Урок 52
Тема. Префікси й прийменники
Мета: формування в учнів вміння розрізняти префікси й прийменники, правильно їх писати, утворювати нові слова за допомогою префіксів; розвивати вміння словесного малювання, спостережливість; виховувати працелюбність.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 245)
Як ви дізналися, які букви пропущено в словах?
Прочитайте виписані слова й дібрані до них спільнокореневі. Назвіть префікси в цих словах.
Чи зрозуміло з тексту, яке ставлення автора до природи?
Фронтальне опитування
Що таке префікс?
Для чого служить?
Як визначити префікс?
Які префікси ви запам'ятали?
Як пишуться префікси? Чому? (Це частина слова)
Вибірковий диктант
Випишіть із прочитаних речень слова з префіксами.
Літо збирає, а зима з'їдає. Поспішити — людей насмішити. Посієш вчасно, то і родить рясно. Робота людину прикрашає.
Осінь обтрусила Яблука доспілі — Відпочить присіла На пеньочку в лісі.
Збирає, з'їдає, поспіши, насмішиш, посієш, прикрашає, обтру- сила, доспілі, відпочить, присіла.
Виділіть префікси в записаних словах.
Вивчення нового матеріалу
Проблемне запитання
Як написати словосполучення (до)іхати(до)лісу? Разом чи окремо? (Учні розмірковують.)
Оголошення теми й мети уроку
В українській мові є маленькі слова, дуже схожі на префікси. Це прийменники.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розпізнавати префікси й прийменники і вчитися їх писати.
Пояснення нового матеріалу
Скажіть, якщо префікс — це частина слова, то як його треба писати? (Разом)
Якщо прийменник — це слово, то як його писатимемо? (Окремо)
Як же дізнатись, префікс це чи прийменник?
Встановлення зв'язку в словосполученнях. (Впр. 246)
Для чого існують прийменники? (Для зв'язку слів) Висновок. Якщо між прийменником і словом можна вставити
слово або запитання, то це прийменник, і писати його треба окремо.
Повторення правил переходу вулиць та доріг.
Творення слів за допомогою префіксів і словосполучень за допомогою прийменників. (Впр. 247)
Запишіть словосполучення, виділіть префікси, підкресліть прийменники.
З утвореними словосполученнями складіть два речення.
Ознайомлення з теоретичним матеріалом (С. 103)
Закріплення вивченого матеріалу
Робота над віршем
Прочитайте вірш.
Яку ілюстрацію можна було б намалювати до третьої строфи вірша?
Випишіть в один стовпчик слова з прийменниками, а в інший — з префіксами. Підкресліть прийменники, виділіть префікси.
Спостереження за однозвучними префіксами й прийменниками
Повернемось на початок уроку. Як же записати словосполучення (до)їхати(до)лісу?
Складіть словосполучення з однозвучними префіксами й прийменниками.
на на
по від за _
з з __
під ___ під ___
Як пишуться префікси й прийменники?
Як їх розпізнали?
по _ від
за _