Підсумковий урок - гра за романом Жуль Верна "П'ятнадцятирічний капітан"

Про матеріал

Підсумковий урок - гра за романом Жуль Верна «П'ятнадцятирічний капітан»

дасть змогу вчителю перевірити в учнів знання змісту вивченого твору;

розвивати логічне мислення, усне мовлення, творчі здібності

школярів, уміння робити висновки з прочитаного;

виховувати мужність та доброту, відповідальність та

товариськість.

Перегляд файлу

 

 

Підсумковий урок

за романом

Жуль Верна

«П’ятнадцятирічний

капітан»

 

                             Підготувала

                                    вчитель світової

                          літератури

Травневської

загальноосвітньої

школи І – ІІ ст.

Губич Галина Іванівна

 

 

Тема: Підсумковий урок - гра за романом Жуль Верна

            «П’ятнадцятирічний капітан».

 

Мета: Перевірити в учнів знання змісту вивченого твору;

            розвивати логічне мислення, усне мовлення, творчі здібності

            школярів, уміння робити висновки з прочитаного;                   

            виховувати мужність та доброту, відповідальність та

            товариськість.

 

Обладнання: портрет Ж. Верна, виставка ілюстрацій та малюнків

                        до твору.

 

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь

                     і навичок.

 

                            Світ – корабель, розум   - вітрило, думка – кермо

                                                              Турецьке прислів’я

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку.

 

ІІІ. Ознайомлення учнів із правилами гри.

Учні діляться на дві команди, обирають капітана. У конкурсах беруть

участь різні учасники команди.

 

ІV. Проведення гри.

 1. Представлення команд: назви, девізу.

 2. Розминка (тести). (По одному учаснику із команди).

            Тест (для 1 – ої команди)

 1. Дік Сенд був на кораблі

     а) юнгою,

     б) боцманом,

     в) коком.

2. Судно «Пілігрим»

     а) військове,

     б) пасажирське,

     в) китобійне.

3. Єдина пристрасть кузена Бенедикта – це

     а) палеонтологія,

     б) біологія,

     в) ентомологія.

4. Уся команда «Пілігрима» загинула під час полювання на

     а) кита,

     б) акулу,

     в) гігантського кальмара.

5. Що рятувальники з «Пілігрима» виявили на підлозі

    напівзатопленого судна «Вальдек»?

    а) Вантаж червоної ікри,

    б) п’ятеро негрів і одного собаку,

    в) п’ять собак і одного негра.

6. Гарріс обдурив мандрівників, переконавши їх, що вони на

    березі

    а) Австралії,

    б) Африки,

    в) Південної Америки.

7. Старий Том знайшов під деревом сліди

     а) табору работоргівців,

     б) табору туристів,

     в) первісної людини.

8. Під виглядом чаклуна в Казонде пробрався

     а) Джеймс Уелдон,

     б) Геркулес,

     в) Самюель Вернон.

9. Яка знахідка кузена Бенедикта здавалася йому науковим

    відкриттям?

    а) Гусениця,

    б) комаха,

    в) муха цеце.

 

                           Тест (для 2 – ої команди)

1. Повне ім’я Діка

    а) Річард,

    б) Роберт,

    в) Роланд.

2. Дінго завжди вибирав кубики із символами

    а) С. О.,

    б) С. В.,

    в) В. С..

3. Що сталося зі шхуною «Пілігрим»?

    а)  Розбилась об рифи,

    б) її захопили пірати,

    в) залишилася неушкодженою.

4. Кому вдалося втекти від нападу работоргівців?

    а) Діку,

    б) Геркулесу,

    в) Бету.

5. «Пілігрим» опинився біля островів

    а) Іспанії,

    б) Америки,

    в) Африки.

6. Геркулес визволив місіс Уелдон та її сина завдяки

    а) надзвичайній силі,

    б) кмітливості,

    в) допомозі друзів.

7. Яка комаха вивела кузена Бенедикта за межі факторії?

    а) Муха цеце,

    б) величезний павук,

    в) мантікора.

8. Чому Алвіш тримав у заручниках місіс Уелдон і Джека?

     а) Хотів продати в рабство,

     б) бажав отримати викуп,

     в) запропонував місіс одружитися з ним.

9. Як склалася доля Негору?

    а) Дінго перекусив йому горлянку,

    б) він утік і заховався в нетрях джунглів,

    в) залишився працювати коком на кораблі.

 

3. Детектор правди: так – ні.

 

Одночасно два учасники із різних команд показують як

відповідь на питання сигнальні картки «так» або  «ні».

 

1. Наймолодшим матросом на шхуні «Пілігрим» був Дік Сенд.

                                                                    (Так)

2. Він дав собі обіцянку стати знаменитим.

                                                                     (Ні)

3. Після загибелі основного екіпажу «Пілігрима» боцманом

    став Негору.

                                                                      (Ні)

4. Слово «пілігрим» означає «богомолець, який іде до святих

    місць».

                                                                       (Так)

5. Опинившись в полоні, Дік Сенд обдумував план утечі.

                                                                        (Ні)

6. «Шестиніг Бенедикта» виявився звичайним павуком.

                                                                        (Так)

7. Колишніх дружин Муані – Лунга утопили з його тілом.

                                                                         (Так)

8. Негору вбив Самюеля Вернона, щоб помститись за свої

    образи.

                                                                         (Ні)

9. Як Геркулес допоміг врятуватись Діку, місіс Уелдон, Джеку,

    кузену Бенедикту, на них очікувала нова небезпека – дикуни.

    Проте утікачі врятувались від них, спустившись вниз

    річкою Конго.

                                                                          (Так)

10. Роман Жуль Верна «П’ятнадцятирічний капітан» за жанром

      є пригодницьким твором.

                                                                           (Так)

 

4. Завдання «Темна конячка».                  

 

(По одному учаснику з команди)

 

Вибрати та підкреслити потрібне слово.

Тільки один чоловік на борту не був (американцем, англійцем,

французом) за походженням. Звали його (Октеон, Негору,

Бенедикт), родом він був із (Нової Зеландії, Португалії,

Анголи), але добре знав (французьку, іспанську, англійську)

мову. На шхуні він виконував роботу (помічника капітана,

кока, боцмана).

 

5. Географічне завдання.

 

(По одному учаснику)

 

Виписати із тексту твору 12 географічних назв, розмістивши їх

за буквами алфавіту.

 

6. Літературне лото.

 

(По два учасники з кожної команди)

 

За одну хвилину скласти із лото слова:

                Самюель Вернон (для одної команди)

                 кузен Бенедикт (для другої)

 

7. Літературна вікторина.

 

(По одному учаснику, відповідають по черзі)

 

1. У скільки років Дік Сенд пішов юнгою на корабель?

                           (У 8)

2. Як називається повар на кораблі?

                           ( Кок )

3. Ім’я старої няньки.

                           ( Нен )

4. Кличка собаки.

                            ( Дінго )

5. Що означає слово « пампа»( пампаси), якою проходили

    мандрівники?

                            ( Рівнина )

6. « Славний чолв’яга років 50-ти. Він був скоріше довгий, ніж

    високий, скоріше сухорлявий, аніж худий. Невибагливий,

    невимогливий».Хто це ?           ( Кузен Бенедикт )

 7. « Це був середнього зросту, міцно збудований чоловік років

     під 40. Він ніколи не говорив ні про своє минуле, ані про

     свою родину. Звідки прибув, чим займався – ніхто не знав».

     Хто це ?

                            ( Негору )

8. Яких тварин побачив Дік у широкому потічку, коли вони

    прямували до асьєнди ?

                             ( Гіпопотамів )

9. Що знайшов старий Том у траві та під деревами ?

                             ( Кров, відрубані руки, порваний ланцюг,

                              зламані колодки )

10. Яке ж слово є страшним?

                              ( Африка – країна работорговців і невільників)

11. Якими словами Гарріс називав Діка, звертаючись до нього?

                              ( Мій юний друг )

12. В якій країні перебували мандрівники ?

                              ( Анголі )

13. Хто стріляв у Дінго ?

                              ( Негору )

14. Яка шкідлива звичка була у володаря Казонде Муані –                

      Лунга?            (Пияцтво)

15. Що трапилось з Гаррісом ?

                              ( Дік вбив його ножем )

16. Як помер Муані – Лунга ?

                              ( Спалахнув )

17. Хто приносив Діку Сенду записки ?

                              ( Дінго )

18. Що означає слово мганнга?

                               ( Чаклун, що вміє проганяти дощ )

19. До стовпа прив’язали білу людину – ще одну жертву на

      похороні Муані – Лунга. Про кого йде мова ?

                               ( Діка Сенда )

20. У скільки років Дік з відзнакою закінчив мореплавну                                                      школу, одержав диплом і став капітаном одного із суден

  Джеймса Уелдона ?

                               ( У 18 р.)   

8. Завдання для капітанів 

 

Знайти правильні відповідники.

1. Прилад для вимірювання швидкості                Кабельтов

    ходу судна й пройденого шляху.

2. Одиниця довжини ( приблизно 185.2 м.)           Лаг

3. Судно, що має кілька щогл,                                 Штиль

    оснащених прямими й косими

    вітрилами.

4. Кухар на кораблі.                                                   Шхуна - бриг

5. Безвітря або дуже слабкий вітер                         Юнга

    на морі чи озері. 

6. Підліток на судні, який навчається                    Кок

    морської справи.       

 

9. Упізнай героя за одягом.             

 

1. «Шкіряна куртка, крислатий капелюх, чоботи на високих

     підборах з халявами до колін, на закаблуках великі остроги,

     які дзвеніли при кожному кроці».

                                                             (Гарріс)

2. «На ньому була пишна із шлейфом спідничка з трави,  

     незгірш як у сучасних модниць. На шиї – намисто з

     пташиних черепів, на голові – шкіряний ковпак,

     прикрашений пір’ям з намистом».

                                                             (Мганнга)

3. «Годі було перелічити всі шпильки, що їх він носив за

     манжетами, у комірі, у крисах капелюха, на вилогах

     піджака».

                                                           (Кузен Бенедикт)

 

10. Бюро знахідок.

 

Назвати власника цих предметів.

 

Окуляри                                  Нашийник з літерами «С. В.»      

Кубики                                     Французькі золоті монети

Морська карта

Сокира                      

11. Пантоміма. «Мганнга проганяє дощ».

 

12. Конкурс малюнків.     

 

13. Конкурс поетів.

 

Скласти вірш про Діка Сенда, використавши подані слова.

 

………………………………….. керував

………………………………….. виявляв

………………………………….. нещадним був

………………………………….. здобув.

 

14. Музичний конкурс.

 

Заспівати пісню, яку взяли би з собою у подорож.

 

V. Підсумки гри.

 

VI. Визначення переможців, їх нагородження.

 

VII. Оцінювання учнів.

 

VIII. Підсумки уроку.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Стоянова Вікторія Іллівна
    Дякую. Дуже корисний матеріал.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Грабар Олена Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
22 грудня 2018
Переглядів
14334
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку