1
Юріївська філія
Снігурівської загально-освітньої школи І-ІІІ ступенів
Снігурівської районної ради
Миколаївської області
Перший урок в 5 класі
«Життя не вічне – вічні цінності людські»
Кл. керівник
Носаль М. о.
Мета: формувати і розвивати в підростаючого покоління моральні чесноти, шляхетність, почуття милосердя, здатність до альтруїзму, гармонійне поєднання особистих, індивідуальних і загальнонаціональних державних потреб та інтересів, відчувати себе невід'ємною складовою часткою цілого і вічного - української нації і держави.
Доброго дня, шановні батьки, діти! Я всіх вас вітаю з цим прекрасним святом - Днем знань! З сьогоднішнього дня у вас, дорогі п’ятикласники, починається дивовижний період життя. Ви перейшли до середньої ланки навчання, ви спілкуватиметеся з більшою кількістю вчителів і учнів школи. То ж на сьогоднішньому першому уроці ми поговоримо з вами про людські цінності.
Росте людина... її життя розпочинається світанком душі — дитинством. Назавжди воно залишається в пам'яті як найпотаємніше і найсвітліше. Здавалося б, життя прекрасне. Але звідки ж береться байдужість? Чому люди забувають про те, що є добро, шляхетність, гідність?
Найкраще, що є в людини, — це її душа. Душа — це сховище таємниць, почуттів, спогадів, усього доброго та злого, це внутрішній світ людини. Водночас як тіло старіє, хворіє і, нарешті, вмирає, душа живе... її хвороби — це віруси ненависті, жорстокості й заздрощів. Душа може померти, коли тіло ще молоде, а може й навпаки, вічно жити й вічно бути юною.
Сьогодні людство приходить до усвідомлення необхідності жити за законами взаєморозуміння, взаємоповаги, терпимості. Тож слід оздоровлювати тіло й душу. А ще нинішньому поколінню слід опанувати науку добра.
Василь Олександрович Сухомлинський писав: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди, значно більше треба для того, щоб бути справжньою людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить» (На дошці). Адже не кожна людина, яка сяє зовнішньою красою, може бути приємним співрозмовником, може зрозуміти і подати руку допомоги. І навпаки — непримітна зовні, тиха людина може бути найкрасивішою у своїх діях, учинках, жаданою і любою у колективі, у спілкуванні, у сім'ї.
Скажіть будь ласка, що означає бути доброю людиною?
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли ти в радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти...
Які риси притаманні справжній людині?
(Добро, щирість, мудрість, шляхетність, милосердя, правда, гідність, совість — це якості, без яких не може бути красивою і досконалою людина)
Ми часто нищимо природу, не замислюючись про наслідки, не завжди з повагою ставимося до старших, думаючи, що вони не розуміють сучасних проблем. Але такі цінності, як совість, почуття сорому є основою самовдосконалення людини.
Василь Олександрович Сухомлинський писав: «Почуття провини, докори совісті — це не самовибачення, а прагнення до вершини людяності, до моральної краси».
А як повинні себе вести ви в школі?
Запам’ятайте головне правило: поважаєте ви і поважатимуть вас. (На дошці)
Наш народ склав багато прислів'їв про духовні цінності людини.
Закінчіть прислів'я.
Правда і в морі...(не тоне),
Правда холодна, а брехня...(тепла).
За добро добром…(платять),
Добре ім'я краще всякого...(багатства)
Шабля ранить голову, а слово...(душу).
Людина без друзів мов дерево…(без коріння).
Любов — основа всіх починань. З любові починається формування людини як особистості, з любові починається виховання.
Серед людських цінностей, мабуть, найбільш важливим є таке почуття як любов, кохання. Воно почалося з вашого народження, в цей момент ваші батьки стали найщасливішими людьми. Їх любов проявляється по різному: коли співали колискову, піклувалися про вас коли ви хворіли, коли казали вдягни шапку, вчися і т. д. Цінуйте своїх батьків, вони дали вам життя… Подивіться на себе, які всі гарні сьогодні прийшли до школи, з новими портфелями, в нових речах. Ваші батьки роблять все, щоб у вас було тільки найкраще: виховання, мова, наука, любов.
Для нас уже стало звичним, що після ночі надходить день, новий, свіжий, новонароджений. Слід намагатися не забруднити його прикрими вчинками, а прикрасити чимось добрим, корисним не лише для себе, а й для всіх. Узяти для душі якнайбільше позитивної енергії, добра, надії, любові.
Сподіваюся, сьогоднішній наш урок нікого із вас не залишив байдужим. Думаю, ваші душі віднині будуть більш твердими і благородними у вчинках і пориваннях, у благодійності та милосерді. Сподіваюся, що ви зрозуміли, що є в світі речі, яких не можна ні купити, ні вкрасти, ні позичити: це ввічливість і шанобливість, це співчуття до ближнього і безкорисливість. Є речі, які відживають, виходять із моди, старіють. А ось ці поняття, які стали темою нашої з вами співпраці, ніколи не зможуть ні зістаритись, ні вийти з моди, ні віджити. Вони пройшли випробування часом та історією, але назавжди увійшли великими цінностями у народну творчість. Залишаймося людьми!