Ірина КОЧМАР, заступник директора з НВР,
учитель української мови та літератури
НВК «Кіровоградський колегіум»
Тема. Підготовка до написання есе «Здоров`я мови - здоров`я нації»(у рамках шкільного проєкту «Здоров`я»)
Мета. Підготувати учнів до написання есе в публіцистичному стилі, виробляти уміння комунікативно виправдано користуватися засобами мови в різних ситуаціях, стимулювати до самостійного здобуття знань, формувати навички критичного мислення, сприяти свідомому послуговуванню українською мовою в усіх царинах життя, вихованню культури мовлення
Структура уроку
-
Організація класу
-
Повідомлення теми, мети
-
Актуалізація опорних знань
-
Вивчення теми уроку
-
Формування умінь і навичок
-
Закріплення вивченого
-
Підсумки. Рефлексія
Хід уроку
-
Налаштування на урок (слайд № 1)
-
вибудувати лінійку цінностей (слайд № 2)
-
Слово вчителя
Про здоров`я сказано багато, тож і ми сьогодні долучимося до цього, підготувавшись до написання есе в публіцистичному стилі
-
Робота з технологічною картою (слайд № 3)
Тема
|
Завдання
|
Підготовка до написання есе в публіцистичному стилі
|
-
пригадати структуру есе;
-
визначити особливості його написання;
-
визначити мовні засоби публіцистичного стилю;
-
дібрати матеріал для написання есе.
|
-
Слово вчителя
Есе – це зв`язне висловлювання, тому для того, щоб розпочати роботу над есе, необхідно пригадати основні ознаки тексту (слайд № 4)
-
Робота з текстом (визначення теми, основної думки, типу та стилю мовлення) (слайд № 5)
-
Бесіда з учнями про особливості публіцистичного стилю (слайд №6)
-
Робота з текстами публіцистичного стилю ( про що інформують, у чому переконують, до чого спонукають) (слайди № 7,8,9)
-
Проміжний підсумок. Бесіда з учнями
-
У чому особливості текстів публіцистичного стилю?
-
Які мовні засоби використовуються в текстах публіцистичного стилю?
-
Слово вчителя
Отже, використовуючи ці знання, ми будемо працювати над складанням есе, тема якого буде пов`язана зі здоров`ям, але не в його прямому, а в переносному (метафоричному) значенні.
-
Визначення лексичного значення слова «здоров`я» (слайд № 10)
-
Визначення метафоричного значення слова «здоров`я» (слайд № 11)
-
Визначення теми есе (слайд № 12)
-
Визначення поняття й структури есе (слайд №13)
-
Визначення змістового навантаження есе (слайд № 14)
-
Аналіз висловлювань про мову (слайд № 15)
-
Визначення ознак «здоров`я мови» (слайд № 16)
-
Вправа «Редактор» (слайд № 17)
-
Проміжний підсумок. Бесіда з учнями
-
Про що буде інформувати есе;
-
У чому переконувати;
-
До чого спонукати ( слайди № 18,19,20)
-
Аналіз мовних засобів тексту публіцистичного стилю (слайд 21,22)
-
Визначення, чи досягнуто на уроці очікуваних результатів (слайд № 23)
-
Домашнє завдання (слайд № 24)
-
Визначення позиції автора есе щодо власної культури мовлення ( слайд № 25)