Даний урок формує у дітей уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною, сприяє усвідомленню учнями себе як громадянина України, місця України серед країн Європи, розширює знання учнів про державні символи України.
Перший урок у 6 класі «Я – громадянин України - європейської країни»
Мета: формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з
давньою історією, багатою культурною спадщиною сприяти усвідомленню учнями себе як громадянина України, місця України серед країн Європи, розширити знання учнів
про державні символи України; розвивати в учнів творче мислення, уяву,
комунікабельність, уміння працювати в команді; розвивати комунікативну, пізнавальну, соціальну компетентності учнів; виховувати патріотичні почуття
Є багато країн на землі
В них – озера, річки і долини.
Є країни великі і малі,
Та найкраща завжди Батьківщина.
Перебіг уроку:
I. Організаційний момент.
Є багато країн на землі
В них – озера, річки і долини.
Є країни великі і малі,
Та найкраща завжди Батьківщина.
«Мозковий штурм»:
- А що означає любити Батьківщину? (Радіти її успіхам, дбати про неї, намагатися своєю працею, здібностями, вчинками, справами примножити її славу, добробут).
- А ще любити означає знати. Чи добре ви знаєте нашу Україну?
- Ким ми з вами усі є? Що нас з вами об’єднує? (громадянами України).
II.Оголошення теми і мети уроку.
Тема нашого першого у цьому році уроку «Я громадянин України – європейської країни».
«Мікрофон»:
- Що ви очікуєте від уроку?
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.
Слово вчителя.
Нам постійно твердять про те, що Україна вже є європейською державою, але чи це дійсно так? Напевно, Україна зможе по праву вважатися такою, коли в кожного її громадянина будуть європейська свідомість, європейське мислення, європейське бачення, європейська поведінка і …європейський рівень життя. Коли кожен зможе з гордістю сказати: «Я – громадянин України! Я – громадянин Європи!»
Коли кожен українець повірить в те, що він дійсно європеєць та почне активно доводити це в першу чергу самому собі, тоді всі інші також повірять в це! Головне – не бути пасивним, а бути свідомим громадянином. Все залежить від нас, все залежить від мене!
«Для того, щоб почати велику подорож – потрібно зробити перший крок», сказав Лао-Цзи. Він не знав, що через багато років ця фраза стане філософією Євроінтеграційної політики України, де кожен повинен усвідомити свою Європейську приналежність, тим самим зробивши такий важкий перший крок. Так, я можу вийти на вулицю й волати на весь голос: «Майбутнє України – з Європою! Майбутнє України – з Європою! »… Але це будуть просто слова, що викликатимуть посмішки і нерозуміння у навколишніх. Недостатньо кричати, недостатньо писати – треба діяти!
«Мозковий штурм».
- Чи є Україна – європейською країною?
Слово вчителя.
За своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.
Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Наша Батьківщина межує з сімома країнами.
- Назвіть ці країни (Росія, Білорусія, Польща. Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова).
Південну частину омивають води… Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами.
- Назвіть їх (Туреччина, Болгарія, Грузія та інші).
Отже, майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім Європейського Союзу. Ще Леонід Кравчук Президент України підписав Угоду про партнерство та співробітництво з ЄС. І це була перша угода між ЄС та країнами колишнього Радянського Союзу.
Що таке Європа? Де вона знаходиться? І що ж це за Європейський союз, куди прагнуть вступити багато країн, серед яких є наша Україна?
У Давній Греції жила молода дівчина на ім’я Європа. Вона була дочкою фінікійського царя Агенора і чарувала всіх своєю красою. Бог Зевс викрав її, перетворившись на бика та відвіз на острів Крит, де Європа народила сина – Міноса, котрий потім побудував лабіринт з мінотавром.
Європа – це і назва одного зі супутників планети Юпітер. Він був відкритий Г. Галілеєм у 1610 році.
Також Європа – це частина світу розташована на заході Євразійського материка. Вона має площу 10,5 млн. кв. км, 730 млн. населення. На такій маленькій території існують 48 держав, економіка й культура яких тісно переплелася між собою. Європа – це один із головних центрів сучасної науки, техніки та технології. На долю європейців припадає більше половини світового національного доходу та більша половина промислового виробництва. Європа – найцінніша скарбниця досягнень та пам’ятників культури. Європа – це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.
Європейський Союз був створений у 1992 році. До нього входять 28 країн: Австрія, Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Швеція, Угорщина, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Кіпр, Мальта, Латвія, Литва, Естонія, Болгарія, Румунія, Хорватія.
Кожен справжній європеєць любить та знає історію своєї країни. Святою для кожного є земля, де він народилася і зробив свій перший крок. І чим дорослішою стає людина, тим глибшає її любов до батьківщини... Ми як справжні громадяни України та Євросоюзу повинні любити, знати, шанувати свій край, людей своєї землі, традиції та культурну спадщину .
Літературна подорож “Європейські казки”.
Скажіть мені, коли ми знайомимося з новою людиною, що ми робимо перш за все? Ми хочемо дізнатися про неї якомога більше, чи не так?!
А якщо ми хочемо “познайомитися” з новою країною? Що тоді? Що може допомогти нам дізнатися про неї якомога більше цікавого, нового? Що говорить про країну та її народ більше ніж підручник з географії або історії?
Авжеж казки цієї країни!
Давайте помандруємо сьогодні до деяких з них, щоб трохи ближче пізнати багатобарвне обличчя європейської культури. І мандрувати ми будемо саме казками та з їхніми героями.
Франція
Країна романтики та кохання, краси та почуттів. Столиця цієї країни – Париж. Скажіть, а якого відомого французького казкаря ви знаєте?
Так, це Шарль Перо. Він збирав різні народні казки, опрацьовував їх і видав збірник цікавих історій. Які його казки ви знаєте? А чи добре ви їх знаєте? Ось зараз і перевіримо.
Я буду читати опис героя, а ви маєте його вгадати.
Наступна країна – Англія (Великобританія).
Вона відома своїми легендами про королів, лицарів, героїв та грабіжників. Подивимося, чи знаєте ви їхні імена.
Наш новий пункт призначення – це Німеччина.
Дуже довгий час вона складалася з маленьких князівств, кожне з котрих мало свою культуру та літературну спадщину. Але два брати Якоб та Вільгельм ….. (Грим) вирішили зібрати всі казки. Чи впізнаєте ви їх головних героїв?
Нашою останньою зупинкою буде – Данія.
Тут народився і творив відомий письменник і казкар – ….. (Ганс Христіан Андерсен). Всім дітям відомі його казки, а вам?
Діалог учителя з учнями:
- Усім знайомий вислів: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь».
- Хто є автором цих відомих рядків? (Т.Г. Шевченко).
- Як ви розумієте цей вислів?
(Серед низки учнівських відповідей необхідно зосередити увагу на таких:
- для успішного розвитку України, її процвітання необхідно сумлінно працювати,
-любити Батьківщину,
- знати та поважати історико-культурні особливості держав-сусідів;
- вивчати досвід інших країн;
- український народ з його культурною спадщиною, гуманістичною ментальністю достойний зайняти гідне місце в Європі, зокрема стати членом ЄС).
Учитель:
ЄС відкрив кордони для України: Рада Європи схвалила рішення про внесення України до переліку країн, громадянам яких скасовуються візові вимоги. Документ було підписано 17 травня.
Уже починаючи з літа 2017 року без візи можна відвідати практично будь-яку країну ЄС.
Виняток - Великобританія та Ірландія, які є членом Євросоюзу, але не входять до складу Шенгенської зони.
Але без «штампу» в паспорті можна буде відвідати інші країни, які не є членами ЄС, але входять до Шенгенської зони:
• Ісландію;
• Ліхтенштейн;
• Норвегію;
• Швейцарію.
У ЄС є ,як і в України, свій прапор та герб.
Історія створення прапору починається у 1955 році.
Коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як
коло є ще й символом єдності.
Прапор представляє ідеал об’єднання народів Європи. На ньому сяє дванадцять зірок, як символ довершеності, повноти та єдності. Прапор залишається незмінним протягом років, незважаючи на розширення ЄС.
Гімн. У широкому значенні - це гімн не лише ЄС, але й усієї Європи. Музика гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Ось і підходить до завершення наша цікава мандрівка Україною та Європою. Зараз ми з вами пограємо у гру «Що віддаси батьківщині ?».
Діти стають парами, беруться за руки, шикуються ланцюжком один за
одним. Один учень – ведучий. Перша пара звертається до нього із словами:
«Якщо хочеш бути зі мною, що ти зробиш для Батьківщини ?»
Ведучий повинен сказати, що він зробить для Вітчизни, коли виросте,
наприклад: посадить сад, збудує гарний будинок, буде пекти смачний хліб,
намалює багато чудових картин тощо. Після його відповіді всі піднімають руки, і ведучий проходить під піднятими руками. По дорозі він вибирає кого-небудь із будь-якої пари і веде його за собою. В кінці ланцюжка вони утворюють нову пару. Той, хто залишився без пари, стає ведучим і гра продовжується далі.
V. Підсумок уроку.
- Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
- Що запам’яталося найбільше? Чим?
- Як розшифровується абревіатура ЄС? (Європейський Союз)
- Яка єдина грошова одиниця введена в Європейському Союзі? (Євро)
- На якому материку знаходиться Європа? (Євразія)
- В якій країні знаходиться географічний центр Європи? (Україна, Закарпаття, село Ділове Рахівського району, біля кордону з Румунією. )
«Хто там говорить, що й сам невпевнений, ким був я і як я звуся?
Я – українець. Я – європеєць і цим горджуся!