Тема: Підсумковий урок на закріплення вивчених літер. Діалогічне читання і розповідь
казки «Котик і Півник»
Мета: Продовжити вдосконалювати навички виразного читання, формувати вміння
виконувати аналітико – синтетичні вправи з вивченими звуками і буквами, читати
й розігрувати діалог; розвивати усне мовлення, пам'ять, увагу школярів.
Виховувати почуття взаємодопомоги, інтерес до українських народних казок.
Обладнання: Будиночок, малюнки, звукові моделі слів, картки складів і слів, загадки, маски.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Розвиток мовлення.
- Сьогодні у нас в класі з’явився ось такий будиночок. Мені дуже хочеться, хто в ньому
живе. А вам хочеться? Тож давайте дізнаємося. А що треба зробити перш ніж увійти?
Легенько стукаємо одним пальчиком. А тепер двома, а тепер поперемінно. Ніхто не
виходить.
А може гукнути треба? Але будиночок казковий. Тож і ми з казки. Спробуємо
Перетворитися на вовчиків. Я вас навчу як промовляти, а ви повторюйте чітко та виразно
за мною.
А-у, а- у – у! Господареві славу!
А тепер перетворимося на козеняток.
Ме – ке – ке ме – ке – ке! Шанування ось таке!
Ніхто не виходить. Може журавликами покурличемо.
Курли – курли! Здоровенькі були!
Мовчать. Спробуємо заглянути у віконечко. Там щось написано… Прочитаємо.
На екрані з’являються слова: Буква, звук, склад, слово, речення, розмова.
Гадаю неспроста запропонували нам ці слова. Бо буде на нашому уроці і слово і розмова.
Ми будемо продовжувати вчитись читати правильно, виразно, з інтонацією.
Бо кожне словечко треба любити й плекати. І тоді мова задзвенить піснею, поллється
казкою.
2) Повторення вивчених букв і звуків.
Чим відрізняються букви і звуки?
Діти читають вірш:
Звуки шапку – невидимку одягли,
І в букварик непомічені ввійшли.
Хай працюють ваші вуха,
Звуки можна тільки слухать.
Букви можна розглядати,
Можна їх намалювати,
Звуки вимовляються,
Букви ж всі читаються.
а) Зараз ми пограємо в гру «Одягни звук», але спочатку згадаємо які ж бувають звуки?
Діти читають вірш:
Звуки бувають різні
Бувають голосні, а бувають приголосні.
Голосні співаються в пісні дзвінкій,
Можуть заплакати і закричати,
У темному лісі можуть гукать,
І у колисці дитинку приспать.
А приголосні можуть
Свистіти, дзвеніти, шуміти,
Дзижчати,гарчати, шипіти.
Але не можуть співати, гукати,
І колискову дитинці співати.
Голосні звуки люблять одягатися в червоне, а приголосні в синє. Я буду промовляти звуки, а ви почувши голосний звук підіймаєте червону сорочечку, а коли почуєте приголосний то синю.
б) Гра «Допоможи звірятам сісти в кораблик»
Малюнки тварин і кораблики зі звуковими схемами.
в) Гра «Книжковий хробачок» На екрані слова, в яких пропущено букви, діти називають пропущену букву і звук, що вона позначає.
Вор. та, со.ока, к. лина, в. нок, моло. о, ко. осок.
3) Повторення про склади.
Щось двері не відчиняються. Ну що ж звуки і букви ми повторили повторимо про склади.
Як узнати скільки в слові складів?
а) Гра «Збери гриби» слова: Сом,сіно, вікно, вовк,роса, ворона, корова.
б) Робота в парах. Гра «Утвори слово» Склади : ли-мо-ни-вік-но-ра-нок-лі -так –си –роп.
в) Робота з підручником. Гра «Снігопад»
Фізкультхвилинка.
Діти, що ми не робимо, а двері не відчиняються. Ой, а що це тут лежить біля будиночка?
Якісь слова. Мабуть з них треба скласти речення. (казка, двері, Відчиняє)
Ой, дивіться, двері відчиняються. Так от що було чарівним ключиком. Це речення яке ми склали. Хто ж наша гостя?
З’являється Казка
ІІІ. Робота над новим матеріалом
Казка: Добрий день, діти! Вітаю, вас! Я казочка. Дякую, що ви так старанно й наполегливо пішли на зустріч зі мною. Я поведу вас в країну чудес, де добро завжди перемагає зло, в країну краси рідного слова, співучості рідної мови. А щоб взнати яка казка прийшла до вас сьогодні треба впізнати її героїв, а для цього відгадайте загадки.
1) Робота над загадками
Хто з хвостом і вушками,
В кого лапки з подушками,
Як іде ніхто не чує
Тихо крадучись полює. (Котик)
Хоч годинника не має
Всіх щоранку піднімає. (Півник)
У лісі модниця гуляє,
На всі боки поглядає,
На ній шубка дорога,
Вся горить мов золота,
Хвіст пухнастий і м’який,
Що за звір такий? ( Лисичка)
Отже казкові герої Котик, Півник і Лисичка. Можливо ви здогадалися як і казка називається?
2) Робота над текстом.
а) Читання вчителем;
б) Читання учнями вголос;
в) Читання діалогу хором;
г) Читання діалогу в парах;
д) Вибіркове читання.
3) Робота над прислів’ями. (Групова робота)
Без друга нема життя.
Друзі пізнаються в біді.
4) Інсценізація уривку казки.
ІV Підсумок уроку.
Інсценізація уривку казки «Котик і Півник»
Котик: Півнику, я піду в ліс по дрова, а ти хату підмети, їсти навари,але дверей нікому не відчиняй. Тут неподалік Лисиця ходить. Будь обережним!
Півник: Добре, Котику-братику, не турбуйся, я дверей нікому не відчиню.
Лисичка: Півнику-братику,ти так гарно співаєш, а надворі так гарно,вийди посидимо рядком, поспіваємо ладком.
Півник: Ток-ток! Не велів коток.
Лисичка: Півнику, півнику, подивись тут розсипана золота пшениця, а у кухлику холодна водиця. Вийди подивися, смачно поживися.
Півник: Ток-ток! Не велів коток.
Лисичка: Ну як знаєш. Ніколи мені тут з тобою. Бувай.
Півник: Здається пішла. Вийду пшенички поклювати,надворі погуляти.
Лисичка: А ось і я! Попався!
Півник: Ой лишенько! Ой біда! Котику братику, порятуй мене!
Котик: Ах ти ж , злодійко! Ось я тобі! Ану відпусти Півника!
ОксанаіПолінаплеливінки. ОксанаіПолінаплеливінки. ОксанаіПолінаплеливінки.
ОксанаіПолінаплеливінки. ОксанаіПолінаплеливінки. ОксанаіПолінаплеливінки.
Ко ро ва со кіл пил ка ка ли на ві ник
Сос на со ро ка ко ло сок кі лок пі сок
Ко ро ва со кіл пил ка ка ли на ві ник
Сос на со ро ка ко ло сок кі лок пі сок
Ко ро ва со кіл пил ка ка ли на ві ник
Сос на со ро ка ко ло сок кі лок пі сок
Ко ро ва со кіл пил ка ка ли на ві ник
Сос на со ро ка ко ло сок кі лок пі сок