Цей урок допоможе поглибити знання учнів про поділ членів речення на головні та другорядні, про граматичну основу речення; ознайомити восьмикласників зі способами вираження підмета; формувати вміння знаходити в реченні підмет і присудок, будувати речення, в яких би підмет виражався різними способами
Тема. Підмет як головний член речення. Способи вираження підмета
Мета :
уміння вчитися: розвивати вміння планувати власні дії, оцінювати свою роботу і роботу однокласників;
комунікативної: розвивати вміння чітко і ясно висловлюватися, доводити свою думку; збагачувати словниковий запас школярів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в колективі, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
громадянської: розвивати пізнавальний інтерес учнів;за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття захоплення красою осінньої природи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: вірші українських поетів про осінь,картки з індивідуальними завданнями, картки самооцінки,схема у формі кетяга калини «Способи вираження підмета», ноутбук.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
З'ясування емоційної готовності до уроку ( кольоровий настрій)
II. Установчо - мотиваційний етап
- Звучить музика,учениця читає вірш Ліни Костенко
Осінній день, осінній день, осінній!
О синій день, о синій день, о синій!
Осанна осені, о сум! Осанна,
Невже це осінь, осінь, о! - та сама.
Останні айстри горілиць зайшлися болем.
Ген килим, витканий із птиць, лежить над полем.
Багдадський злодій літо вкрав,багдадський злодій.
І плаче коник серед трав - нема мелодій.
III. Повідомлення теми, мети,завдань уроку. Оголошення епіграфа.
Висне небо синєє,
Синє, та не те.
Світе, та не гріє
Сонце золоте.
Темная діброва
Стихла і мовчить.
Листя пожовтіле
З дерева летить.
М.Старицький
- Учні виконують лінгвістичний диктант (якщо диктант виконано правильно, то з перших літер записаних слів можна прочитати тему уроку)
1.Головний член речення, що означає дію, стан, властивість, якість предмета і відповідає на питання що робить предмет? який він? хто він? (присудок)
2.Зворотний порядок слів уреченні. (інверсія)
(екстрасенса )
Тетянка сьогодні співала найкраще. (Тетянка співала)
IV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу (ґронування)
Записати речення,підкреслити в них головні члени речення,вказати спосіб вираження підмета.
Коментар учителя. В українській мові існують різні форми вираження підмета. Одну з них - просту - ми з вами розглянули. Отже , підмет може виражатися іменником, займенником або частиною мови, що виступає в ролі іменника.
Складені форми :
Всі четверо були захоплені чарами осені.
Батько з сином прийшли восени в ліс знову.
Хто - хто, а вона мусить зрозуміти цей осінній сум.
Спалахнув вогник у вікні - це знак, (такі форми зустрічаються рідко)
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально-пізнавальних і творчих умінь з теми
- 1 учень біля дошки підкреслює граматичні основи у тексті епіграфа, вказує, якою частиною мови виражено підмети.
- Лінгвістична задача
Назвати пропущене слово.
... - Бог лікування у римлян, у греків його ім'я було Асклепій. Це слово часто вживають як синонім до слова лікар.
Щоб розв'язати цю задачу,подані речення треба розташувати в такій послідовності:
У першому слові кожного речення підкресліть першу букву.
Підкреслити граматичні основи в запропонованих реченнях,вказати спосіб вираження підмета.
Картка 1.
Прийшла хороша, ніжна осінь.
І листопад у ліс прийшов.
Стоять берізки злотокосі
Й дуби у глибині дібров.
Вже журавлі летять у вирій.
Вже сонце рано спать ляга.
Ген на землі на сірій - сірій
Принишкла - спить озимина.
Картка 2.
Настала осінь золотолиста,
Красива,гарна та барвиста.
Птахи курличуть,відлітають,
Про сум свій нам розповідають.
Чому ж це журяться вони?
Бо до чужої сторони
Летять, надовго відлітають
І рідний край свій покидають.
Картка 3.
Осінь пензликом чарує,
Жовтим кольором малює
Всі дерева. Тепле сонце
Вже не стукає в віконце
Своїм променем ясним.
Листя тихо опадає
Птах над деревом кружляє
І летить туди, де літо,
Де дерева білим цвітом
Зацвітають у садку.
Картка 4.
Клен хитнув свої листочки,
І зав'яли всі дзвіночки.
День за днем ідуть дощі.
Поховалися хрущі.
В лісі вже квіток немає,
Соловейко не співає.
Виявляється: прийшла
Осінь – золота пора.
- Творче конструювання
Поширте зміст головного слова, утворивши словосполучення. Введіть словосполучення в речення.
Осінь,повітря, сонце, листя, яблуні, сухолист.
VI. Підсумок уроку
Робота в групах
-«Наукова рада» ( підготувати зв'язну розповідь про способи вираження підмета)
- Інші учні заповнюють картки самооцінки роботи на уроці
Картка самооцінки роботи на уроці
Дата_____________________ Прізвище______________
№ |
Як я працював на уроці? |
Коментар учня |
Оцінка |
1 |
Чи повторив раніше вивчений матеріал? |
|
|
2 |
Чи висловлював нові ідеї?
|
|
|
3 |
Чи плідно працював у групі, виконував письмові вправи? |
|
|
4 |
Чи зможу скласти узагальнюючу розповідь з наведенням прикладів? |
|
|
5 |
Настрій на уроці, мої очікування? |
|
|
VII. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал.