Я досліджую світ
Тема. Рослини – живі організми. Дерева, кущі, трав’янисті рослини
Мета: Сформувати у учнів уявлення про рослину, як цілісний організм; формувати в учнів поняття «дерева», «кущі», «трав’янисті рослини»; розвивати уявлення про різноманітність рослин; вчити порівнювати їх, розрізняти за певними ознаками, розвивати спостережливість, увагу, виховувати бажання доглядати за рослинами та оберігати їх.
Обладнання: таблиці та малюнки із зображенням дерев, кущів, трав’янистих рослин, листя і насіння різних порід дерев; відео презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Скринька гарного настрою:
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя – доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік.
- Усміхніться друзям, мені. Дякую. Сідайте.
ІІ. Хвилинка спостережень.
- Хто хоче виступити в ролі синоптика й розповісти, яку погоду подарувала нам осінь.
Учень – синоптик.
Сьогодні __листопада, середа, 20__ року.
Температура повітря - ________
Стан неба - __________
Вітер - _____________
Опади - _____________
Вчитель. Погода сприятлива, морозяна, але в класі тепло, затишно. Отож бажаю вам гарного настрою і плідної праці. Продовжуємо наші спостереження.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
«Корінь», «Листок», «Стебло», «Квітка», «Насіння». Інсценування казки «Хто найголовніший?» Кожен читає свою частину тексту. Потім обговорюють, приходять до спільного рішення і підсумовують дискусію. Доводять, яке значення має кожна частина рослини. Наприкінці зробити висновок:
ХТО НАЙГОЛОВНІШИЙ ?
Ось засперечалися якось частини рослин: хто з них найголовніший?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
1. Розгадування загадок.
У зеленім кожушку,
Костяній сорочці
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться. (Ліщина)
Стоїть дівка серед поля,
В чорні цятки біла льоля,
Довгі коси розпустила,
Їй заплести їй не сила. (Береза)
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка. (Пролісок)
- Ви вже знаєте, що серед рослин є дерева, кущі, трав’янисті рослини. Чому так поділили рослини, за якими ознаками?
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Отже, тема уроку: «Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Хвойні і листяні рослини. Дикорослі і культурні рослини. Однорічні, дворічні і багаторічні рослини» Завдання уроку: провести мандрівку в царство рослин, познайомитися з розмаїттям рослин, що оточують нас усюди.
Наші завдання з’ясувати:
«культурні», «однорічні», «багаторічні», «дворічні».
Працювати будемо за таким планом:
- Зараз ми з вами попрацюємо в групах. Кожна група отримує картки із зображенням
рослин і відбирає ті, що відповідають їх загадці, і приклеюють їх на один аркуш. А потім командир групи розповідає, за якими ознаками ви відібрали ці рослини.
Висновок. Рослина, яка має одне міцне стебло, - це дерево.
Продовжіть мою думку.
Висновок. Дерева першої групи – листяні дерева; другої групи хвойні.
Фізкультхвилинка.
Висновок.
5. Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Як ви думаєте, скільки років може жити клен? Калина? Ромашка?
- Дерева і кущі – це багаторічні рослини.
- Поміркуйте, з яких слів утворилась назва «багаторічні».
- Трав’янисті рослини можуть бути однорічними, багаторічними, дворічними?
- Що вам підказує назва «однорічні»?
- До однорічних рослин належать рослини, які….
- До однорічних належать ті рослини, які протягом одного року проростають із насіння, квітують, дають плоди з насінням і відмирають.
- Рослини, які першого року проростають, але не квітують. На другий рік в них з’являється квітка і плід з насінням. До них належать морква, буряк, петрушка, капуста.
- Що вам підказує назва багаторічні?
- Розгляньте малюнки із зображенням часнику, картоплі, суниці.
- Багаторічні трав’янисті рослини мають довговічні підземні стебла: цибулини, бульби, кореневища. У них є бруньки, з яких виростають надземні стебла, які квітують, дають плоди з насінням і відмирають. А кореневища, бульби, цибулини зимують у грунті.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Гра «Засади свій город».
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Зайве слово».
- Знайдіть зайве слово. Доведіть.
1. Ромашка, мак, калина, чорнобривці.
2. Клен, дуб, осика, ялина.
VІІІ. Рефлексія «Плюс. Мінус. Цікаво»
+ Все те, що сподобалось на уроці, що здавалося цікавим та корисним
! Факти, про які дізналися на уроці, чого б ще хотіли дізнатися
ІХ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю «Рослини – живі організми. Дерева, кущі, трав’янисті рослини».
Намалювати рослину, яка найбільше подобається. Скласти про неї розповідь, підібрати вірші, загадки.
Додаткові матеріали
Не хочу
Метелика ловити я не хочу:
Він – квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не стану рвати,
Її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!
І ні стеблинку, гілку чи тваринку
Я не ображу: це страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх…
А. Костецький
У народі грудень називають «стужайлом», «вітрозимом», «зимником», «мостовиком», «лютовієм». Цієї пори у відкритому полі гуляє крижаний вітер. Холодно, незатишно й у лісі, особливо вовкам та лисицям. А ось тому, у кого є тепле лігво, нірка чи гніздо, у кого повна комора запасів, у цей час комфортно й спокійно.
У грудні господарює зима. А допомагають їй і хуртовини, і метелиці, і вітри. Скрізь лежить пишна біла ковдра. Застиг дрімучий ліс. Дерева поринули в глибокий сон. Усе довкола біле-біле.
Грудень вважають найпохмурішим місяцем року. Незвичайним днем у цьому місяці є 22 грудня — день зимового сонцестояння. Двадцять другого грудня день — найкоротший, а ніч — найдовша. Цього дня настає астрономічна зима.
Із 23 грудня день починає збільшуватися, а ніч — коротшати.
До кінця року день подовжиться всього лише «на горобиний крок». Але все ж таки подовжиться! Світла буде більше, тепла — менше. Недарма кажуть: «У грудні сонце на літо, а зима на мороз».
Прикмети про грудень
- Грудень рік кінчає, зиму починає.
- Грудень землю грудить, хату студить.
- Грудень снігом замете — буде літо золоте.
- Прийшов грудень — приніс студень.
- Сніг у грудні глибокий — урожай високий.
- Якщо в грудні сніг ляже впритул до загорож — буде погане літо, а якщо залишиться проміжок — урожайне.
- Якщо в грудні шумить ліс — чекай на відлигу.