Хоча на початковій стадії емоційне вигорання може здатися нешкідливим, з часом воно часто призводить до психосоматичних захворювань, погіршення пам'яті та концентрації. «Згорівши» людина може не тільки втратити роботу, так як цінність його як співробітника різко впаде, але й сім'ю, якій доведеться жити під гнітом його негативу. До Вашої уваги 15 способів, як подолати емоційне вигоряння.
Хвороби,
викликані неправильним ставленням до роботи
Голова. Найчастіше голова болить у того, хто вважає себе надто ображеним. Образа осідає у підсвідомості і сидить, неначе колючка, кожна клітина організму пам'ятає її. Щоб звільнитися від цього, потрібно зняти установку на образу: щоденно протягом 40 днів по 5—6 разів писати: «Я прощаю тобі, Валентино (Галино, Петре, Іване), твій учинок і хочу миру між нами». Написане має дуже велику силу, навіть коли його ніхто крім нас не прочитає, наша сутність легше відпустить образу.
Спина. Якщо спина болить згори — це результат недостатньої підтримки оточення (на думку господаря), якщо посередині — людина хоче щось приховати і боїться, щоб ніхто не дізнався. Також біль у цій частині спини може виникати через ситуації, вкрай небажані для людини, такі як «ніж у спину». Біль у попереку — відсутність стабільності у матеріальній сфері.
Серце. Хвороби серця виникають, коли в нього допускають негативні думки. Серце, яке не навчилось любити, чує холод, що спричиняє спазм судин. Якщо серце слабке — людина нерішуча, невпевнена в собі.
Нерви. Якщо нерви розхитані, перевантажені роботою, внутрішні органи не одержують від мозку якісної інформації — вони «не знають, як поводитися».
Легені. Через повітря людина одержує енергію. Якщо ослаблені легені, страждає весь організм. Повітря, яке споживають легені, символізує розум. Тому коли легені здорові, людина здатна багато і плідно думати, бути оптимістичною. Той, у кого хворі легені, — песиміст, часто панікує, дивиться на все крізь призму неодмінних розчарувань чи невдач.
Шлунок. Гастрит виникає через категоричне ставлення до оточення чи через неправильне харчування. Важко стверджувати, чому він з'являється раніше. У всякому разі, його поява — перший сигнал про неправильну життєву стратегію. Виразка шлунку розвивається на ґрунті гастриту. Якщо людина, яка захворіла на гастрит, не задумається про його причини, не змінить стратегії своєї поведінки — у неї може виникнути виразка. Виразка означає тривалу принизливу залежність від когось чи від обставин, яких не можна змінити. Спричиняє її і почуття невдоволення.
Печінка. Нейтралізує не лише фізичні токсини, а і психічні. Слабкість печінки призводить до м'язового старіння. Руйнують печінку ворожість, ненависть, нудьга.
Жовчний міхур. Контролює діяльність шкіри, інтимної сфери, суглобів ніг. Камені у жовчному міхурі — свідчення накопичення дуже гірких думок і того, що в житті гіркі роздуми переважають над світлими.
Шкіра хворіє від потрапляння інфекції, а також від придушеної ворожості та тривоги.
Товстий кишківник може захворіти через жадібність, заздрість, страх.
Тонкий — захисник серця від емоційних вражень. На нього згубно діють тривожність і невдоволення, він страждає від невпевненості та невиконання життєво важливих завдань.
Ноги символізують волю, чутливі до тривог, страху, їх підточує невдоволеність, прихована ворожнеча. Часто ноги потрапляють у скрутне становище, бо голова «веде» їх не туди, куди потрібно.
Ревматизм — хвороба критиканства. Людина живе в оточенні, яке її критикує. Вона
і сама чинить так. Критика — біоенергетичний удар по людині.
Алкоголізм. В основі цієї хвороби лежить брак справжньої любові до того, хто п'є. І п'яниця споживає любов, але по-своєму.
ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ПЕДАГОГАМ
15 способів подолати емоційне вигоряння
1. З'ясуйте, що саме вас тривожить. Поговоріть із близькими, проаналізуйте вголос.
2. Не виставляйте себе «бідною ягничкою»! Знайдіть людину, якій гірше, ніж вам.
3. Плануйте не тільки свій робочий час, але і свій відпочинок. Встановлюйте пріоритети. Принцип Ейзенхауера: непотрібні справи — у смітник.
4. Не згущуйте хмар! Не робіть із мухи слона!
5. Керуйте своїми емоціями! Заплющте очі. Уявіть берег моря. Руки підніміть угору й розведіть убік. Відчуйте силу енергії. Складіть руки на животі.
6. Не забувайте хвалити себе!
7. Усміхайтеся, навіть якщо не хочеться! (1-1,5 хв.)
8. Робіть гімнастику. Адреналін не накопичується.
9. Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях! Згадайте опудало начальника в Японії.
10. Улаштовуйте собі свята! Живіть красиво!
11. Умійте відмовляти чемно, але переконливо!
12. Станьте ентузіастом власного життя!
13. Проблеми не треба переживати, їх треба вирішувати! Геть — самопожертву й довготерпіння!
14. Робіть дні «інформаційного відпочинку» від ТБ. Почитайте щось.
15. Дозвольте собі займатися своїм здоров'ям!
Любіть себе та не безмежно, Не бійтесь правди, хоч яка гірка, Робіть з любов ю все, та обережно І не лякайтесь сліз, що, як ріка.
Якщо ми не знаходимо спокою в собі, безнадійно його шукати будь – де. Ларошфуко
Некрасовська
загальноосвітня школа
І – ІІІ ступенів
2017р
ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА
Пам’ятка для педагогів
Світячи іншим - не згори сам.
Як запобігти професійному вигоранню?!?
* * *
Підготувала практичний психолог Мацюк Л.П