З кожним роком все більше часу відводиться відродженню українських традицій, формуванню світогляду щирого патріота. Чи не так? Даний сценарій продовжує формувати ціннісні орієнтири в ставленні особистості до суспільства і держави; поглиблювати знання учнів про українське козацтво та традиції найбільшого християнського свята – Покрови Пресвятої Богородиці; розвивати навички самовдосконалення тіла і духу на прикладах епохи Запорізької Січі, повагу до традицій, мови, вірувань українського народу; виховувати почуття патріотизму, національної самосвідомості; поваги до історичної спадщини рідного народу.
Тема: Конкурс-змагання ерудитів «Покрова – день українського козацтва» (для учнів 5-6 класів)
Мета: сформувати ціннісні орієнтири в ставленні особистості до суспільства і держави; поглибити знання учнів про українське козацтво та традиції найбільшого християнського свята – Покрови Пресвятої Богородиці; розвивати навички самовдосконалення тіла і духу на прикладах епохи Запорізької Січі, повагу до традицій, мови, вірувань українського народу; виховувати почуття патріотизму, національної самосвідомості; поваги до історичної спадщини рідного народу.
Обладнання: У центрі класу напис: «14 жовтня — свято Покрови і День українського козацтва», плакати з прислів’ями та приказками, портрети українських гетьманів, козацькі клейноди (булава, бунчук), дитячі малюнки, план проведення заходу (додаток 1).
Реквізити для проведення конкурсів: грамоти, 2 м’ячі, 2 шапки, 2 стільці, 2 відерка, 8 горіхів.
Музичне оформлення: група «Реанімація» відео «Козак – характерник», відео «Характерник. Гопак».
Діти завчасно діляться на 2 команди по 6 чоловік; обирають журі –4 учні 7 класу; отамана; одягаються у козацький одяг, емблеми; готують 1 страву від команди.
ХІД ЗАХОДУ
І. Вступне слово вчителя.
З давніх-давен усьому людству відоме зображення "дерева життя" – гілочки, на якій ростуть три листочки. Перший листочок – символ минулого часу, другий – сучасного, а третій – майбутнього, що наводить на думку, про те, що все навколишнє – це наслідки минулих подій. А в тому, що народжується зараз – народжується майбутнє.
14 жовтня на нашу землю приходить одне з найбільших християнських свят – Покров Пресвятої Богородиці. Це світле і радісне свято ще від часів Хрещення Київської Русі і до наших днів завжди духовно об’єднувало наш народ, живило його вірою у повсякчасне заступництво Божої Матері за людський рід, за мир і добро на нашій землі. Подія, що зібрала усіх нас сьогодні не лише велике релігійне свято, це і день вшанування пам’яті тих, хто віддав своє життя за свободу і незалежність нашого народу, за честь і славу української держави.
Пречиста Діва зробила людям багато добрих справ. У Київській Русі врятувала Почаївський монастир від нападу турків. І князь Ярослав Мудрий віддав Україну під її покров.
Козацтво України вважало своєю покровителькою і заступницею Покрову пресвятої Богородиці. І куди б не заносила доля козаків, завжди з ними був образ Пресвятої Покрови. Ця ікона супроводжувала і оберігала їх у далекій дорозі, була символом і покровителькою всієї України.
Ми припадаєм спраглими вустами до криниці своєї історії, джерел рідної мови, щоб бути рівними серед рівних, вільними серед вільних. Настав час вгамувати тривалий духовний голод, щоб прийти у майбутнє справжніми українцями. Під покровом покровительки Пречистої Діви Марії козаки чинили опір найзапеклішому ворогові. Козацьке військо впродовж віків було армією, яка протистояла чужинцям, боронила свою землю і український народ від загарбників. Саме тому в Україні сьогоднішнє свято отримало другу назву – козацька Покрова і відзначається ще й як День українського козацтва.
Отже вам, думаю, буде цікаво знову опинитись в одій з найлегендарніших сторінок історії українського народу — доби козаччини. То ж запропошую вас прожити один день з козаками, побувати в 16-18 ст. на Запорозькій Січі.
ІІ. Основна частина
Учитель. – Тож чи є сила в Україні, здатна боротися з жорстокою силою, ворожою навалою?
Отаман І. Так є така. Б’ється жадобою до волі кожне козацьке серце.
Отаман ІІ. Погляньте, всі готові вступити в двобій проти сили чорної, ненависної.
Учитель. Нехай буде, нехай буде, коли Божа воля,
Щоб росла в боях кривавих українська доля.
Нехай знають на всім світі, як ми погибали
І гинучи, свою правду кров’ю записали.
То ж нехай курені покажуть свою готовність. До походу!!! (під музику заходять команди-курені, стають в одну шеренгу перед журі і співають свою козацьку пісню групи «Реанімація» «Козак - характерник» (Перегляд відео).
— Сьогодні, на урочистому зборі Коша, присягніть, що Вкраїну будете любити. А зараз я зачитаю вам клятву. «Вступаючи в козацьку республіку, перед лицем своїх друзів, перед рідною землею та пам’яттю звитяг козацтва, урочисто клянусь, що вивчатиму історію і традиції українського народу, буду готувати себе розумово, фізично і морально, щоб чесно і віддано служити українському народу в ім’я нашого становлення незалежності та процвітання. Клянусь!»
Учитель: Ну що ж розпочинаємо наш конкурс-змагання ерудитів «Покрова – день українського козацтва».
Сьогодні свято, конкурс нині,
сьогодні все козацтво тут.
І тут сьогодні радість лине,
козацькі ігри всіх нас ждуть.
Учитель оголошує програму свята, а 4 журі відмічає результати (Додаток 1).
1. Конкурс-розминка «Розумний козак» (для двох команд).
– Що означає слово “козак”? (Вільний)
– Як називалося козацьке судно? (Чайка).
– Кого вважали батьком, матір’ю, дружиною та товаришем? (Батько – степ, мати – Січ, дружина – шабля, товариш – кінь).
– Назвіть воєнні атрибути, якими користувалися козаки.(Шабля, люлька, рушниця, лук).
– Назвіть атрибут влади гетьмана.(Булава).
– Назвіть козацьку їжу.(Куліш, соломаха, риба, мед, галушки).
– Найвідоміший козацький танок.(Гопак).
– Яких ви знаєте гетьманів?(І.Сірко, І.Мазепа, К.Розумовський, П.Орлик).
– Як називається зачіска козака? (Оселедець).
– Як називався козацький ватажок? (отаман, кошовий).
– Які відомі українські танці народилися в козаків? («Метелиця», «Гопак»).
– Як називалось місце, де жили козаки? (Запорізька Січ).
– Скільки куренів було на Січі.(Тридцять вісім).
– Яку річку найбільше поважали козаки? (Дніпро).
– Відомий козак, який брав участь більше як у п’ятдесяти битвах.(Іван Сірко).
– Кого згідно з традицій не пускали на Запоріжжя? (бідних, жінок, іноземців).
– Яке церковне свято козаки вважають своїм і коли воно відзначається? (Покрова, 14 жовтня).
2. Конкурс курінних «Наша мова калинова». (Хто швидше пояснить приказки чи прислів’я про Покрову).
Минула Покрова – з’їла полудень корова.
Покрова всю землю покриває листям або снігом.
Прийшла Покрова – всохла діброва.
Господарі на це свято примічали погоду.
Яка погода на Покрову, такою буде і зима.
Хто лежить до Покрови, той продасть усі корови.
Якщо в цей день сніг не покрив землю, не покриє в листопаді та в грудні.
Якщо до цього дня не опаде листя з вишень – на теплу зиму.
Учитель. Козаки кожного дня за загальним сигналом вставали до схід сонця та йшли на річку купатися, не зважаючи на пору року. Після цього сідали за стіл у курені снідати. На сніданок подавалася соломаха, — житнє борошно, зварене у воді й засмажене олією. Після сніданку всі йшли на заутреню молитву до січової церкви (звучить запис молитви), прали одяг, лагодили зброю, човни, укріплення. Козаки вправлялися верхи на конях, змагалися у стрільбі, фехтуванні, доланню рівчаків та перешкод — билися на шаблях «до першої крові». Часто змагалися цілими куренями.
3. Конкурс «Соколинне око». Від кожної групи обирається по двоє учасників. Один тримає пластмасове дитяче відерце, інший повинен поцілити у відро горіхом. Кожна команда робить по чотири «постріли», найбільш влучні – перемагають.
4. Конкурс «Музичний свист». Треба просвистіти українську пісню.
Учитель. Справжнім українцем має право називатися лише той, хто не цурається своєї мови, культури, хто віддано служить своїй матері-землі, хто готовий віддати своє життя на її – захист від ворогів.
Український народ завжди хотів миру і злагоди на своїй землі. Головною метою українців було не допустити насильства, війни та не бути завойованим, бути вільним.
5. Конкурс «Найсильніша рука» - спортивне змагання між козаками. (учасники змагань, сидячи за столом, не відриваючи ліктя, намагаються нахилити і притиснути руку суперника до поверхні).
6. Конкурс «Перевірка міцності». Між ногами м'яч-кінь, на голові шапка. Оббігти стілець і передати естафету. Перемогає той, хто зробить це першим.
Учитель. Рівно в полудень з фортечної гармати лунав постріл. За цим сигналом козаки йшли обідати. На обід подавалися тетеря — зварене пшоно або житнє борошно на квасі, варена або печена риба, мед, пиво, галушки, юшка з риби, що називається щербою, куліш із салом, баранина, дичина. Після обіду співали пісні, думи, слухали розповіді і гру кобзарів.
7. Конкурс «Козацькі страви» (домашнє завдання).
– А зараз козаки нас почастують козацькими стравами, які приготували вдома. (Від кожної команди 1 страва).
8. Конкурс загадок «Козацька кмітливість».
1) На чужій спині їде, а на своїй вантаж везе.(Сідло).
2) Без рук, без ніг, по полю нишпорить, співає, дерева ламає, до землі траву прихиляє.(Вітер).
3) Мені б сіна і травички пожувати, В полі жваво поскакати. Овес – це улюблена їжа моя, Запив водою і в дорогу гайда!(Кінь).
4) Є на світі кінь - всій землі не стримати.(Вітер).
5) Вона частенько вмивається. Чотири рази на рік переодягається.(Земля).
6) Чотири біжать, двоє стирчать, двоє бачать – дорогу значать, сімсот поганяє… Хто відгадає?(Кінь).
7) З гострим лезом, не задира, Нарубає дров…(Сокира).
8) Загадка-жарт. Яким буде сивий кінь, якщо його викупати?(Таким і залишиться, тільки ще і мокрим стане).
9) Загадка-жарт. Чим відрізняється кінь від голки?(На коня спочатку підстрибуєш, а подім сідаєш, а на голку спочатку сідаєш, а потім підстрибуєш).
10) Загадка-жарт. Який кінь не їсть вівса?(Шаховий).
Учитель. Хай Пречиста Богородиця береже нас від чвар і розбрату і дасть нам мудрість і терпимість одне до одного заради майбутнього України.
Учитель. Сьогодні в Україні зареєстровано понад п'ятсот обласних, районних, міських і сільських козацьких утворень всеукраїнських громадських організацій. Серед них: «Українське козацтво» (1991), «Спілка козацьких організацій України» (1999), «Козацтво України» (2001), «Об'єднане козацтво України» (2003) та ін. У своїх лавах вони нараховують майже 200 тисяч осіб.
9. Конкурс отаманів "Козацьке слово" (навипередки, дають відповіді на питання).
1). Дерев'яна палиця з кулею в горі, яка може бути оздоблена коштовним металом та камінням; ознака влади.(Булава).
2) Перший помічник кошового, перекладач.(Писар).
3) Верхній одяг козаків.(Жупан).
4) Різновид тканин.(Китайка).
5) Пасма волосся на голові в козака.(Оселедець).
6) Приміщення, де жили козаки, військова одиниця.(Курінь).
10. Конкурс вболівальників. Пояснити прислів’я та приказки (Учні –вболівальники тягнуть з козацької шапки прислів’я про козаків та пояснюють їх). Додаток 2.
Учитель. Чи знаєте ви, що з 1991 р. постійно організовуються кінні походи «Козацькими шляхами», з 1992 р.- зарубіжні походи козацької чайки «Свята Покрова» до берегів Франції та Англії, з 1996 р. у Києві щорічно проводиться фестиваль-турнір бойових мистецтв «Козацька слава», з 1999 р. у Запоріжжі проходить щорічний фестиваль національних видів єдиноборств, а у Дніпропетровську — всеукраїнський чемпіонат козацького морського багатоборства. Періодично стартує регата пам'яті Сірка за маршрутом Київ-Запоріжжя-Босфор. У 2001 р. створено Всеукраїнську федерацію козацького двобою та Міжнародну федерацію. Перегляд відео «Характерник. Гопак.»
Україно! Ніколи наш народ – народ великої душі і доброго ока не зазіхав на чужі краї. А на його землю рвалися всякі і всякі. І в боях за волю Україна - чайка стала Україною – орлицею, бо її вольнолюбиві діти, як сказав Іван Богун, скидали козацькі шапки лише перед богом!
З Україною в серці живу
І згораю за неї щомиті.
Вірю свято: відійде все зло
І зійде благодать божа з неба.
ІІІ. Заключний етап. (Підведення підсумків, нагородження)
Діво Пресвятая – матір матерів,
Пригорни до серця всіх своїх синів.
Пресвята Покрово – сонце доброти,
Землю України щастям освіти.
Список використаної літератури
1. Апраксина О.А. Позакласна робота в школі. – К.: Освіта, 2007. – 130 с.
2. Бондарчук Г.М. Виховні години. 6 клас: На допомогу класному керівнику. – Тернопіль. – 2004. – С. 3 – 65.
3. Губко О.Т., Руденко Ю.Д., Кузь В.Г. "Українська козацька педагогіка і духовність". – Умань, 2005. – С.12 – 80.
4. Журова Л.Е. Літературний брейн-ринг //Всесвітня л-ра, 2000. – №5. – С. 12 – 34.
5. Смирнов С.Д. Педагогіка і психологія вищої освіти. – К.: Альма матер., 2004. – 271 с.
Додаток 1
План проведення конкурсу-змагання ерудитів
«Покрова – день українського козацтва»
КОНКУРС |
ЖУРІ |
ЖУРІ |
ЖУРІ |
ЖУРІ |
ВСЬГО БАЛІВ |
1. Конкурс-розминка «Розумний козак».
|
|
|
|
|
|
2. Конкурс курінних «Наша мова калинова».
|
|
|
|
|
|
3. Конкурс «Соколинне око».
|
|
|
|
|
|
4. Конкурс «Музичний свист».
|
|
|
|
|
|
5. Конкурс «Найсильніша рука».
|
|
|
|
|
|
6. Конкурс «Перевірка міцності».
|
|
|
|
|
|
7. Конкурс «Козацькі страви».
|
|
|
|
|
|
8. Конкурс загадок «Козацька кмітливість».
|
|
|
|
|
|
9. Конкурс отаманів «Козацьке слово».
|
|
|
|
|
|
Додаток 2
Козак з біди не заплаче.
Береженого бог береже, а козака шабля стереже.
Звання козацьке, а життя собацьке.
Козак із пригорщі нап'ється, а з долоні пообіда.
Козацькому роду нема переводу.
Козача потилиця панам ляхам не хилиться.
Коли козак у полі, то він на волі.
Степ та воля — козацька доля.
То не козак, що отаманом не думає бути.
Хліб та вода — то козацька їда.
Щирий козак ззаду не нападає.