Підсумковий урок з розділу "Магнітне поле"

Про матеріал

Конспект уроку можна використати при проведенні підсумкового уроку з розділу "Магнітне поле"

Перегляд файлу

 

 

 

 

План-конспект

підсумкового уроку фізики

у 9 класі з теми:

«Магнітне поле»

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

вчитель фізики

Ковалівського ЗЗСО І-ІІІ ст.

Дитиняк Г.З.

 

 

 

 

 

Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань з теми «Магнітне поле».

Тема уроку. Узагальнення та систематизація знань з теми

                       «Магнітне поле»

Мета уроку:

навчальна:  розширити та поглибити знання учнів про магнітні явища та використання цього явища в природі й техніці.

розвивальна: розвивати  аналітичне  та логічне  мислення, формувати  науковий  світогляд  та прагнення до пізнання навколишнього світу, ознайомити учнів з дією магнітного поля на організм людини і застосування його лікувальних можливостей.

виховна:     розвивати  інтелектуальні здібності та культуру мовлення ініціативу, активність; розвивати пізнавальні здібності, розвивати інтерес до навчання.

Тип уроку: урок узагальнення навчального матеріалу.

Обладнання та матеріали: комп’ютер, конспект уроку, відеоматеріали, дидактичні матеріали, медіапрезентація.

План уроку

  1. Організаційний момент (1 хв).
  2. Оголошення теми та мети уроку ( 2 хв).
  3. Мотивація навчальної діяльності (1 хв).
  4. Узагальнення і систематизація понять, засвоєння системи знань і їх застосування для пояснення нових фактів і виконання практичних завдань. (конференція) (20 хв).
  5. Практична робота.
    1.           Різнорівневий контрольний тест (8 хв).
    2.           Розв’язування задач  (10 хв).

 

  1. Підведення підсумків уроку (2 хв)
  2. Повідомлення домашнього завдання ( 1 хв).

Хід уроку

Природа!

Ми нею оточені й охоплені непереможно.

Нам не вийти з неї

Йоган Гете

І. Організаційний момент.

/ Перевірити присутність учнів на уроці/

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Ми з вами закінчуємо вивчення теми «Магнітне поле». Сьогодні підсумковий урок, на якому маємо не тільки повторити вивчений матеріал, а й спробуємо визначити його місце в нашому житті. Запишіть, будь-ласка, тему уроку.

/Тема уроку (Слайд 1)/

На уроці ми пригадаємо основні поняття і правила теми, ви будете активними учасниками уроку, відпрацюєте вміння розрізняти магнітні і електричні явища.

/Мета уроку (Слайд 2)/

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ми живемо в світі дивовижних природних явищ, як це не парадоксально, навіть з допомогою інструментів пізнання, які має сучасна наука, багато з них до кінця розшифрувати не вдалося. І найбільший інтерес протягом тисячоліть викликає магнетизм. Із магнітами ми зустрічаємось повсюди: у природі, техніці, науці, побуті. Ми звикли до магнітів і навіть не підозрюємо скільки магнітів навколо нас. Земля на якій ми живемо, - це велетенський магніт. Зоря, яка нам дає життя, наше Сонце, - магніт ще більший. Увесь навколишній світ наповнений електромагнітними полями. Сучасна техніка заповнює навколишнє середовище потужними магнітними полями , інтенсивність яких у тисячі й мільйони разів перевищує інтенсивність магнітного поля Землі. І все живе на Землі  народжується й розвивається в постійному магнітному полі. З поглибленням знань про природу магнетизму з'ясовується вплив магнітного поля на живі організми. Появилась нова галузь науки, яка його вивчає, що дістала назву магнітобіології.

На сьогоднішньому уроці ми систематизуємо наші знання про магнітне поле у формі наукової конференції.

ІV. Узагальнення і систематизація понять, засвоєння системи знань і їх застосування для пояснення нових фактів і виконання практичних завдань. (конференція).

Сьогодні до нас завітали вчені, які дадуть відповіді на ці важливі для нас запитання. Перед кожним з них стояло завдання  дослідити наступну проблему:

  • історія магнетизму (історики);
  • магнітне поле Землі, компас (географи);
  • магнітне поле струму, практичне застосування (фізики, інженери);
  • дія магнітного поля на провідник зі струмом, сила Ампера, практичне застосування (фізики, інженери);
  • індукційний струм, практичне застосування (фізики, інженери);
  • вплив  магнітного   поля на живі організми  (лікарі)

Вчитель. Отже, я сподіваюсь, що всі належним чином підготувались до конференції. Що ж, розпочнемо. Перше слово надається  історикам, які підготували доповідь  щодо історії магніту та магнетизму.

/виступ учня з презентацією/.

Вчитель. З інформацією про магнітне поле Землі вас ознайомить географ.

/виступ учня з презентацією, компас/.

Вчитель. З інформацією про магнітне поле провідника зі струмом, його практичним застосуванням вас ознайомлять фізики та інженери /виступ учня з презентацією, демонстрація найпростішого електромагніту/;

Вчитель. З інформацією про дію магнітного поля на провідник зі струмом, силою Ампера, та їх практичним застосуванням вас ознайомлять фізики та інженери /виступ учня з презентацією, демонстрація/;

Вчитель. З інформацією про індукційний струм та його практичним застосуванням вас ознайомлять фізики та інженери /виступ учня з презентацією, принцип дії генератора/.

Вчитель. Таким чином ми з'ясували, що магнітне поле впливає на багато земних процесів. А чи відчуває людина магнітне поле? Як його застосовують у медицині. Про це вже розповість інший спеціаліст – лікар. Прошу до слова.

/виступ учня з презентацією/

Вчитель. На цьому наша конференція завершується. Ми дізналися багато нової та цікавої інформації, що стосується магнітних полів та їх впливу на організм людини.

V. Узагальнення та систематизація знань з теми. Практична частина.

    1. Тестовий контроль.

  1. Розв’язування задач за відео дослідами та малюнками

Задача № 1

Визначити ККД двигуна електровоза, якщо рухаючись рівномірно зі швидкістю 16 м/с, він розвиває силу тяги 300 кН. Напруга в електромережі становить 3 кВ, сила струму, споживаного двигуном, дорівнює 2 кА.

Задача № 2

Горизонтальний провідник маса якого дорівнює 4 г , а довжина 20 см, перебуває в рівновазі в магнітному полі з індукцією 20 мТл. Який струм проходить по провіднику, розміщеному перпендикулярно до ліній індукції однорідного магнітного поля?

 

 Учням демонструється відеодослід та пропонується задача. За умовою до нього розв’язати задачу.

1. Відеодослід, який  демонструє правило свердлика.

/ якщо поступальний рух правого гвинта збігається з напрямом струму в провіднику, то напрям обертання гвинта вказує напрям магнітної лінії/

Визначити напрям магнітних ліній прямих провідників зі струмом.

Визначити напрям струму в провідниках, знаючи напрям магнітних ліній.

2. Правило правої руки

/ демонструє визначення напрямку руху провідника під дією магнітного поля

Якщо лінії магнітного поля входять у долоню правої руки, а відставлений великий палець показує напрям руху провідника, то випрямленні чотири пальці вкажуть напрям струму в провіднику, якщо він буде частиною замкненого кола/

 

2. Різнорівневий контрольний тест

1. (1 б.) Дослід  Х.Єрстеда дозволяє довести, що:

А)навколо провідника зі струмом існує магнітне поле; 

Б)навколо планети Земля існує магнітне поле; 

В)два провідника зі струмом взаємодіють один з одним;

Г)змінне магнітне поле породжує електричне поле.

 

2. (1 б) Хто відкрив явище електромагнітної індукції?

А) Ампер; Б) Ерстед; В) Кулон; Г) Фарадей

 

3.(1 б) На якому фізичному явище ґрунтується робота електричного двигуна?

А) Дія магнітного поля на провідник зі струмом;

Б) Електризація тіл тертям;

В) Дія магнітного поля землі на котушку зі струмом;

Г) Дія магнітного поля на заряджену частинку;

 

4.(1 б)  Укажіть, на якому рисунку графічно зображено магнітне поле електричного струму, напрям якого вказано в колі (переріз провідника).

 

 

 

 

А)

 

 

Б) 

В) 

Г)

5.(1 б) Магнітне поле котушки зі струмом слабшає, якщо:

А) усередину котушки ввести залізне осердя

Б) збільшити кількість витків в обмотці

В) зменшити силу струму

Г) збільшити силу струму

 

 

 

 

 

 

 

 

6.(1 б) У чому полягала  гіпотеза Ампера?     

А) За допомогою магнетизму можна отримати електрику

Б)  Дослідити взаємодію магнітів

В)  Кожен атом речовини є мікрострумом, який має своє магнітне поле

Г) Навколо провідника зі струмом є магнітне поле

    

 

 

 

7.(1 б) У якому з випадків на малюнку напрямок сили Ампера зазначено       правильно?

8.(1 б)  У якому з випадків напрямок ліній магнітного поля прямого провідника зі струмом зазначеного правильно? ( Позначка          показує, що струм направлений до нас,        - від нас.)

 

9.(2 б)  Установіть відповідність між назвою пристрою (приладу) та його призначенням.

А) Двигун постійного струму;

1. Перетворення електромагнітних коливань низької частоти у звукові хвилі;

 

А

 

Б) гучномовець;

2. Підйом важких вантажів;

 

Б

 

В) генератор змінного струму

3. Отримання змінного струму;

 

В

 

Г) електропідйомник

4. Перетворення електричної енергії на механічну;

 

Г

 

 

5. Регулювання сили струму в електричному колі.

 

 

 

10.(2 б)  Установіть відповідність між  діями зі струмами та результатами цих дій.

А) У магнітному полі провідник зі струмом...

1. ...обертається в магнітному полі;

 

 

А

 

Б) рамка зі струмом...

2. ...виникає індукційний струм;

 

Б

 

В) при замиканні ключа в котушці...

3. ...рухається під дією сили Ампера;

 

В

Г

 

Г) при зміні напряму руху магніту...

4. провідник коливається відносно котушки;

 

 

 

 

5. ...змінюється напрямок індукційного струму.

 

 

 

                                 

VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.

Чого навчились….

Що дізнались нового….

Що зрозуміли….

VІІ. Повідомлення домашнього завдання.

  1. Повторити матеріал підручника
  2. Виконати в зошитах /завдання на листках/.
  3. Переглянути відеоролики в Інтернеті за посиланнями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.

Домашнє завдання. Виконати в зошиті.

Завдання з однією правильною відповіддю

  1. Ділянка поверхні магніту, де магнітна дія проявляється найбільш сильно, називають:

А) Віссю магніту;

Б) Полюсом магніту;

В)Магнітною лінією;

Г) Магнітною аномалією.

  1. Постійний магніт може притягувати:

А) Ворсинки;

Б) Залізну стружку;

В)Струмінь води;

Г) Мідні ошурки.

  1. Який учений першим установив, що в разі змінення магнітного поля, яке пронизує замкнений провідний контур, у контурі виникає електричний струм?

А) Ерстед;

Б) Фарадей;

В)Ампер;

Г) Ґільберт.

  1. Явищем електромагнітної індукції називають явище породження в просторі:

А) електричного поля змінним магнітним полем;

Б) магнітного поля змінним електричним полем;

В) магнітного поля постійним електричним струмом;

Г) електричного поля електричним зарядом.

  1. Який учений першим припустив, що магнітне поле завжди виникає навколо заряджених частинок, що рухаються?

А) Ерстед;

Б) Фарадей;

В)Ампер;

Г) Ґільберт.

  1. Індукційним струмом називають:

А) рух заряджених частинок під дією постійного електричного поля

Б) струм, що виникає в провіднику в разі змінення магнітного поля

В) струм, що проходить у провіднику, який перебуває в постійному магнітному полі

Г ) змінний електричний струм

 

Завдання з кількома правильними відповідями

  1. Позначте всі варіанти відповіді, при яких твердження є не правильним. Дослід Ерстеда дозволяє:

А) спостерігати взаємодію магнітної стрілки й провідника зі струмом

Б) визначити напрямок струму в провіднику

В) довести, що навколо провідника зі струмом існує магнітне поле

Г) установити, що Земля має магнітне поле

  1. Позначте всі малюнки, на яких напрямок ліній магнітного поля вказано правильно.

А) Рис. а

Б) Рис. б

В) Рис. в

Г) Рис. г

  1. Позначте всі варіанти відповіді, при яких твердження є не правильним. Магнітне поле котушки зі струмом можна посилити, якщо:

А) збільшити силу струму в котушці

Б) ввести всередину котушки дерев’яний стрижень

В) збільшити температуру котушки

Г) збільшити число витків у котушці

 

Завдання з розширеною відповіддю.

  1. За напрямок магнітних ліній приймають напрямок

__________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Лінії магнітного поля — це умовні лінії

__________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Магнітні аномалії — це ______________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1  Прізвище, ім’я _________________________________

Підсумок   власної

діяльності на уроці

ТАК

НІ

Примітка

Дізнався про нове, невідоме раніше

 

 

 

Зрозумів те, чого не розумів раніше

 

 

 

Переконався, що багато чого ще не знаю

 

 

 

Самоосвіта – шлях до самовдосконалення

 

 

 

Виконання тесту

 

 

Оцінка

--------------------

Моя праця на уроці

 

 

Оцінка

--------------------

 

Підсумок   власної

діяльності на уроці

ТАК

НІ

Примітка

Дізнався про нове, невідоме раніше

 

 

 

Зрозумів те, чого не розумів раніше

 

 

 

Переконався, що багато чого ще не знаю

 

 

 

Самоосвіта – шлях до самовдосконалення

 

 

 

Виконання тесту

 

 

Оцінка

--------------------

Моя праця на уроці

 

 

Оцінка

--------------------

 

 

Підсумок   власної

діяльності на уроці

ТАК

НІ

Примітка

Дізнався про нове, невідоме раніше

 

 

 

Зрозумів те, чого не розумів раніше

 

 

 

Переконався, що багато чого ще не знаю

 

 

 

Самоосвіта – шлях до самовдосконалення

 

 

 

Виконання тесту

 

 

Оцінка

--------------------

Моя праця на уроці

 

 

Оцінка

--------------------

 

Підсумок   власної

діяльності на уроці

ТАК

НІ

Примітка

Дізнався про нове, невідоме раніше

 

 

 

Зрозумів те, чого не розумів раніше

 

 

 

Переконався, що багато чого ще не знаю

 

 

 

Самоосвіта – шлях до самовдосконалення

 

 

 

Виконання тесту

 

 

Оцінка

--------------------

Моя праця на уроці

 

 

Оцінка

--------------------

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
20 грудня 2021
Переглядів
1261
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку