Урок 51
Тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів
Мета: ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх слово- творчою функцією, з найуживанішими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів; розвивати уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати; виховувати працелюбність.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 236)
До яких слів можна дібрати перевірні? Прочитайте слова парами, поясніть написання. Яким правилом скористались?
Які слова залишились без пари? Чому?
Самостійна робота
Спишіть, вставляючи пропущені букви. Варіант 1
Сова кр_чить — холо_ накл_кає. Сказати ле_ко, але зробити ва_ко. Червона ягі_ка, але на сма_ — гірка. Варіант 2
Шви_ко мова мовиться, та не шви_ко діло робиться. В с_лі настала пора моло_ьби. З_рно в золотому коло_ку на ст_блині гойдалося.
Вивчення нового матеріалу 1. Підготовче опитування
Які слова є спільнокореневими?
З яких частин може складатися слово? ( , '' ' ЛI I)
Яка частина слова є обов'язковою для кожного? (Корінь)
Що таке корінь?
Яка частина слова стоїть перед коренем? (Префікс)
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні ми починаємо блок уроків, на яких будемо ви- вчати префікс. На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось, яку роль виконує префікс у слові, для чого він існує.
Проблемне завдання
Прочитайте рядок слів, визначте корінь.
Читати, перечитати, вичитати, зачитати, почитати, дочитати.
Назвіть і позначте префікс у цих словах.
А тепер подумайте, чи однакове значення цих слів?
Чому змінювалось значення? (Змінювався префікс.)
Отже, зробіть висновок, яку роль виконує префікс у слові. (За допомогою префікса утворюються нові слова.)
Ознайомлення з правилом (С. 100)
Творення антонімів за допомогою префіксів (Впр. 241)
Робота над віршем (Впр. 242)
Прочитайте вірш. Як хлопчик ставиться до джерельця?
Спишіть вірш, позначте префікси у виділених словах.
Закріплення вивченого матеріалу
Коментоване письмо (Впр. 243)
Робота з текстом (Впр. 244)
Прочитайте текст «Тарасова криниця».
Найдіть зачин, основну частину, кінцівку.
Чи можна сказати, що Тарас і дід залишили своїм вчинком слід на землі?
Випишіть виділені слова; позначте префікси.
Гра «Вгадай»
Мій корінь міститься в слові дідусь,
а префікс шукай в слові праліс. (Прадід)
Мій корінь ховається в слові захід,
а префікс — в слові перейти. (Перехід)
Ви можете й самі погратися з друзями в таку гру.
Що таке префікс?
Яку роль виконує?
Вправа 245, С. 101; правило С. 100.