Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Правопис. Виділення вставних слів на письмі комами. Культура мовлення. Правильне інтонування речень зі вставними сл

Про матеріал
План - конспект уроку на тему"Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Правопис. Виділення вставних слів на письмі комами. Культура мовлення. Правильне інтонування речень зі вставними словами"
Перегляд файлу

Тема.            Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Правопис. Виділення вставних слів на письмі комами. Культура мовлення. Правильне інтонування речень зі вставними словами.

Мета:

 навчальна: ознайомити учнів із поняттям «вставні слова»; навчити ви­значати їх у реченні; формувати вміння виділяти в тексті вставні слова комами; аналізувати їх стилістичну роль учити правильно інтонувати речення зі вставними словами; формувати загально пізнавальні вміння оцінювати роль вставних слів у реченні, знаходити вставні слова та словосполучення в реченні;

                                 розвивальна: розвивати вміння школярів складати висловлювання на вказану

                                   тему; працювати колективно та самостійно; логічне мислен­ня, творчу уяву;

                                   мовленнєві навички; розвивати творчі вміння використовувативставні слова у  

                                   своєму мовленні, логічне мислення, увагу, фантазію

 

 виховна: виховувати культуру мовлення учнів,  повагу до українських оберегів, традицій українсько­го народу, шанобливе ставлення до  української мови та літератури, музичного мистецтва, а також прищеплювати  поважне ставлення до символів України – соціокультурної змістової лінії уроку.

Завдання:

освітні:формувати  в учнів  знання про вставні слова, словосполучення, речення  та  розділові знаки при них; формувати в учнів  вміння знаходити вставні слова, словосполучення, речення  у реченні та текстах;

виховні: формувати  в учнів культуру мовлення,  повагу до українських оберегів, шанобливе ставлення до  української мови та літератури, музичного мистецтва, а також прищеплювати  поважне ставлення до символів України – соціокультурної змістової лінії уроку;

розвиваючі: формувати в учнів пунктуаційну та орфографічну  грамотність, комунікативну компетентність учнів; вміння будувати  і придумувати речення; розвивати  креативність в учнів, зацікавлення до пошукової діяльності;

 

Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, лексикологія, орфографія.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник, сигнальні картки, зображення державних символів України

 

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ми всі діти українські,

Український славний рід.

Дбаймо, щоб про нас щасливих,

Добра слава йшла у світ.

Учитель.    Пролунав і стих дзвінок.

                     Починається урок.

                     Повернемось, посміхнімось до гостей

                     І радісно промовимо:

                    «Добрий день!».

                    Хай мине час недаремно.

                    Будьте уважні й старанні усі -

                    Сідайте рівненько на місця свої.

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

  1. Синтаксична  хвилинка.  Відгадайте  загадки. Складіть речення з 4 – 5 слів, зробіть синтаксичний розбір речення і 1 – 2 словосполучень

А) У світі одна – всім потрібна вона.    (Батьківщина)

Б) На ріднім полі шепчуть колоски,
Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихо слово:   (Україна)

 (МИ ЛЮБИМО НАШУ СЛАВНУ ( ЧАРІВНУ, НІЖНУ, ГАРНУ…) УКРАЇНУ)

  1. Орфографічно – фонетична  хвилинка

► Запишіть слова. Поясніть орфограми. Розберіть слова за транскрипцією(ЛЮБИМО, НІЖНУ, УКРАЇНУ)

Бе..журно, ро...ширити, бе..порадний, ро..плавлений, ро..чис­тити, ро..шукати

  1. Орфографічно -  словотворча  хвилинка

► Запишіть слова. Поясніть орфограми. Розберіть слова за будовою

Ро..ширений, ро..чарувати, бе..словесний, бе.. страшний.

В)На землі великій є одна країна:
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди добрі, працьовиті
І скажу, до речі, ще й талановиті.
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші складають
Про ліси і гори, і про синє море,
Про людей і квіти, то скажіть же, діти,
Що це за країна? …( Наша славна Україна!)

  1. – Які національні символи використовувались  у загадках?( країна, як калина; на бандурі; колоски; пісні)
  • Які ще символи ви знаєте?(Державні)
  • А що належить до державних символів?(Гімн, Прапор, Герб, МОВА)
  1. Монологічне висловлювання

►Складіть монологічне висловлювання з теми «Державні символи України»( один з групи розповідає про Україну, Герб, прапор, Гімн, Мову, народні символи)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

  1. Колективна робота.

— Прослухайте усмішку  П. Глазового. Запропонуйте свою назву. Яким чином автор досягає комічного ефекту?

Вже ніч на дворі. Не спить дитина.

Схилився батько над ліжком сина

і виявляє любов і ласку.

  • Послухай,— каже,— синочку казку.

Так, значить, дід жив, значить, баба.

Була в них, значить, ще й курка ряба.

І сіла, значить, вона в гніздечко

і, так сказати, знесла яєчко.

Дід бив яєчко, і баба била.

Ну, баба, значить, теж не розбила.

А, так сказати, пробігла мишка...—

І тут синочок схопився з ліжка:

  • Все значить, значить та так сказати...

Не треба казки! Я хочу спати!

— Які слова увесь час вживаються в гуморесці?

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ

  1. Вступне слово вчителя
  • Як ці слова називаються ви скажете , коли прослухаєте віршик

Так, вставні слова – це диво!

«Безперечно» і «правдиво»,

«Справді», «вибачте» і «отже»,

«Як відомо», кажуть «може» -

«Ваша честь» чи «Ваша ласка»,

Ви скажіть мені, «будь ласка»,

Чи «неправда», чи «мабуть»

Слів цих дивних не забудь.

2. Оголошення теми та мети уроку

      Завдання нашого уроку непросте – нам потрібно розкрити таємниці  вставних слів. Я впевнена, що ви  впораєтеся з цим.  Отже, давайте запишемо тему нашого уроку.

 

3. Метод «Незакінчене речення» Сьогодні я для вас  створила букет  під назвою «Мрія».

 - А що нагадує вам ця квітка, з чим асоціюється? (з кольорами прапора  України)

 Отож дарую кожній групі квітку, а ви  на   пелюсточці цієї квітки запишіть ціль уроку,яку ви хочете досягти.. А в кінці уроку ми визначимо, чи цілі досягнуто.

 (визначення цілей уроку)

- Сьогодні на уроці ми дізнаємось..

- Ми навчимось..

- Після уроку ми зможемо...

4. Для з’ясування емоційного стану учнів включаю уривок пісні про батьківщину,Україну (учні на звороті пелюстки малюють  смайлик , яким висловлює настрій).

V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя КУБ «БЛУМА»

На шляху до успішного завершення уроку у нас з вами буде з'являтися безліч перешкод у вигляді різноманітних завдань, але я впевнена, що ми їх подолаємо.

       Зараз я буду крутити куб,  хто яке питання обере, той повинен відповісти.

- Яку тему ми вчили з вами на минулому уроці?

- Для чого слугують звертання в реченні?

- Як на письмі відокремлюються звертання?

- Яким членом речення виступає звертання?

 2. Лінгвістична розминка.

1) Дібрати синоніми до слова безумовно. 2) Назвати антонім до слова на жаль. 3) Продовжити ряд слів по-перше, по-друге, .... 4) Назвати слова по- моєму, по-твоєму у формі множини. 5) Дібрати синонім до слова можливо.

 

3. Орфографічний тренажер «Лікбез». Запишіть правильно.

Здається, нібито, без сумніву, як відомо, на щастя, до речі, безперечно, тобто, все-таки, по-перше, по-третє,  на жаль.

 

4. Лінгвістичне дослідження Спостереження над мовним матеріалом

► Чим відрізняються речення? Який відтінок вносить виділене слово?

Варіант 1

Жовтий та блакитний кольори є символами життя й миру.

Варіант 2

Жовтий та блакитний кольори є, напевно, символами життя й миру.

Варіант 3

Жовтий та блакитний кольори є, безперечно, символами життя й миру.

Варіант4

Жовтий та блакитний кольори є символами життя й миру, на мою думку.

Варіант5

Як відомо,  жовтий та блакитний кольори є  символами життя й миру.

 

  • Поясніть, яких відтінків набуває висловлена в кожному реченні думка завдяки цим словам.
  • Де можуть знаходитись вставні слова?

►І так ми з вами підійшли до «Теоретичної частини». Щоб продовжити, нам треба звернутися до підручника.

 

5 . Робота з підручником. Правило на сторінці 191

►Наступна наше завдання «Знайди». Аудіювання Виконання впр 477.

- Добре, про вставні слова ми дещо дізналися, тож вирушаємо далі.

 

6. Пояснення вчителя про групи вставних слів. Виявляється, що вставні слова поділяються на групи.

Вірш

Вставні слова у реченні часто так буває.

Упевненість, невпевненість

Вони виражають.

Звичайно, дійсно, безумовно,

Здається, мабуть, очевидно,

Вживайте їх, пишіть частіше,

Хай мова буде барвистіша.

На щастя, радість, на біду,

їх я ніяк не обійду.

По-моєму, по-твоєму —

Слова ці є у вас,

Як часто можна чути

Від кожного із нас.

Вам треба щось сказати,

Ні з чим щоб не змішати,

Порядок викладу думок

Повинні знати назубок.

По-перше, чи по-друге,

По-третє, чи нарешті,

Значить, таким чином —

Слова оці скажіть

І помилок у мовленні

Ніколи не робіть.

Не забудьте також

Ці чарівні слова:

Вибачте, будь ласка, —

У них є всі права.

Зверніть увагу, зрозумійте,

Вивчіть правила —

І дійте.

Слова вставні нам так потрібні,

У мові нашій необхідні,

Хоч членами речення

Вони не бувають,

Та ставлення до того,

Хто про щось говорить,

Завжди виражають.

7.► Робота з підручником.  Робота з таблицею  (стор. 192)

8. Наступне завдання - це «Групи за значенням».

- На партах у вас лежать конверти зі вставними словами, а на дошці, ви бачите потяг, але він пустий, без пасажирів. Вам потрібно кожне слово посадити до відповідного вагону. (Слова з конверта)

1 група - звичайно, очевидно, на біду, по-друге, вибачте.

2 група - безперечно, здається, на жаль, по-третє, по-моєму.

3 група - безумовно, може, на радість, наприклад, кажуть.

4 група - без сумніву, мабуть, на щастя, по-перше, будь ласка.

5 група - справді, певно, шкода, отже, прошу вас.

Вагони:

Упевненість — звичайно, безперечно, безумовно, без сумніву, справді.

Невпевненість, припущення — очевидно, здається, може, мабуть, певно.

Різні почуття — на щастя, на радість, на жаль, на біду, шкода.

Джерело думки — по-моєму, кажуть.

Порядок викладу думок — по-перше, по-друге, по-третє, отже, наприклад.

Ввічливість — вибачте, будь ласка, прошу вас.

  • Перевіряємо як учні справились із завданням.
  1. Опрацювання пам’ятки. Запам’ятайте!

Лише вставні

Не бувають встав­ними

Залежно від кон­тексту

мабуть, по-перше, по-друге, щоправ­да, крім того, а втім, отже, а також (у середині простого речення), однак, одначе, проте

навіть, майже, приблизно, при­наймні, все-таки, якраз, мовби, нена­че, причому, саме, особливо

правда, кажуть, може, звичайно, здається, можли­во, видно, навпаки, справді, очевидно, нарешті, на щас­тя, виходить

 

VІ. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ

1 Релаксація.

Фізкультхвилинка  патріотична

 УКРАЇНА, (дітирозводять руки по сторонах)

РІДНИЙ КРАЙ, (піднімають руки догори)

 ПОЛЕ, РІЧКА, (повороти тулуба з розведеними по сторонах руками)

 СИНІЙ ГАЙ. (присідають)

ЛЮБО СТЕЖКОЮ ІТИ (ходьба)

 ТУТ ЖИВЕМО Я І ТИ ! (за руки)

 Руханка-розмежуванка. Використовуючи рухи визначте вставні слова // та такі, що не є вставними:  / лівою синій – не  вставні; правою  жовтий – вставні /

- упевненості: безумовно, безперечно, певна річ, очевидно

- невпевненості: мабуть, може

- джерело інформації: по-моєму, як відомо, на думку …

- порядку: по-перше, отже, наприклад, таким чином

- не вставні: майже, навіть, нібито, мовби, неначе, адже

  1. . Робота в зошитах  Вик Впр 478
  2. . Прочитайте речення. Доповніть їх вставними словами (словосполученнями)тієї групи за значенням, яка вказана в дужках. За потреби скористайтеся довідкою.Утворені речення запишіть, розставте розділові знаки. (Підкреслити головні та  другорядні члени першого речення, з’ясувати синтаксичну роль вставних слів)

1. Гори [невпевненість] стояли тут поруч (О.Гончар). 2. Відступати нам[послідовність викладу] пізно, і [послідовність викладу] немає підстав (В. Собко).3. Старенька груша дихає на пальці, їй [невпевненість] сняться повні жмені груш(Л. Костенко). 4. [Джерело думки] люди жили табунами, спали покотом в млі  печер...

Довідка. Здається, по-перше, здавалося, кажуть, по-друге.

4. Наступное завдання під назвою «Кома».

        Виконання впр.479.

5.Словесне намисто.

  • Діти  сьогодні наш урок поєднаний з темою «Національні і державні символи України».

Зберіть слова-намистини, створіть речення використавши 

1гр.   вставні упевненості

2гр.   вставні невпевненості

3гр.   джерело інформації

4гр   ввічливі слова

 5 гр  послідовність викладу думок

 

6. Наступне завдання  називається «Лабораторія творчості».

Діти, потрібно за схемами скласти речення та записати їх у зошит.

  1. ВС, ___________ . 2. _________,ВС,_________. 3. __________,ВС.
  1. Виконання впр 480

VІІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

1. На нас чека «Графічний диктант» Виконання впр 481

Вибірковий графічний диктант.

Прослухайте текст, запишіть схеми речень із вставними словами.

(Взаємоперевірка – в парах).

2. Тестові завдання

1. Своє ставлення до повідомлюваного мовця виражає за допомогою:

А однорідних членів речення;

Б вставних слів, словосполучень;

В звертань;

Г головних членів речення.

2. Вставні конструкції виділяються:

А комами;

Б лапками;

В дужками;

Г тире.

3. Позначте речення зі вставними конструкціями

А У таких болотах ішли дні, місяці і, нарешті, роки.

Б Маю я святе синівське право, з матір’ю побувати на самоті.

В Для нас у ріднім краї навіть солодкий та коханий.

4. Вставні слова «по-перше», «нарешті», «з одного боку», «отже», «власне

кажучи» виражають:

А впевненість

Б невпевненість

В порядок викладу думок

Г джерело повідомлення.

5. У якому реченні немає вставного слова? (Розділові знаки пропущено.)

А. Сьогодні, мабуть буде завірюха.

Б. Без сумніву весна колись переможе зиму.

В. Навіть могутні дуби застигли в мовчанні.

Г. Погода на щастя видалася гарною.

3. Скарбничка-пазл. Доповнити опорну Скарбничку так, щоб зібрати необхідний матеріал, частини якого написані на аркушах. Прокоментувати вибір.

ПУР                                                                                    ПР

     Вставні слова, словосполучення, речення                  Не є вставними словами

- виражають ставлення мовця                                      - є членом  речення

- вимовляються зниженим тоном                            - можна поставити питання

- виділяються комами                                              - комами не відокремлюються

- виражають упевненість                                 - навіть, майже, приблизно, нібито, 

- виражають невпевненість                               принаймні, все-таки, мовби,

- виражають емоції                                               неначе, адже, тобто, особливо

- вказують на джерело повідомлення

- вказують на послідовність викладу

- безумовно, на щастя, як відомо, по-перше                    

                                 - здається, кажуть, думаю, звичайно

                                  видно, можливо, на жаль, на щастя                                     

 

VІІІ. Підбиття підсумків уроку Рефлексія та мотивація оцінювання

► Заповніть таблицю, оцінивши свої знання з теми.

Назва теми

Усе розумію і вмію

Знаю теоретич­но, але допус­каю помилки

Не все розумію

Вставні слова

 

 

 

 

«Мікрофон»

- Ми сьогодні познайомились...

- Чи сподобався вам урок...

- Що найбільше сподобалось...

- Що найбільше запам’яталось...

- Як гадаєте, чи треба нам з вами вставні слова...

- Як ви вважаєте чи довели ми розпочату справу до кінця?

Хочу відзначити найактивніших … 

ІХ.  Інструктаж з виконання домашнього завдання

Вивчити правила & 45.

 Скласти текст-пораду «національні та державні символи України», використовуючи вставні слова по-моєму, звичайно, по-перше, по-друге, по-третє, отже, звер­ніть увагу та інші.

І група. УКРАЇНА

Ми живемо в Україні. Україна - наша держава, Україна - наша Батьківщина.

gerb_contentБатьківщина - це земля не лише наших батьків, а й дідів і прадідів. Батьківщина - це край, де здавна звучить наша рідна мова й материнська пісня. Наша Батьківщина зветься Україною.

ІІ група. Українські символи - це герб, прапор,гімн, пісня, верба, калина і чарівна народна мова, яка полонить кожне серце. В основу нашого герба покладено стародавній золотий тризуб на синьому тлі. З історичної літератури відомо, що тризуб є символом державності, блискавиці. Жовтий колір - колір небесних світил, сонячного проміння, без якого неможливе життя.

 

flagIIІгрупа.Національний прапор України має синій і жовтий кольори. Жовтий - це колір пшеничної ниви, хліба, зерна, золотого сонця, без якого не дозрів би хліб; синій - це колір чистого, мирного неба. Ці кольори на нашому прапорі, ніби пшениця в степах під блакитним склепінням неба, що символізує віковічне прагнення до миру, праці, краси та багатства рідної землі.

IVгрупа   Гімн — це урочистий музичний твір. Слова урочистої пісні «ще не вмерла Україна» написав у 60-х роках XIXстоліття Павло Чубинський. На музику вірш майбутнього гімну поклав ком­позитор Михайло Вербицький. А 16 січня 1992 року Верховна Рада України затвер­дила перший стовпчик вірша  як Державний Гімн України, трохи замінивши сло­ва «Ще не вмерла Україна і слава, і воля» на «Ще не вмерла України ні слава, ні воля». Державний Гімн України звучить і при цере­монії підняття Державного Прапора на щоглу. Під час звучан­ня гімну України слід стояти  струнко лицем до прапора .  Тож давайте і ми вшануємо символи нашої вільної Батьківщини.

(Звучить мелодія гімну.)

Vгрупа. Кожен символ несе в собі часточку душі українського народу, і тому без них не існувало б нашої України.Найціннішим з усіх символів є українська мова. Вона, перш за все, - невичерпне джерело мудрості, в якому зібрані кращі надбання українського народу. Ми повинні пишатися тим, що живемо на такій землі і називаємо рідною таку красиву мову.

 

docx
Додав(-ла)
Панченко Юлія
Додано
29 жовтня 2022
Переглядів
993
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку