Урок літературного читання з використанням ІКТ
Тема. Підсумковий урок «Цікава книга природи».
Мета. Удосконалювати навички виразного читання, вмілого використання інтонацій у мовленні; формувати уявлення про справжню красу; розвивати уважність до тексту; узагальнити знання з прочитаної теми; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання : мультимедійний та музичний супровід до уроку; картки із завданнями для індивідуальної роботи, кольорові листки дерев.
Тип уроку: узагальнення вивченого матеріалу
Клас : 3
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності. (сл. №1)
- Діти, давайте пригадаємо:
« Наші очі на уроці…( дивляться і все бачать)
Вуха… ( уважно слухають і все чують)
Голова добре…( думає)
Спинки прямі, руки на парті.
(Хором.)
До роботи всім нам час,
Бо багато її в нас.
ІІ. Входження в урок. Мотиваційна установка-навіювання.
Ідея: Краса поряд, тільки дивись!
Діти зверніть увагу на цю картину. Це робота відомого художника Ісаака Левітана. Подобається вона вам? - Чи вмів бачити красу автор пейзажу? Як ви вважаєте, чи вдалося художнику передати всю красу осені? В усі часи художники, поети і композитори захоплювались осінньою різнобарвністю, порівнювали з писанкою. Так Сергій Сухомлинський писав… сл. №2
Учитель:
Скільки барв кругом розлито:
пурпур, охра, зелень, просинь.
Це минає тепле літо,
золота надходить осінь.
Край наш, писанка неначе, -
треба тільки вміти бачить!
Сергій Сухомлинський
ІІІ. Підготовка до оголошення теми уроку
- Чому автор вірша порівнює красу нашого краю з писанкою? сл. №3
Писанка – це магічне яйце. Кожен колір на ньому має своє значення.
Ми будемо збирати кольори для нашої писанки і в кінці уроку прочитаємо побажання для нашого класу. Перший колір, який дарує нам ця картина, - жовтий. (Прикріплюємо на дошку листок жовтого кольору - наснаги).
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми підведемо підсумки теми Цікава книга природи, згадаємо які вірші і оповідання ми опрацьовували, вивчаючі тему. А також, будемо вчитись не тільки бачити, а й відчувати, а також передавати наші відчуття. (слайд)
У. Робота над темою уроку
- Опрацьовуючи матеріали теми, ми з вами знайомилися з віршами багатьох відомих авторів. Давайте згадаємо які бувають вірші за типом?
Відповіді дітей: вірші – безконечники, вірші – загадки, вірші – діалоги.(слайд)
Ішов індик з індичкою,
Ішов понад водичкою.
А за ними – індичатка,
Пасли їх малі дівчатка.
Починаймо все спочатку:
Ішов індик з індичкою...
1. Мене просять і чекають,а як покажусь — утікають.
(Дощ)
2. Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить
Сонце вже не припікає
І коли це все буває?
(Восени)
3. Без рук, без ніг,
Та ворота відчиняє. (вітер)
4. Летить орлиця
По синьому небі.
Крила розпустила
Сонечко закрила. (хмара)
5. З мене листя обдирають,
Мене квасять, в борщ кидають,
Пироги зі мной печуть
І в салат мене січуть!
(Капуста)
6. Печуть мене, смажать і варять,
Їдять мене і дуже хвалять.
(Картопля)
7. На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?...
(Гарбуз)
8. В жовте лист пофарбувала,
Урожай с полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця - …
(Осінь)
(Катерина Перелісна «Золота осінь», Ліна Костенко «Вже брами літа замикає осінь», Яків Щоголів «Осінь», Катерина Перелісна «Осінні танці»)
За виконання цілої низки завдань ми отримуємо ще один листочок з побажаннями помаранчевого кольору – «веселого настрою»
Ще одна гра для вас. « Пізнай оповідання за малюнком». (слайди…) (діти називають автора і назву оповідання, після цього на екрані з’являється правильна відповідь)
Подивіться уважно на малюнок. Порівняйте його з текстом, знайдіть відмінності.(вудять хлопці на ставку, він дрімає в холодочку)
Знайдіть у тексті уривок, який відповідає малюнку.
— Білочка просить вас повернути на місце слова, які розігнав осінній вітер.
— Де ти, білочко, _______ ?
Що ти, білочко, ________ ?
— У зеленому _______ ,
у дуплі, у соснячку .
Я гризу__________
і гриби, і_______'.
— А в морози люті, злі
ти не мерзнеш _________ ?
— Мене добре зігріва
моя шубка __________ ,
і тому зимові дні
мені зовсім ___________.
(хутрова; у дуплі; не страшні; ліску; гризеш; шишки; живеш; горішки).
4) Наступний малюнок до якого оповідання? Олесь Донченко «Лісовою стежкою». Знайдіть в підручнику це оповідання.
Щоб отримати наступний листочок з побажанням вам необхідно знайти в тексті такі порівняння (слайд)
Коричневий листочок за виконання цього завдання («здоров’я»)
Фізична хвилина «Калина»
5) Василь Сухомлинський «Сергійкова квітка»
Які подарунки від батьків одержали хлопчики? (ножик, ліхтарик, металевий соловейко)
Який незвичайний подарунок зробив Сергійко? (знайшов квітку)
Прочитайте опис квітки.
Чи зрозуміли його друзі? (ні)
Зачитайте рядки де про це йдеться. (с. 63)
Якими словами ми можемо охарактеризувати друзів Сергійка? (зухвалі,хвалькуваті, грубі), А Сергійка? (добрий, спостережливий, вміє цінувати і оберігати красу природи.)
6) Олег Буцень «Наше відкриття»
Перекажіть цей текст за поданим планом (слайд)
План переказу
1.Відкриття у лісі.
2. Мурашник, який вміє розмовляти.
3. Мурашиний дощ.
Які риси характеру підходять хлопчикам? – фронтально декілька учнів. (слайд)
Допитливість
Байдужість
Терплячість
Лякливість
Наполегливість
Брехливість
Спостережливість
А тепер правильна відповідь. (слайд)
Виконання цих завдань приносить нам ще один листочок зеленого кольору.(«бадьорості»)
VІ. Підсумкова робота з теми (перевірка набутих знань)
А зараз проведемо підсумковий тест на знання теми. На виконання цього завдання у вас є 5 хвилин.
1. У вірші “Осінь” Якова Щоголіва описано…
а) ранню осінь; б) пізню осінь; в) золотаву осінь.
2. Вірш Д. Білоуса “Пісенька про куличка за формою належить до…
а) віршів – безкінечників; б) віршів – загадок; в) віршів – діалогів.
3. Твір О. Донченка “Лісовою стежкою” – це ….
а) казка; б) оповідання; в) вірш.
4. Слова ”дихають луки і ниви”, “листя сміється” вжиті…
а) у прямому значенні; б) в переносному значенні.
5. Автор оповідання “Сергійкова квітка”…
а) Василь Сухомлинський; б) Олег Буцень; в) Олесь Донченко.
6. У якому вірші розкрито ставлення людини до природи?
а) Г. Черінь “Чи ми з природою єдині…”
б) І. Драч “В товаристві джмеля”
в) Н. Забіла “Журавлик”.
- перевірка (декілька учнів зачитують свої варіанти відповідей, а тепер зверніть увагу на правильні відповіді, якщо припустилися помилки, виправте олівцем і оцініть свою роботу. За кожну правильну відповідь 1бал, максимальна кількість балів 6)
- підніміть руки, хто не припустився жодної помилки. Молодці!
За виконання тестового завдання ви отримуєте бордовий листочок. («щастя»)
VІІ. Підсумок уроку.
Давайте прочитаємо вірш Павла Гнездослава і зробимо висновок.
(слайд) вірш П. Гнездослава
Я зірвав квітку – і вона зів’яла,
я зловив метелика – він
помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів,що доторкнутися
до краси можна лише
С Е Р Ц Е М !
Висновок.
Природу треба оберігати, природі треба бути другом.
Яку б анотацію ви склали до цього розділу. Давайте спробуємо разом.
Молодці, подивіться скільки листочків - побажань нам вдалося зібрати. Я думаю саме час прочитати всі побажання (слайд)
VІІІ. Домашнє завдання.
Скласти анотацію до розділу.
Весна красна квітами, а осінь — плодами.
В жовтні з сонцем розпрощайся, ближче до печі підбирайся.
Осінній дощ дрібно сіється, та довго тягнеться.
1