Навчально-дослідницький проєкт: ПАПІР у нашому житті
Актуальність проблеми: провівши досліди з папером, вивчаючи її особливості та властивості можна дізнатися багато нового і цікавого.
Мета дослідження: дізнатися різні властивості паперу.
Завдання дослідження: з'ясувати, як виготовляють папір. Познайомитися з різними властивостями паперу.
Гіпотеза дослідження: знаючи особливості паперу і його властивості, можна дізнатися, чому він є цікавим.
Характеристика проєкту:
Мета та завдання:
Формування та розвиток ключових компетентностей:
Ініціативність і підприємливість
Уміння: генерувати нові ідеї, оцінювати переваги і ризики ; готовність використовувати досвід історії різних країн для самопізнання й досягнення добробуту.
Уміння вчитися впродовж життя
Уміння: визначати власні навчальні цілі в соціальній сфері й галузі знань про минуле; знаходити й опрацьовувати джерела соціальної та історичної інформації; критично аналізувати й узагальнювати здобуті відомості й досвід.
Інформаційно-цифрова компетентність
Уміння: використовувати цифрові технології для пошуку потрібної історичної та соціальної інформації,
Ресурси: комп’ютер, проєктор, інтернет-ресурси, сканер, принтер, друкарська машинка, папір, фотоапарат, кольоровий папір, картон, ножиці, пензлик, вода.
Джерела: https://navro.org/papir-vazhlyvyj-element-nashoho-zhyttya/,
https://zpf.company/paper-museum/istoriya-stvorennya-paperu/,
https://jak.koshachek.com/articles/rol-paperu-v-zhitti-ljudstva.html,
https://moyaosvita.com.ua/istoriya/yak-caj-lun-vinajshov-papir/
«ПАПІР + ЧАС»
Експериментально-дослідницьке заняття
у рамках навчального проєкту «ПАПІР у нашому житті»
Ведуча 1. Стара-добра дворова дитяча гра «Камінь, ножиці, папір» має масу шанувальників. До речі, не лише серед малечі та підлітків. Відомо, що з великим ентузіазмом в неї грають і дорослі. До того проводять всякі змагання та чемпіонати, переможцям яких дістаються цілком не жартівливі призи.
Ведуча 2. Почнемо з гри камінь, ножиці, папір.
…Обираємо лідера для проведення дослідів
Ведуча 1. Папір займає в житті людини важливу роль. Без цього дивного матеріалу складно уявити повсякденне життя людини. Папір - це предмет, без якого складно виконувати важливі дії в сучасному світі.
Ведуча 1. Куди б ми не пішли, папір всюди, щоб допомогти нам на кожному кроці. Це мішки, в яких тримають продукти або пакети з покупками одягу. Це карти, листи, альбом в якому зберігаються спогади.
Ведуча 2. Навіть коли ми спимо, папір все-таки важко на нас працює. Широкий спектр інноваційної паперової продукції допомагає лікарням залишатися чистіше. Папір на роботі в тисячах промислових і виробничих компаніях, допомагає зберегти повітря чистим, забезпечуючи захист.
Ведуча 1. Навіть у наш цифровий вік, і попри розмови про «безпаперовий офіс», друковані документи необхідні для копіювальних апаратів, лазерних принтерів, брошур, блокнотів, і для інших цілей. І оскільки цифрові документи можуть бути видалені, немає нічого надійніше резервного копіювання на папері.
Ведуча 2. Багато хто з нас приймає як належне, що папір дозволяє нам не тільки отримувати задоволення від життя, але і є помічником у повсякденних рутинних справах.
Ведуча 1. Більшість з нас починають ранок використовуючи паперові вироби такі як косметичні серветки та паперові рушники, ранкова газета, коробки, картонні пакування з соком
Ведуча 2. Діти користуються папером кожен день від шкільних малюнків, зошитів, підручників до дрібничок які вони роблять на перерві з паперу. А Ви коли-небудь ставили собі питання із чого виготовляють папір?
Ведуча 1. Сьогодні, папір виробляється з дерева і з макулатури яку завжди можна здати на вигідних умовах. Рециркуляція завжди була частиною паперового виробництва. Утилізація використаного паперу дозволяє паперовим фабрикам використовувати матеріал повторно щоб робити нові газети, зошити, паперові мішки, продуктові, конверти, журнали, картонні коробки та іншу паперову продукцію.
Ведуча 2. Крім макулатури та дерев, щоб зробити папір, паперові фабрики застосовують деревні тріски та тирсу, що залишаються від пиломатеріалів. Сьогодні, більш ніж 30 відсотків паперової продукції надходить з вторинних джерел.
Вчитель. Ну що ж почнемо! Досліджуємо
Візьміть аркуш паперу й уважно розгляньте його.
Робимо висновки та підбиваємо підсумки
Ведуча 1. Папір має певні властивості, їх потрібно знати. З досвіду з аркушем паперу ми можемо зрозуміти, які властивості має папір.
Ведуча 2. Папір легко рветься, він неміцний. Папір легко мнеться і згинається. Вологий папір стає нестійким.
Ведуча 1. Цікаві факти про папір. Цікаво, що країни-лідери з виробництва паперу більше за всіх його і використовують. На першому місці стоять США, на другому – Китай, на третьому – Японія.
Ведуча 2. У світі існує понад 400 видів паперу. За останні 20 років світове споживання паперу збільшилося з 92 до 208 мільйонів тонн за рік, зростання склало 126%. Поява комп’ютерів різноманітних систем електронного документообороту й інших сучасних технологій цю тенденцію не змінило.
Ведуча 1. Виробництво паперу – важкий процес, що складається з восьми різноманітних технологічних операцій.
Ведуча 2. Виявляється, енергетична цінність паперу така сама, як у картоплі. Адже він вміщує 85% целюлози – складного вуглеводу, а також в ньому вміщується глюкоза. Це позначає, що папір можна використовувати в їжі.
Ведуча 1. Паперовий лист не товщий за голінне лезо – всього 100 мікроміліметрів, тому порізатися папером дуже просто.
Ведуча 2. Для виготовлення 1 тони паперу потрібно 5,6м3 деревини. Якщо врахувати, що середній об’єм одного дерева – 0,33 м3, то для виробництва 1 тони паперу необхідно 17 дерев.
Ведуча 1. Середній американець витрачає майже 300 кг паперу на рік, європеєць – близько 75 кг паперу, а середній африканець використовує менше ніж 1 кг на рік. Українець має вигляд скромніший за європейця, але марнотратній за африканця – 25 кг паперу за рік використовує в середньому мешканець України
Ведуча 2. Звичайний папір середнього розміру і щільності, який використовується у більшості офісів, можна скласти 7 разів, не більше. І лише одній американській школярці вдалося зробити це 12 разів! Донині ніхто не зміг повторити цей рекорд.
Ведуча 1. В усьому світі щороку виготовляється близько 350 мільйонів тонн паперу.
Ведуча 2. Папір — це матеріал із масою квадратного метра до 250 г, що складається переважно з рослинних волокон, зв'язаних між собою силами поверхневого зчеплення, у якому можуть бути проклеювальні речовини, мінеральні наповнювачі, хімічні та природні волокна, пігменти й барвники
Вчитель. Відкриваємо творчу лабораторію. Ставимо досліди
Ведуча 1. Цінність паперу незаперечна. Ще сто років тому було зрозуміло, що папір зміг вплинути на розвиток освіти, живопису та літератури. Правда папір коштував дорого, тому високо цінувався, і використовувався лише за призначенням.
Ведуча 2. Папір - це універсальна сировина, яка необхідна для потреб сучасної людини. Навіть сьогодні, коли інформаційні технології стрімко розвиваються повністю відмовитися від паперу залишається неможливим завданням.
Вчитель. Сьогодні цінності трохи змінилися, і до аркушів паперу ставлення теж. Багато хто не замислюється, коли переводять один аркуш за іншим, але ж екологи попереджають, що можливості нашої планети небезмежне. Тому раціональне використання паперу здатне не тільки захистити мільйони дерев, а й позбавити нас в майбутньому від гуманітарної катастрофи.