Підприємницька діяльність. Мета і соціальна відповідальність підприємця.

Про матеріал
Вивчення основних напрямів державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні, підприємницької діяльності та соціальної відповідальності підприємця.
Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНИЙ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ СФЕРИ ПОСЛУГ ТА ТУРИЗМУ»

 

 

 

Методична розробка компетентнісно зорієнтованого, інтегрованого уроку з галузевої економіки і підприємництва.

 

 

Підприємницька діяльність. Мета і соціальна відповідальність підприємця.

 

 

 

 

Розглянуто на засіданні методичної комісії

викладачів та майстрів в /н професій: агент з

організації туризму, адміністратор

Підготувала викладач вищої категорії

ГУСКА Мирослава Іванівна

 

 

 

                                        Тернопіль

Тема уроку. Підприємницька діяльність. Мета і соціальна відповідальність підприємця.

Мета уроку:

Освітня :

  •           формування предметних компетентностей: вивчення основних напрямів державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні, підприємницької діяльності та соціальної відповідальності підприємця.

Розвиваюча :

  •           формування ключових компетентностей: спонукати до вміння організовувати діяльність для досягнення цілей: знаходити, оцінювати та використовувати джерела юридичної інформації, мислити і аналізувати узагальнюючу інформацію, вести діалог, формувати підприємницькі навики через знання про створення власного бізнесу та роботу з юридичними документами.

Виховна:

  •           формування громадянських компетентностей: сприяння формуванню фінансової та юридичної культури, поваги до підприємців, їхньої праці, розуміння власної ролі для розвитку і стабільності економіки свого краю і України через відповідальність, обов'язковість, прагнення бути соціально відповідальним підприємцем.

Програма розвитку | PPTТип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь, навичок (розвитку компетентностей).

Очікувані результати набутих компетентностей: отримані знання сприятимуть формуванню закономірностей організації підприємництва у становленні здобувачів освіти як кваліфікованих працівників, вмотивованих, здатних займатись підприємництвом, готових до викликів впливу внутрішнього та зовнішнього середовища на результативність підприємництва, обізнаних з вимогами підприємницької культури та етики поведінки в ділових відносинах.

 

Змістові лінії: «Громадянська відповідальність» «Підприємливість та фінансова грамотність». Соціальна відповідальність підприємця.


Методи навчання, прийоми компетентнісно зорієнтованого уроку: інформаційні, ілюстративні, проблемні методи навчання; фронтальне опитування; робота з роздатковим матеріалом: юридичними документами для формування системного мислення і розвитку пам’яті, формування понять; робота в групах; дискусійне обговорення проблемних питань; аналіз ринку товарів, послуг і праці.

Міжпредметні зв’язки: громадянська освіта, основи правових знань, професійна етика, екологія, інформаційні технології, основи трудового законодавства.

Обладнання: мультимедійне обладнання, відеоролики, презентації, юридична література, підручник, інтернет ресурси.

Дидактичні засоби:

  1.    Господарський кодекс України. URL: https://www.rada.gov.ua/news/zak/ (дата звернення: 12.04.2022).
  2.    Васильків І. Д. Громадянська освіта. Інтегрований курс, рівень стандарту: підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти. // І. Д. Васильків, В. М. Кравчук, О. А. Сливка, І. З. Танчин, Ю. В. Тимошенêо, Л. М. Хлипавка. — Тернопіль: Астон, 2018. — с.202-206
  3.     Карпюк Г.І. Основи підприємництва: Навчальний посібник для здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/pto/2021/04/19/(дата звернення: 12.04.2022).
  4.    Конституція України. URL: https://www.rada.gov.ua/news/zak (дата звернення: 12.04.2022).
  5.     Цивільний кодекс URL: https://www.rada.gov.ua/news/zak(дата звернення: 12.04.2022).
  6.    Законом України « Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні». ULR: https://www.rada.gov.ua/news/zak (дата звернення: 12.04.2022).

 

                                          

 

 

 

 

 


                                 Хід уроку

І. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ, МОТИВАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ:

  1.           Організаційний момент: підготовка учнів до уроку, емоційне налаштування.
  2.           Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учні

 

Слово викладача.

Усі ми прагнемо розквіту нашої держави, а це вимагає від кожного з нас мати активну громадянську позицію, брати безпосередню участь у громадському житті й демократичних перетвореннях, в розвитку економіки країни.

Перехід до ринкової системи господарювання активізує проблему економічної освіти молоді, випускників професійної освіти.

Підготовка до трудової діяльності йде через економічну освіту, розвиток інтелектуальної власності, реформування освіти у напрямку всебічної економічної освіти молоді, створення належних умов, завдяки яким ви набудете уміння орієнтуватися в сучасній ринковій економіці, яка вимагає економічних знань від кожного випускника професійного закладу освіти. Саме ви будете працювати в сфері послуг, а це - підприємництво. То хто ж такий підприємець?

         Епіграф

 

«Підприємець це той, у кого є ідея і бажання створювати».

Девід Карпо, засновник Tumblr.

Американський учений, професор Роберт Хизрич визначає «підприємництво як процес створення чогось нового, що має вартість, а підприємця – як людини,...Американський учений, професор Роберт Хизрич визначає «підприємництво, як процес створення чогось нового, що має вартість, а підприємця – як людини, що затрачає на це весь необхідний час і сили, бере на себе весь фінансовий, психологічний і соціальний ризик, одержуючи в нагороду гроші і задоволення досягнутим».

На сьогоднішній день у світі не існує загальноприйнятого визначення підприємництва.

В американській навчальній і науковій літературі дається безліч визначень, що характеризують підприємництво і підприємця з економічної, політекономічної, психологічної, управлінської й інших точок зору.

Підприємництво це вільна, ініціативна діяльність людей у різних сферах виробництва, що здійснюється на власний страх і ризик з метою одержання прибутку. Підприємництво є необхідною визначальною рисою ринку, його обов'язковим атрибутом. Якщо нема підприємців, то нема й ринку, і навпаки.

 

 

 


ІІ. ЕТАП ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ І ПЛАНУВАННЯ:

Слово педагога. Поміркуйте над змістом понять «відповідальність»,

«рішучість», «цілеспрямованість», «наполегливість», «працездатність». Наведіть приклади ситуацій, у яких проявлялися ці риси.(Учні відповідають)

За статистикою лише 5-10% дорослого населення має підприємницький хист. Проте підприємці кажуть: «Підприємницький хист

− це здебільшого талант, помножений на наполегливу працю та достатні знання». Деякі необхідні якості підприємця природжені властивості людей, інші результат розвитку природних здібностей, навчання та практичного досвіду.

 

Перегляд відеосюжету «Шлях до успіху» за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=xlD6EvD7FHc Обговорення відеосюжету

Бизнес-коуч лайф коуч, другие, Разное, шляпа, другие png | PNGWingВправа «Брейн-ринг»

Інструкція. Учасників групи об’єднуємо у команди («Господар»,

«Бізнесмен», «Власник фірми», «Роботодавець», «Благодійник»,

«Спонсор»).Оголошуємо правила гри:

  1.       Відповідає та команда, учасники якої першими піднімають руку.
  2.       Перемагає ті, хто набере найбільше балів. Запитання до вправи:
  1.               Як називають обмін грошей на товар чи послугу? (Купівля)
  2.               Назвіть одним терміном приватну особу чи фірму, яка безоплатно фінансує будь-які заходи. (Спонсор)
  3.               Яку тварину зображено на емблемі податкової служби України? (Дві змії)
  4.               Як у Біблії називали збирача податків? (Митар)
  5.               Він ходить усіма країнами. Але домівка лише у 27 країнах. Прийшов він з Європи, а саме з Німеччини. (Долар)
  6.               Що означає поняття «злодійські гроші»? (Фальшиві гроші)
  7.               В Україні широко використовують долар США. Хто кого кредитує: Україна - США чи США - Україну? (Тут Україна - США (для отримання доларів українцям необхідно продати українські товари.)
  8.               «Гроші тут ростуть на деревах», - писали іспанські хроністи, які прибули разом. Як називають обмін грошей на товар чи послугу? (Купівля

ІІІ. ЕТАП ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЇ (ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ):

Слово викладача.

Підприє́мницька дія́льність — самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність із метою досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку.

Функції підприємництва.

  •       ресурсну (мобілізація капіталу, трудових, матеріальних і інформаційних ресурсів)
  •       організаційну (організація виробництва, збуту, маркетингу, реклама)
  •       творчу (новаторство, генерація і використання ініціативи, вміння ризикувати).

Принципи організації підприємництва.

  •                  вільний вибір видів діяльності;
  •                  залучення на добровільних засадах до здійснення діяльності майна та коштів юридичних осіб і громадян;
  •                  самостійне формування програм діяльності тавибір постачальників і споживачів виробленої продукції, встановлення цін відповідно до законодавства;
  •                  вільний найм працівників;
  •                  залучення матеріально-технічних, фінансових, трудових, природних та інших ресурсів, використання яких не заборонено або не обмежено законодавством;
  •                  вільне розпорядження прибутком, що залишається після внесення платежів, встановлених законодавством;
  •                  самостійне здійснення підприємцем-юридичною особою зовнішньоекономічної діяльності, використання будь-яким підприємцем частки валютної виручки, що йому належить, на власний розсуд.
  •                  Легальність ( державна реєстрація)
  •                  Звітність ( подача звітів, сплата податків. Обов’язкових зборів і платежів).

Робота з джерелами інформації:

Викладач рекомендує спільно опрацювати джерело за посиланням ( URL)

/mon.gov.ua/storage/app/media/pto/2021/04/19/Osnovy%20pidpryyemnytstva.p df

Слово викладача.

Корпоративна соціальна відповідальність та війна в Україні.

Найбільш поміченою лишається допомога від українських компаній, що працюють у сфері телекомунікацій та мобільного зв’язку (46%). Далі згадують про допомогу від: виробництва продуктів харчування / харч. промисловості (38%), логістики та доставки (34%), банківської сфери / фінансів (32%), компаній IT сектору (28%).В ажливим для споживачів наразі є те, щоб компанія / бренд під час військових дій в Україні в першу чергу підтримувала Збройні Сили України та захисників (39%), а далі – своїх співробітників (18%). Також важливо, щоб компанія відновлювала / продовжувала свою роботу (якщо дозволяє ситуація) (14%) і підтримувала загальне населення (12%). Рано чи пізно війна завершиться Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine -  ПРИВІТАННЯ начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил  України з Міжнародним днем волонтера Шановні волонтери! Щиро вітаю вас зіперемогою України. І бізнес знову шукатиме на цій землі перспективні ринки збуту та можливості для виробництва. І тоді не зайвим буде згадати про те -хто і як себе поводив тоді,

коли мова йшла про життя та свободу їхніх споживачів - громадян України. А без перемоги жодного бізнесу, крім окупаційного, в Україні не залишиться.

Перегляд відеосюжету «Як український бізнес допомагає українцям під час війни» за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=AyZIn-0mx24

 

ІV. ЕТАП РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ:

Практична робота №2 «Порівняння діяльності фізичних осіб- підприємців І, ІІ, ІІІ груп»

Мета роботи: узагальнення знань про особливості підприємницької діяльності в економічному середовищі України.

Завдання:

  •           опрацювати довідковий матеріал «Фізична особа-підприємець в економічному середовищі України»;
  •           на основі наведеної довідкової інформації заповнити таблицю 1

Довідковий матеріал

«Фізична особа-підприємець в економічному середовищі України»

Громадянин України визнається суб’єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи. Підприємницьку діяльність можна здійснювати із залученням або без залучення найманої праці.

Фізична особа-підприємець (ФОП) – це громадянин, який займається підприємницькою діяльністю, зареєстрований у державних органах і сплачує відповідні податки. Відповідно до чинного законодавства, місцеві органи влади мають дати йому дозвіл для заняття певним бізнесом. Згідно з новим Цивільним кодексом України (ЦКУ), формально з 14 років можна заснувати фірму, а з 16 років – реєструватися підприємцем.

Не допускаються до заняття підприємницькою діяльністю такі категорії громадян: військовослужбовці, службові особи органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, державного нотаріату, а також органів державної влади та управління, які покликані здійснювати контроль за діяльністю підприємств. Не можуть бути зареєстровані як підприємці особи, які мають непогашену судимість за крадіжку, хабарі та інші корисливі злочини, а також – недієздатні громадяни. Підприємницька діяльність посадових осіб органів влади обмежується конституцією України (стаття 69).

Переваги ФОП: легко зареєструвати та вести облік (бухгалтерію), просто отримувати прибуток (всі кошти, які надходять на рахунок фізичної особи-підприємця, він може знімати, і не потрібно за них звітувати, головне своєчасно сплачувати податки та подавати звітність). Офіс

 

Легальність ( державна реєстрація) один із принципів організації підприємництва

Є два способи реєстрації ФОП:  У державного реєстратора , Онлайн на сайті ДІЇ

  •             1. Заповніть заяву
  •             2. Виберіть КВЕД
  •             3. Подайте документи
  •             4. Подайте заяву на
  •             Єдиний податок

Документи, що підтверджують державну реєстрацію фізичною особою-підприємцем

  •             Витяг з ЄДР
  •             Виписка з реєстру платників ЄП

Витяг з реєстру платників ПДВ (тільки для платників ПДнеобов’язковий, тому що ФОП реєструють за місцем реєстрації фізичної особи. Основний недолік ФОП − ризик власним майном, але якщо вести діяльність у правовому полі, на таку ситуацію можна ніколи не натрапити. Слід зазначити, що не всі підприємства хочуть працювати з ФОП, особливо якщо це великі компанії.

Перш ніж реєструвати статус підприємця, потрібно визначитися з тим, яку групу фізичних осіб-підприємців як платників єдиного податку обрати.

 

Фізичні особи-підприємці І групи можуть торгувати на ринку, надавати побутові послуги населенню (виготовляти за індивідуальним замовленням, надавати послуги з ремонту, реставрації, технічного обслуговування, прання, чищення, фарбування, виконання фоторобіт, виробки хутра, прибирання приміщень, перукарські, ритуальні послуги, послуги, пов’язані з сільським і лісовим господарством). Передбачено, що підприємець виконує всю роботу самостійно, без найнятих працівників. Встановлено максимальний дохід 1000000 грн за рік (з квітня 2020 р.).


Фізичні особи-підприємці ІІ групи можуть надавати послуги як населенню, так і платникам єдиного податку; виробляти та продавати товари (в торговельній точці, в Інтернеті), торгувати пивом, вести ресторанний бізнес, працювати на фрілансі. ФОПам цієї групи дозволено наймати в штат до 10 співробітників (за необхідності можна найняти більше працівників і оформити за угодою аутстаффінгу).

 

Діалог у магазині - ДіалогМаксимально допустимий дохід за рік не може перевищувати 5000000 грн (з квітня 2020 р.). Фізичні особи-підприємці ІІІ групи можуть вести будь-яку діяльність, крім тих, які заборонені для підприємців на єдиному податку. Для ФОПів цієї групи немає обмежень щодо кількості співробітників. Максимально допустимий дохід за рік становить 7 000 000 грн (з квітня 2020 р.).

 

До IV групи відносять сільськогосподарських товаровиробників, зокрема фізичних осіб-підприємців (ФОП), які провадять діяльність винятково в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство».

 

Для застосування ФОП- фермером IV групи єдиного податку необхідно дотримуватись таких вимог:

здійснювати винятково вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої особисто вирощеної або відгодованої продукції та її продаж (частка сільськогосподарського товарного виробництва за попередній звітний рік дорівнює або перевищує 75%);

  •            не використовувати працю найманих осіб (лише членів сім’ї у визначенні Сімейного кодексу України);
  •           площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 2 га, але не більше 20 гектарів.
  •           Таблиця 1

Діяльність фізичних осіб-підприємців

 

 

І

група

ІІ

група

ІІІ

група

Види діяльності

 

 

 

Максимальна кількість

найманих працівників

 

 

 

Максимально допустимий

дохід за рік, грн

 

 

 

 

Вправа «Впевнений-невпевнений підприємець»

Інструкція. Перед вами, на робочому столі є аркуші різних кольорів. Обирати колір слід відповідно до того, як ви почуваєеься щодо матеріалу уроку:

  •           Зелений: Я розумію! Я можу це зробити сам і навіть пояснити іншим.
  •           Жовтий: Мені потрібно трохи більше пояснень.
  •           Червоний: Я не розумію.

Учні демонструють обрані кольори або прикріплюють на фліп-чарт.

 

V. ЕТАП ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Дослідження.

Пов’язане зображенняПідготувати інформацію про товари та послуги, придбані у фізичних осіб- підприємців упродовж останніх кількох днів (тижнів).

docx
Додано
2 січня
Переглядів
28
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку