Підсумковий урок з теми "Фразеологізми"

Про матеріал
Цікавий та доступний матеріал.Легке засвоєння складної теми.Можна використати під час відкритого уроку.
Перегляд файлу

Підсумковий урок» з теми «Фразеологізми»

 

Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про

                      фразеологізми, їх роль і значення у мовленні,

                       удосконалювати вміння правильно пояснювати зміст

                             фразеологізмів,створювати повідомлення, використовуючи                                  стійкі сполучення слів, користуватися фразеологічними та  

                              тлумачними словниками; збагачувати лексичний запас учнів;

                              розвивати увагу, кмітливість; виховувати інтерес до народної

                              творчості.

Тип уроку:  урок узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: картки – довідки, фразеологічні словники.

                      

                                                                     Слово увібрало в себе  найтонші

                                                                     порухи почуттів. У ньому

                                                                     закарбувалася душа, звичаї,

                                                                     традиції, радості й болі народу –                    

                                                                     всі його духовні цінності, створені

                                                                     століттями.

                                                                                        В.Сухомлинський

           

                                                 Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.

 

    Учитель. (Поетична хвилинка.)

       

         Шкільний мелодійний дзвінок

         Покликав нас знов на урок

         В країну любові і згоди,

         В країну чудової рідної мови.

 

     

                                                           

Казка про Аріаднину нитку

 

Колись у печері потвора жила,                               Кінець прив’язав біля входу юнак,

Страшна, ненаситна потвора була:                        Пішов лабіринтом, клубок же – в руках,                                                                                                                                                                

Хоч тілом людина, обличчям же  - б                     Убив він потвору – чарівний клубок  

Хто зайде в печеру – не вийде повік.                    На світ його вивів до сонця й зірок. 

Була та печера на острові Кріт,                             «Як звуть тебе, дівчино?» - мовив юнак.

А вів лабіринт із печери на світ.                            «Мене Аріадна». – «То ж буде хай так,

Якщо від потвори і вдасться втекти,                     Що нитка твоя – порятунок, удача

Дороги на волю уже не знайти.                            Й дороговказ у розв’язанні задачі».        

На смерть був приречений красень Тезей,           Минають не роки – століття минають,

Ішов до печери у гурті людей,                              А нитку з клубка Аріадни всі знають.

Та раптом одна із царевих дочок                          Це спосіб надійний, щоб вийти з біди.       

Дала йому меч і клубок ниточок.                          Хай ця нитка в кожного буде завжди.

                                        

 

 -  То що ж, діти, означає вислів «Аріаднина нитка»?

 - …

     Учитель.

     Сьогодні Аріаднина нитка поведе нас у країну «Фразеологію» на турнір шанувальників рідної мови, у якому братимуть участь дві команди, які продемонструють свої знання з фразеології, уміння пояснювати значення фразеологізмів, їх синтаксичну роль у реченні та уміння користуватися фразеологічними та тлумачними словниками.

     Команда - переможець здобуде почесне право називатися шанувальниками української мови.

     Виступи учнів оцінюватиме журі. Дозвольте вам його відрекомендувати…

 

 

Умови гри.

 

     За кожну правильну відповідь на задане питання команда одержує один бал, на питання суперника – два бали.

IV. Повторення, узагальнення й систематизація вивченого.

1.Фразеологічна розминка.

- Як називаються стійкі сполучення слів, що за значенням дорівнюють одному слову?

- Розділ мовознавчої науки,що вивчає фразеологізми, їх значення і вживання, називається…

 - У яких стилях мовлення вживаються фразеологізми?

 - З якою метою вживають фразеологізми?

 - Значення фразеологізмів можна знайти у…

 - Фразеологізми створюються щоразу нові чи лише відтворюються мовцем?

2.Лінгвістичний театр «Шукаємо таланти».

      Прочитати текст, проінсценізувати його, з’ясувати роль фразеологізмів у ньому.                            

      Команда 1                                              Команда 2

Говорушки Клава й Міла                         Спір у братика й сестрички                  

  На уроках гав ловили,                               - То горобчик! – Ні, синичка! -                                

А на зборах – навпаки                              Та - своє, той – своє…

Червоніли і мовчали,                                Тут дідусь наш устає

Наче в рот води набрали,                          І розводить він руками:

  Прикусили язики.                                       -  От найшла коса на камінь. 

 (Г.Бойко, «Подружки – говорушки».)      Я дивуюсь: чудеса!

                                                                       Де ж той камінь? Де коса?

                                                                            (Г.Бойко, «Веремій».)                                                                                        

  3.  Гра «Злови помилку».

   Учитель читає вільні та фразеологічні словосполучення. З –поміж них слід назвати ті, що не є фразеологізмами.

     Команда 1                                                                      Команда 2

Кривити душею                                                           Вдарити по ногах

Читати між рядками                                                    Накивати п’ятами

Макове зерня                                                               Твердий горішок

Побила лиха година                                                    Рвати душу          

Дивитися в очі                                                             Наріжний камінь

Блакитні очі                                                                 Камінь спотикання

Біла ворона                                                                  Гарно співати

   4. Конкурс капітанів «На мілину не поведу».

         Знайти фразеологічний зворот, який є синонімом до слова.

   Команда 1                                                            Команда 2

«Хизуватися»                                                       «Докоряти»

Впадати у вічі                                                   Почухати потилицю

Закопилити губу                                               Накрити мокрим рядном

Гнути кирпу                                                       Облити серце кров’ю

За пояс заткнути                                                Насипати на хвіст солі

   5. Конкурс спостережливих.

    Установити відповідність між фразеологізмами та їхнім значенням.

                                                       Команда 1

а) до нових віників;                                          1) надзвичайно скупий;

б) снігу зимою не випросиш;                          2) нещадно;

в) вогнем і мечем;                                             3) запально танцювати;

г) дати лиха закаблукам.                                  4) дуже довго.

 

 

                                                       Команда 2                                            

а) замазувати очі ;                                              1) обманювати;

б) за царя Гороха  ;                                             2) почати боротися;

в) вхопити за пояс ;                                            3) вибивати дур;

г) вставляти клепки.                                           4) дуже давно.

  6. Конкурс ерудитів.

Закінчити подані речення фразеологізмами.

        Команда 1                                                        Команда 2

1. Приїхав з Харкова Сашко,                     2. Та раптом – що це?

   З Одеси прилетів Мишко.                           Йде Мишко в кіно –

    Здружились хлопці в одну мить                З кіно іде Сашко.

    Здружились хлопці в одну мить                Один від одного далеко

    Так, що…(водою не розлить).                    Мабуть,… (розбили хлопці  

                                                                            глека).  

 

- Діти, як називаються такі фразеологізми?

  7. Гра «Добери антонім».

                                                  Команда 1                                                                           

а)грати першу скрипку;                                          1) не за горами;

б) хоч голки збирай;                                                2) хоч око виколи;

в) за три дев’ять земель;                                          3) пасти задніх;

г) відкривати очі.                                                      4) за три дев’ять земель.

                                                  Команда 2                            

а) заганяти голки в серце;                                        1) викладати карти;

б) ходити довкола;                                                    2) плестися у хвості;

в) іти попереду;                                                         3) не викурити й ладаном;

г) не заманити і калачем.                                          4) солодити душу.

  8. Жартівлива вікторина.

А. Який відомий фразеологізм лежить у основі цього жарту: «Футболіст виявився майстром на всі ноги»? Чим зумовлена зміна слова «руки» на слово «ноги?».

          

 

Б. Яким способом автор досяг комічного ефекту в такому виразі: «На короткій нозі рука руку миє»?

В. На який фразеологізм натякає Л. Талалай у вірші «Хоробрий заєць»?

      Може, чули ви про зайця,                                  Ну, бувало, що тікав       

Що у полі народивсь,                                         Від зубастого Сірка,    

Що нікого не боявся                                           Від сороки, від кота                      

      І ніколи не трусивсь?                                          І від власного хвоста.           

                            (Боїться власного хвоста.)

 Г. Який  фразеологізм лежить в основі цієї загадки?

                                       Хто вона?         

Миє коси у воді                                     Наче макова зернинка.

Від весни до холодів.                            Правда, дехто мудрий дуже                               

Плід у неї, як піщинка,                         Часом їсть із неї груші. 

                  (Верба.)                     (На вербі груші.)

 

 9. Конкурс «Найрозумніший».

Записати речення, зробити їх синтаксичний розбір.

А. Наказала мати сину Батьківщину берегти як зіницю ока.

Б. Та я ж ні сном ні духом не відаю про це!

  10. Конкурс «І ожива  історія народу».

Визначте походження фразеологізмів.

 

   Команда 1                                                             Команда 2                                                   

Водити за ніс                                                         Замовляти зуби

Прометеїв вогонь                                                  Адамові діти

Святе сімейство                                                     Троянський кінь                

    11. Гра «Знайди відповідник».

Умови гри.

   Учасники кожної команди по черзі дістають із скриньки картку, на якій записано український фразеологізм. Завдання для гравців: відшукати  російський відповідник..

Крутитися як муха в окропі                                    Как белка в колесе

Ятрити серце                                                            Бередить душу

Про вовка помовка                                                   Лёгок на помине

З кінця в кінець                                                         От края до края    

Велике цабе                                                               Большая шишка

Ні в сих ні в тих                                                        Не в своей тарелке

Було та загуло                                                           Было да сплыло

Дерти горло                                                               Кричать во всю глотку

 

  V. Підсумок уроку.

     1. Журі оголошує переможців турніру.

      2.Учитель.

Ми залишаємо країну,                                         Не забувай, що цю країну    

В якій багато справжніх див:                              У світі мовному єдину,

Одне поняття  - неодмінно                                  Де вирази стійкі живуть,

Вживаєш двоє, кілька слів.                                  Усі …(фразеологією звуть.)   

 

   VI. Домашнє завдання

    Дати відповіді на питання підручника на стор.247; написати міні - твір «Ця незвичайна фразеологія».   

 

doc
Додано
13 жовтня 2021
Переглядів
626
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку