Тема уроку: Письмо малої букви «ш». Написання складів, слів і речень.
Мета уроку: вчити учнів правильно писати малу букву ш; складати речення за малюнками; розвивати вміння аналізувати структуру букв, порівнювати її з іншими; розвивати навички письма складів, слів і речень; виховувати акуратність в записах, дбайливе відношення до птахів.
Обладнання:
зразки букв и, і, ї; зразки друкованої і писаної букви «ша»;
індивідуальні картки – букви з наждачного паперу, альбоми для штрихування, трафарети, лекала;
предметні малюнки: шпаківня, шпак, сонце вода, повітря, земля, гусінь, дерево, ягоди.
Хід уроку
ІОрганізаційний момент
Ось і все, дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
ІІАктуалізація опорних знань.
Фонетична розминка
Послухайте загадку і спробуйте відгадати її. Про що йдеться?
Ми, звичайно, не хитруєм;
Нас і бачить, нас і чують –
Це зовсім не новина.
Як же наші імена? (Букви і звуки)
Що ви знаєте про звуки?
(звуки ми чуємо і вимовляємо)
Вимовте правильно звуки української мови. Працюємо ланцюжком.
(звуки виставлені на набірному полотні)
На які дві великі групи поділяються всі звуки української мови?
(голосні і приголосні)
Що ви знаєте про букви? Чим відрізняються звуки від букв?
Розгляньте картки, вимовте правильно звук та назвіть букву, що позначає цей звук на письмі.
[а] - а |
|
[в] – в |
|
[л, л '] - л |
Завдання виконуємо ланцюжком.
Якими бувають букви? (букви бувають друкованими і рукописними, великими і малими).
III. Робота за малюнком у зошиті (с. 22).
1. Розгляд малюнка.
2. Відповіді на запитання.
— Що бачите на малюнку? (Школу.)
— Що стоїть біля школи? (Машина.)
— Хто прилітає в гості до дітей? (Пташки.)
— Що зробили діти для пташок?
3. Аналіз звукової моделі слова "школа".
4. Складання речення за схемою.
Діти зробили шпаківні. Школа запрошує учнів. Пташки клюють зерно.
5. Вірш. Школа учнів зібрала,
Школярі навчаються. Шкода тільки, що не всі Так як слід стараються!
141
IV. Робота над новим матеріалом.
1. Демонстрація та порівняння друкованої літери з відповідною їй писаною, з раніше вивченими літерами (і, и, й).
2. Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці.
— Маленька буква "ш " (ша) складається з трьох однакових елементів: прямої палички з заокругленням внизу (яку букви "и" плюс ще одна паличка). З'єднуються ці елементи безвідривно.
— Пишемо під лічбу раз-і, два-і, три-і.
3. Написання у повітрі, пробні й тренувальні вправи у зошиті під керівництвом учителя.
4. Написання по пунктирах, самостійно (1 рядок).
5. Написання складів — ша, шу, ош, ши. Звертається увага на з'єднання букв.
6. Фізкультхвилинка.
Мишка
Шматок сальця шукає мишка, У нашій шафі шарудить. Як шугоне на мишку кішка! А мишка шусть у шпарку вмить.
(Н.Забіча)
7. Написання слів. шк школа ша шапка
8. Написання слів "шпаки", "шишки", поданих друкованим шрифтом.
9. Загадки.
Гриць дивується, питає:
Що за пташка так співає?
Як горобчик, цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить.
А ще інколи буває,
Що кричить, немов сова!
Хто ж виспівує отак?
Та то ж так співає ... (шпак).
Білка по гілках стрибає, У дупло свій скарб складає: Жолуді, гриби, горішки, Ягоди шипшини й ... (шишки).
V. Фізкультхвилинка.
VI. Написання слова "машина"після попереднього звуко-буквеного аналізу.
-о-о-о142
VII. Розфарбовування малюнка.
VIII. Підсумок уроку.
— Яку букву ви навчилися писати?
— Які слова з цією буквою запам'ятали?