Підсумковий урок-гра «Розумники і розумниці»

Про матеріал
Підсумковий урок-гра «Розумники і розумниці». Мета уроку: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту; здоров'язбережувальної – усвідомлювати здоров'я як вищу життєву цінність; формування життєвих компетентностей: формування характеру дитини, особистісних рис, національної свідомості й розвитку природного таланту, спрямованих на розвиток життєвої компетентності кожного учня на принципах співдіяльності та співтворчості дітей і дорослих.
Перегляд файлу

Тема. Підсумковий урок-гра «Розумники і розумниці»

 

Зінтегрований зміст предметів: математика, українська мова, ЯДС.

 

Мета уроку:

  • формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту; здоров'язбережувальної – усвідомлювати здоров'я як вищу життєву цінність; формування життєвих компетентностей:  формування  характеру дитини, особистісних рис, національної свідомості й розвитку природного таланту, спрямованих на розвиток життєвої компетентності кожного учня на принципах співдіяльності та співтворчості дітей і дорослих.
  • Предметних компетентностей:

повторити і узагальнити знання; розвивати мислення, пам'ять, пізнавальну активність, вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки, працювати в групах; сприяти розширенню світогляду; виховувати інтерес до предмета.

 

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

 

 

Які вони, сучасні діти?
Неначе у садочку квіти,
Для щастя й радості зростають,
В руках своїх весь світ тримають.
Красиві і талановиті,
Їх погляди й думки відкриті,
Всі заслуговують уваги
Та особистої поваги,
А ще любові й розуміння,
Бо це – майбутнє покоління.
Такі вони сучасні діти!

 

            Всі люди на землі люблять загадки і таємниці, а особливо — діти. А де ж шукати ті таємниці, скажете Ви, якщо зроблено вже стільки відкриттів, віднайдено всі далекі острови та їх скарби, пояснено загадкові явища. То невже світ став тепер зовсім нудним і нецікавим? Можемо Вас запевнити, що це зовсім не так. У цьому світі залишилось ще так багато незнайомого, незвіданого і непізнаного. І, що найголовніше,— воно поряд з нами.
     Озирніться довкола, і Ви разом побачите цей захоплюючий, таємничий, повний несподіванок світ.Та й справді, хіба усі знають, чому сніг білий, а листя на деревах зелене; чому вдень на небі світить сонечко, а вночі сяють зорі, і де насправді живуть тварини, яких можна

побачити в зоопарку куди зникає ніч?                                                                                                                           А самі для себе хіба Ви не є таємницею? Чи знаєте Ви, для чого людині серце, чому люди настільки не схожі між собою, скільки потрібно спати і як навчитись запам'ятовувати найскладніші тексти? І хіба ж не цікаво знати, хто і коли винайшов морозиво, якими ляльками бавились дівчатка в Стародавньому Єгипті, коли з'явились папір, ручка, перша книжка?

Хто багато книг читає, той багато дуже знає.
Книжка кожного навчить, як на світі треба жить.
Пам’ятай, дитино мила, що знання — найбільша сила!
Що навчивсь в житті робити — за плечима не носити!
Школа всім, як рідна мати, нас старається навчати.
Повсякчасно і щодня всім дає міцні знання —
Найсильнішу зброю в світі, щоб могли ми краще жити.
Тож берися до науки і приймай цю зброю в руки!

 

 

Хто про себе добре дбає, той знання хороші має.
Кажуть люди недарма: вчення світ, невчення — тьма.
Той, хто грамоти уміє, добре жне і добре сіє.
А хто пише та малює — діточок своїх годує.
Вчення в щасті прикрашає, а в нещасті утішає.
Тож потрібно добре вчиться, у житті це знадобиться.
Бо знання — велика сила, що дає людині крила.
Може мудрою зробити, щоб чудово в світі жити.
А людина кожна знає — діло майстра величає.
Тож і ти часу не гай, а науки всі вивчай!

 

  1. Організаційна частина

1.Добрий день шановні друзі!
- Сьогодні ви є учасниками популярної інтелектуальної гри «Найрозумніший».                          Лише у нашій грі ви зможете продемонструвати здібності, інтелект, кмітливість, ерудованість.

2.Прошу вашій увазі представлення груп та членів журі.

II. Перший тур. „Розминка”

1 група  „Едельвейс” (природознавці)

1. Яке хвойне дерево  скидає хвою? (Сосна, Модрина, Ялина)

2. Яке дерево  під час грози найбільше притягує електричні розряди? (Пальма, Дуб,Акація)

3. Який деревоїдний злак росте до 70 см за добу? (Цукрова тростина, Бамбук,Кукурудза)

4. Яке дерево росте, наче догори коренем ? (Баобаб, Тополя, Каштан)

5. Яке дерево є найвищим у світі? (Секвойя, Береза, Пальма)

6. Яке дерево живее понад 5 тис.років? (Груша, Секвойя , Дуб)

7. Який газ виділяють дерева? (Азот, Кисень, Вуглекислий газ)

8. У якої рослини найдовший корінь? (Граб, Фігове дерево, Клен)

2 група  „Іжачок” (тварини – наші  друзі)

1. Яка пташка є найменшою у світі. (Колібрі, Синичка, Папуга )

     2. Хто найбільший з родини котів? (Леопард, Лев, Тигр)

     3. В якої мавпи немає хвоста? (Шимпанзе, Горила, Макака)

4. У якої ящірки язик довший за тулуб? (Саламандра, Хамелеон, Варан)

5. У якого птаха найдовші крила. (Лелека, Альбатрос, Страус )

6. Де живуть імператорські пінгвіни? (В Африці, В Антарктиді, В Індії)

7. Хто з ведмедів найбільший? (Бурий, Білий, Грізлі)

8. Яка змія найдовша ? (Анаконда, Вуж, Кобра)

3 група  „Всесвіт” (Космос)

1.  Яка найбільша планета Сонячної системи? ( Юпітер, Саптурн, Меркурій )

2.  Яка планета має кільця? ( Сатурн, Марс, Меркурій )

3.  Яка планет є найспекотнішою і найяскравішою? ( Венера, Марс,Уран )

4.  На одній з планет Сонячної системи відбуваються найсильніші вітри й бурі. Тому планета названа на честь бога моря. Це планета… ( Плутон , Нептун, Уран)

5. Сонце – це… (Зірка, Планета, Астероїд)

6. Яка планета є найменшою в Сонячній системі? (Плутон, Меркурій, Земля)

7. Скільки планет в Сонячній системі? (4,6,9)

8. Супутником Землі є… (Сонце, Місяць, Комета Галлея)

 

Другий тур. (Вибір категорій за кількістю набраних балів в першому турі)

Математика

  1. У трикутника відрізали 1 кут. Скільки кутів залишилося?  (4)
  2. Як знайти невідомий множник?
  3. Що треба зробити, щоб порівняти два числа?
  4. Назвіть  найменше число 7 сотні.
  5. Скільки центнерів є в 1 тонні?

 

 

     Українська мова

  1. Назвіть сонорні приголосні звуки.
  2. Скільки букв в українському алфавіті?
  3. Перед якими буквами ставиться апостроф?
  4. Які є речення за метою висловлювання?
  5. Кількість звуків у слові «дзьоб»?

 

 

 

Читання

  1. Твори яких жанрів охоплює тема «З чистого джерела народної творчості»?
  2. Твір «Кирило Кожум’яка» за жанром є оповіданням, казкою чи легендою?
  3. Про кого було сказано «Друкар книг, перед тим не бачених»?
  4. Перша збірка віршів Т.Шевченка.
  5. Які словники допомагають вивчати мову?

 

     Природознавство

  1. На які дві групи поділяються джерела енергії?
  2. Скільки океанів є на Землі?
  3. При якій температурі кипить вода?
  4. Де вперше з’явилася найбільша вітроелектростанція у світі? (Крим, 1937р.)
  5. Куди занесені зникаючі види рослин і тварин?

 

 Секрет (фразеологізми)

1.  Золоті руки.

2. Накивати п’ятами.

3. Бити байдики.

4. Набрати в рот води.

5. Пекти раків.

 

     Прислів’я

  1. З усіх скарбів знання найцінніше, тому що воно не може бути ні вкраденим, ні загубленим, ані знищеним.,
  2. Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш.
  3. Гостре словечко коле сердечко.
  4. Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
  5. Де сила не візьме, там розум допоможе.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Скоромовки

  1. Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

             Так, як ти, не вмію я,

             Ти не вмієш так, як я.

  1.  Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок – сорок морок.

  1.  Ходить квочка коло кілочка,

Водить діток, дрібних квіток.

  1.  Був господар, був господар,

Да й розгосподарився.

  1.  Біля броду бусол ходить,

Бусленя з собою водить.

 

 

Третій тур. Дешифрувальник. Конкурс капітанів. Загадка.

 

Бачить – не бачить,

Чути – не чує,

Мовчки говорить,

Дуже мудрує.

Часом захоче –

Правди навчає,

Часом жартує –

Всіх звеселяє.

Люба розмова, -

Дай Боже, діти,

З нею довіку

Жити – дружити.

Хто ж то такая

В світі щаслива,

Мудра, правдива

І жартівлива? (Книга)

 

 

 

 

 

 

1

абв

 

2

где

 

3

зжи

 

4

ійк

 

5

лмн

 

6

опр

  

7

сту

 

 

8

фхц

 

9

чшщ

 

0

юяь

 

 

 

Четвертий тур.  Конкурс капітанів.

                              Рослини

  1. Калина – це кущ чи дерево ? (Кущ)

2.  З чого роблять шоколад? (Плоди дерева какао)

  1. З чого виготовляють родзинки? (Виноград)
  2. Насіння дуба (Жолудь)
  3. Суха трава (Сіно)
  4. Яка найбільша ягода? (Кавун)

 

                              Тварини

   1.  Найбільший птах у світі? (Страус)

   2.  Найважча тварина  (Синій кит)

   3.  Скільки ніг у жука? (6)

   4.  Які ноги в жирафа довші – передні чи задні? (Однакові)

   5.  Найрозумніша морська тварина (Дельфін)

 

                             Космос

  1.  Назвіть найменший з океанів на планеті Земля (Пінічний Льодовитий океан)

  2.  Хто був першим українським космонавтом? (Леонід Каденюк)

  3.  Як називається зірка-орієнтир? (Полярна)

  4.  Як називається зменшена модель Землі? (Глобус)

  5.  Чи є життя на Венері? (Ні)

 

 

                              Загальні запитання

1.  У межиріччі яких річок лежить наше місто?  (Бистриці Солотвинської та Надвірнянської)

2.  Найвища гора Карпат  (Говерла)

3.  Скільки нот є в музиці? (Сім)

4.   Місце, де жили козаки (Січ)

5. Національна валюта України (Гривня)

 

                              Додаткові запитання

 

  1. Що є причиною зміни дня і ночі? (Рух Землі навколо своєї осі)
  2. Де холодніше: на північному чи південному полюсі?
  3. Якою за рахунком від Сонця є Земля в Сонячній системі? (Третьою)
  4. Скільки триває рік або за скільки днів Земля робить повний оберт навколо Сонця? (365   днів)
  5. Що таке астероїд? (Кам’яні брили, що блукають навколо Сонця)

 

 

  1. Який птах зовсім не вміє літати (Страус).
  2. Що допомагає водо плаваючим птахам не намокати у воді? (Жир куприкової залози)
  3. Як називається найбільша ящірка? (Комодський варан)
  4. Чи правда, що коала – різновид ведмедя? (Ні, коала – це сумчаста тварина, як і кенгуру)
  5. Чому кити спливають на поверхню води? (Щоб зробити вдих)

 

 

  1. У якого дерева найдовше листя? (Пальма рафія - 25м завдовжки і 3м завширшки)
  2. Найбільший плід (Сейшельська пальма – 42кг, насінина – до 18кг)

3. Найвище дерево у світі (каліфорнійське мамонтове або червоне дерево – 112м і подібні гіганти – австралійські евкаліпти, а також секвойя )

4. Що необхідно рослинам для росту?

5. Яка трава найвища у світі? (Бамбук)

 

 

              Підсумок.

 

І знов нас у мандри запрошують книги,

В далекі часи, в дивовижні країни.

Відкриються нам таємниці великі,

Знайдемо ми справді безцінні перлини.

Хай не минає вас байка чи казка,

Хай міфи і вірші у душу вам линуть,

Та тільки уважно читайте, будь ласка,

Тоді лиш почуєте слово нетлінне,

І мудрі поради, і жарти дотепні,

Думки, що летять крізь кордони та мури, -

Усе, чим приваблює світ цей безмежний, -

Усе це дарує світ літератури.

 

 

В народній мудрості — чарівна сила,
Вона виховує людей і вчить.
В словах великий зміст і дужі крила,
Прислів’я скажеш і воно летить,
І западає в душу, йде до цілі,
І головне — ніде не пропаде.
А влучно, впору сказане при ділі,
До самого ледачого дійде.
Прислів’я наші, вислови крилаті
Збагачують і мову, й почуття.
Дошкульні, влучні і на зміст багаті
Та й сказані бувають до пуття.
Народ як скаже, нібито зав’яже
І тут не врізать, ані доточить.
І блідо виглядає слово враже,
Та й перед мудрістю зникає вмить.

 

 

Земля моя, земля найкраща в світі!
Я твій маленький, тонкий пагінець.
Без тебе я ніде не зможу жити,
Для мене ти і ненька, і мудрець.

Земля моя, мій милий рідний краю,
Тебе я в щасті й горі пізнаю.
Твою красу всім серденьком вбираю
І хочу знать історію твою.

Я хочу знати всі твої джерела
І рідну мову, щирості слова.
Бо ще жива культура, ще не вмерла,
Бо Україна — вічна і жива!

Земля моя, земля найкраща в світі,
Ось тут моє коріння і рідня.
Бо тут мого дитинства сонце світить,
Я тут росту і тут живу щодня.

Земля моя, прекрасна Україно,
Твоєю піснею я серденько живлю.
Для мене ти і вічна, і єдина,
І я тебе всім серденьком люблю!

 

 

Моя земля чарі́вна, наче казка!
Тут є усе: ліси, степи, поля,
Моря, озера, сонечкова ласка...
Зелені гори — дорога земля.

Найкраща в світі, світла, найрідніиіа,
Уся в барвінках, наче у вінку.
Заквітчана, красива, наймиліша
І чути всюди пісеньку дзвінку.

Це Україна — наша рідна ненька,
Де над ставками верби в ряд ростуть.
В садочку квітне вишенька біленька,
А журавлі з криниці воду п’ють.

А ввечері тумани над рікою,
Мов білі лебеді, що тільки піднялись.
Пісні чарівні з радістю й журбою
У вічне небо стрімко понеслись.

Моя земля! Напоєна красою
І звуками, що в серденьку живуть.
Навіки ми пов’язані з тобою.
Одна у нас з тобою довга путь.

У цім краю домівка наша рідна!
Коріння наше і уся рідня.
І землю цю нам берегти потрібно,
Про неї турбуватися щодня.

Щоб квітнув сад, родила добре нива,
Й земля була одягнена в ліси.
І щоб людина тут завжди була щаслива,
А на землі побільшало краси.

 

Учитель. Школа — це світла дитяча країна, у якій діти навчаються, ростуть, мудрішають і міцніють. А книжка — це життєдайне й чисте джерело мудрості, без якого не обійтися нікому, бо в ній зібрані всі знання людства. А тепер відгадайте загадку: «Снігові поля, чорні грачі, хочеш розуміти — бери та й вчи!» (Книжка) Загадка ця в собі містить ще й наказ, коли хочеш щось зрозуміти, то бери та й вчи. Бо самі знання до людини не прийдуть, треба докласти максимум зусиль, щоб оволодіти ними і стати розумним. Знання — це найбільший капітал, який завжди залишається з людиною.

А тепер ми з вами складемо про це свої вірші і доберемо потрібні слова в риму та будемо дотримуватися тих порад, що їх дає нам народна мудрість.

Школа всіх нас пригортає
І, як мати, ... (захищає).
Тут вчимося ми й ростемо,
По країні знань ... (ідемо).
Дай знання нам, школо-мати,
Щоб усе могли ми ... (знати).
Бо знання — велика сила,
Що дає людині... (крила).
І дає людині світло,
Щоб її душа ... (розквітла).
Сонечка без знань нема.
Як вночі — одна ... (пітьма).
А хто грамоти уміє,
Той чудово жне і... (сіє).
Хто завжди книжки читає.
Той усе на світі... (знає).
А хто має вже освіту.
Той побачить більше ... (світу).
Бо освіта — прехороша,
А знання найлегша ... (ноша).
Тож ніколи не лінуйся,
А учися і... (тренуйся).
Наполегливо навчайся,
Бути першим ... (намагайся).
Треба всі науки знати,
Щоб в житті... (перемагати).
Бо знання — це скарб і диво.
З ними йди в життя ... (щасливо).
Пам’ятай, дитино мила,
Що знання — найбільша ... (сила)!
Скарб і капітал найбільший.
Пречудовий, ... (найсвітліший)!

 

 

 

Секрет (фразеологізми)

Поясни  фразеологізми

 

  1. Золоті руки.

 

  1. Накивати п’ятами.

 

  1. Бити байдики.

 

  1. Набрати в рот води.

 

5. Пекти раків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прислів’я

Продовж  прислів'я

 

1.З усіх скарбів знання найцінніше, тому що…

 

2.Слово – не горобець…

 

3.Гостре словечко…

 

4.Не той друг, хто…

 

5.Де сила не візьме…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скоромовки

Продовж  скоромовку

1.Сів шпак на шпаківню…

 

2.Хитру сороку спіймати морока…

 

3.Ходить квочка коло кілочка…

 

4.Був господар, був господар…

 

5.Біля броду бусол ходить…

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Лелеко Галина
Додано
30 листопада 2025
Переглядів
100
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку