Тема. Перпендикуляр і похила. Розв'язування задач
Мета: сформувати в учнів свідоме розуміння змісту понять похилої до прямої, проекції похилої на пряму, а також властивостей перпендикуляра, похилих та їх проекцій.
Сформувати вміння:
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Наочність та обладнання: конспект «Перпендикуляр і похила».
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
|
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1 |
Закінчіть речення: Якщо квадрат сторони трикутника дорівнює сумі квадратів двох його інших сторін, то... |
У ΔMNK MN2 = МК2 + NK2. Знайдіть градусну міру найбільшого кута ΔММК |
2 |
У ΔSTO ST2 + ТО2 = SO2. Яка градусна міра найбільшого кута ΔSTO? |
Заповніть пропуски: Якщо квадрат сторони... дорівнює сумі квадратів двох інших сторін..., то кут... прямий |
3 |
Визначте, чи є в трикутнику прямий кут, якщо його сторони |
|
|
40 см, 41 см, 9 cm |
25 см, 24 см, 27 см |
4 |
Діагоналі паралелограма мають довжину 6 см і 8 см, а одна зі сторін — 5 см. Що можна сказати про цей паралелограм? |
Відомо, що довжина сторін паралелограма 5 см і 12 см, а одна з діагоналей має довжину 13 см. Що можна сказати про цей паралелограм? |
III. Формулювання мети і завдань уроку
Учитель повідомляє проте, що в математиці існують поняття, властивості яких мають пряме відношення до теореми Піфагора. На уроці відбудеться ознайомлення учнів з цими поняттями, а також будуть досліджені їх властивості, що випливають із тверджень теореми Піфагора.
IV. Актуалізація опорних знань
З метою успішного засвоєння учнями змісту поняття похилої до прямої, проекції похилої на пряму, а також розуміння учнями їх властивостей, слід активізувати знання і вміння щодо означення перпендикуляра, проведеного з точки поза прямою, та його властивостей: означення Прямокутного трикутника та властивостей його сторін; теореми Піфагора.
Виконання усних вправ
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
Конспект 14 |
||
Перпендикуляр і похила |
||
Відрізок АВ — перпендикуляр до прямої а; відрізок АС — похила до прямої; відрізок ВС — проекція похилої АС на пряму а . |
||
|
||
Властивості Якщо АВ а, АС AD - похилі, то 1) АС > АВ; АС > ВС; 2) АС = AD BC = BD; 3) AC > AD BC > BD. |
|
|
Якщо перпендикуляр і похила проведені з однієї точки до однієї прямої, то |
||
будь-яка похила більша за перпендикуляр і за свою проекцію |
Рівні похилі мають рівні проекції, і навпаки |
більша похила має більшу проекцію, і навпаки |
VI. Формування первинних умінь
Засвоєння змісту понять «похила...» та їх властивостей відбувається у процесі розв'язування усних задач.
Виконання усних вправ
а) похилу до прямої АВ , проведену з точки С;
б) проекцію похилої ВС на пряму АС .
а) l1 і l2, якщо а1 < а2;
б) а1 і а2, якщо l1 = l2.
Під час розв'язування задач бажано виконувати відповідні ілюстрації.
Виконання графічних вправ
Виконання письмових вправ
VII. Підсумки уроку
Тестове завдання
1) Відрізки MP і MR називаються похилими, проведеними з точки М до прямої а.
2) PN і RN — проекція похилих MP і MR.
3) Якщо PN < NR, то MP < MR.
4) З даної точки поза прямою можна провести до неї три похилі однакової довжини.
1) 9 см; 2) 8 см; 3) 7 см; 4) 6 см.
1) 6 см; 2) 7 см; 3) 8 см; 4) 9 см.
1) 5 см; 2) 6 см; 3) 7 см; 4) 8 см.
1) 22 см; 2) 23 см; 3) 24 см; 4) 20 см.
VIII. Домашнє завдання
Вивчити зміст основних понять уроку.
Розв'язати задачі.
а) похилої, якщо її проекція дорівнює 9 см, а перпендикуляр має довжину 40 см;
б) перпендикуляра, якщо похила та її проекція дорівнюють відповідно 29 см і 20 см.
Повторити ознаки подібності прямокутних трикутників, означення бісектриси трикутника, властивість бісектриси рівнобедреного
трикутника, проведеної до основи.