чи всі кольори були задіяні при розфарбовуванні будиночків.
2. На адекватність підбору кольору при «заселенні» почуттів в будиночки. Наприклад, неадекватним може вважатися відповідність «радості» і «задоволення» чорному, коричневому або сірому кольорам. Однак незважаючи на те, що даний вибір може вважатися неадекватною, проте він є діагностичним.
3. На розподіл кольорів, що позначають почуття, всередині силуету людини. Причому доцільно символічно розділити силует на 5 зон:
- голова і шия (символізують ментальну діяльність);
- тулуб до лінії талії, виключаючи руки (символізують емоційну діяльність);
- руки до плечей (символізують комунікативні функції);
- тазостегнова область (символізує область сексуальних, а також творчих переживань);
- ноги (символізують почуття «опори», впевненість, а також можливість «заземлення» негативних переживань).
Досліджуючи «карту», ми дізнаємося, які почуття «живуть» в різних частинах тіла. Наприклад, почуття, які «живуть в голові», фарбують думки. Якщо в голові «живе» страх, напевно, здійснювати розумову діяльність буде непросто. В руках «живуть» почуття, які відчуваються в контактах із оточуючими. В ногах знаходяться почуття, які дають людині психологічну впевненість, або ж (якщо в ногах оселилися «негативні» почуття) людина має прагнення «заземлити», позбутися від них.
Вправа «Що сподобалося на занятті?» - рефлексія, підведення підсумків.
Психолог: Що найбільше сподобалося на занятті?
Діти по колу передають м'ячик або символічну іграшку (вводиться правило - у кого в руці м'ячик, той і говорить) і говорять, що сподобалося.
Ритуал «Заохочення»
З «Чарівної скриньки» діти дістають подаруночки-заохочення, наприклад, наклейки, які потім вклеюються на лист «Мої успіхи».
Ритуал «Прощання»
Діти беруться за руки і кажуть «До-по-ба-чен-ня!»
ЗАНЯТТЯ 2. «Це я!»
Мета: Встановлення контакту психолог-діти, діти-діти, створення психологічного комфорту.
Завдання:
1. Встановлення контакту, створення психологічного комфорту.
2. Закріпити правила роботи на заняттях.
3. Діагностика концентрації і стійкості уваги.
4. Зняття механізмів психологічних захистів.
Вправа-привітання «Це Я!»
Діти сидять у колі, клубок поступово розмотується. У того, у кого в руці клубок повинен привітатися, назвати своє ім'я і продовжити фразу «Найбільше на світі я люблю ... (робити)»
Повторити правила.
Вправа «Багатоніжки» (розігрів)
Ведучий починає гру з повідомлення про те, що зараз пальчики дітей почнуть знову "перетворюватися" в екзотичних тварин. Перед початком гри руки знаходяться на краю парти. За сигналом ведучого багатоніжки починають рухатися до протилежного краю парти або в будь-якому іншому, заданому ведучим, напрямку. У русі беруть участь всі п'ять пальців. Спочатку дається завдання "Хто швидше всіх добіжить до краю столу?", А потім "Хто ПОВІЛЬНІШЕ всіх, але жодного разу не зупинившись, дійде до краю столу?" (Саме в такому вигляді гра стає грою для гіперактивних, оскільки буде розвивати вміння стримуватися).
Вправа «Шифрувальники»
Методика вивчення концентрації і стійкості уваги
(Модифікація методу П’єрона - Рузера)
Інструкція: «Закодуйте таблицю, розставивши в ній знаки за зразком».
Зразок 1
Таблиця 1
Аналіз результатів: Фіксується кількість помилок і час, витрачений на виконання завдання.
Оцінка: Високий рівень стійкості уваги - 100% за 1хв 15 сек без помилок. Середній рівень стійкості уваги - 60% за 1 хв 45 сек з 2 помилками. Низький рівень стійкості уваги - 50% за 1хв 50 сек з 5 помилками. Дуже низький рівень концентрації і стійкості уваги - 20% за 2 хв 10 сек з 6 помилками (по М. П. Кононової).
Зразок 2
|
Таблиця 2
2 |
1 |
4 |
6 |
3 |
5 |
2 |
1 |
3 |
4 |
2 |
1 |
3 |
1 |
2 |
3 |
1 |
2 |
3 |
1 |
4 |
2 |
6 |
3 |
1 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
1 |
5 |
4 |
2 |
7 |
4 |
6 |
9 |
2 |
5 |
8 |
6 |
7 |
5 |
4 |
8 |
6 |
9 |
4 |
1 |
3 |
9 |
3 |
2 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
1 |
5 |
8 |
7 |
6 |
9 |
4 |
3 |
2 |
6 |
7 |
3 |
5 |
1 |
3 |
2 |
7 |
4 |
6 |
9 |
3 |
7 |
5 |
1 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вправа «Знайомство з піском» (модифікація О.Тараріна)
Мета: знайомство з властивостями і можливостями піску.
Завдання:
- активізація обох півкуль,
- розвиток дрібної моторики руки,
- включення творчого потенціалу особистості.
Обладнання: 1-2 пісочниці з піском або невеликі ящики з піском за кількістю дітей.
Дітям пропонується здійснити певні маніпуляції з піском. Будь ласка:
- покладіть руки на пісок і покопайтеся в ньому, привітайтеся з пісочком! Який пісочок? (діти відповідають)
- створіть дуже високу гірку з піску,
- зробіть дощик з піску - маленький, середній, великий, подмухайте на нього,
- створіть млинець товщиною з мізинець,
- одночасно двома пальчиками перетворіть цей млинець в сонечко, домалюйте промінчики.
Потім дітям пропонується вибрати з набору об'єктів одну іграшку, яка найбільше сподобалася, заселити її в чарівний пісок і розповісти про неї.
Вправа «Що сподобалося на занятті?» - рефлексія, підведення підсумків.
Психолог: Що найбільше сподобалося на занятті?
Діти по колу передають м'ячик або символічну іграшку (повторюється правило - у кого в руці м'ячик, той і говорить) і говорять, що сподобалося.
Ритуал «Заохочення»
З «Чарівної скриньки» діти дістають подаруночки-заохочення, наприклад, наклейки.
Ритуал «Прощання»
Всі діти стають в коло, витягують долоньки до центру так, щоб вони лягли один на одного, і ритмічно промовляють: «Один, два, три, ми сьогодні молодці!»
Діти беруться за руки і кажуть «До-по-ба-чен-ня!»