Урок геометрії у 7 класі
Тема: підсумковий урок з теми: «Трикутники».
Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми; розвивати вміння учнів застосовувати знання з теми до розв’язування задач; розвивати творче та логічне мислення; підвищувати інтерес до геометрії; виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: узагальнення знань та вмінь учнів.
Обладнання: картки, плакат уроку-подорожі, картки з логічними задачами.
Додаткове обладнання: вислів: «Міцні знання з теми «Трикутники» – це один з ключів до успіху у вивченні геометрії».
Хід уроку:
Учитель. Добрий день, діти. Сьогодні ми проведемо підсумковий урок з теми «Трикутники». Зверніть увагу на вислів, який записано на плакаті уроку-подорожі. (Обговорення вислову). На цьому уроці вам потрібно узагальнити знання з цієї теми, а саме: повторити означення, теореми та властивості і показати на практиці, як ви вмієте їх застосовувати під час розв’язування задач. Урок проведемо у вигляді подорожі до країни трикутників по залізній дорозі. Ви повинні бути дисциплінованими, активними й уважними.
Учитель. Щоб потрапити до нашого поїзда кожен зараз отримає квиток у вигляді кольорового трикутника. На цьому трикутнику ви будете записувати бали, які отримуєте за виконання завдань, ваша оцінка і буде проїздом у вагоні. А подорож у нас буде наступними станціями: «Трикутник. Ознаки рівності трикутників», «Види трикутників та їх властивості. Сума кутів трикутника», «Загадковий трикутник» . А зараз рушаємо в дорогу!
Перша станція: «Трикутник. Ознаки рівності трикутників».
Вчитель. Щоб зупинитись на цій станції і забрати з нами в подорож пасажирів нам негайно треба відповісти на питання і розв’язати вправи.
Питання:
Завдання.
Зелений трикутник. (2 бали) Заповни пропуски.
Дано: АВ = DC, AD = BC.
Довести, що
АВС =
АСD.
Доведення
АВ = DC, AD = … – за умовою задачі.
![]()
… – спільна сторона
… =
АСD.
АВС =
…. – за … ознакою рівності трикутників.
Синій трикутник. (3 бали) Розв’яжіть задачу за малюнком.
Дано: ВО = ОD, АО = ОС
Довести, що СD = АВ.
Червоний трикутник. (4 бали) Розв’яжіть задачу.
На малюнку АЕ = ЕС, АD = DС. Доведіть рівність кутів DАВ і DСВ.
Вчитель. Всі діти молодці. Подолали першу станцію. Рухаємось далі, попереду велика станція: «Види трикутників та їх властивості. Сума кутів трикутника».
Трикутники забули свої назви. Подивимось на малюнки і скажемо, які види трикутників ви бачите?

А В
С
![]()
![]()
![]()
В С А В С А
Доповніть речення: (діти по черзі читають питання і доповнюють його).
Повторили, а зараз розв’яжемо задачі. Після чого поїдемо до станції «Загадковий трикутник».
Розв’язування задач.
![]()
![]()
![]()
Зелений трикутник. (2 бали)
Синій трикутник. (3 бали)
Червоний трикутник. (4 бали)
Додаткова задача. (2 бали)
Знайти висоту дерева, якщо з точки А, яка розміщена на відстані 5 м від основи дерева, його вершину видно під кутом 45˚.
Вчитель. Увага, наш поїзд рухається далі. Діти, чи тільки на уроках геометрії можна зустріти трикутники? (Відповідь дітей). Ми наближаємось до станції: «Загадковий трикутник». Зараз ми з вами дізнаємось, де можна зустріти трикутник? (Презентація «Трикутник – 1», «Трикутник – 2»).
Наша подорож майже завершується. Щоб відпочити, розв’яжемо такі задачі.
Логічні задачі.
Відповіді до задач:
Наша подорож завершилась. Давайте оцінимо ваші знання і підведемо підсумок уроку. Вам треба продовжити, що ви робили на уроці?
Сьогодні на уроці:
Повторити § 11 – 20. Скласти кросворд із ключовим словом «трикутник».