ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ
Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна.
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Усно. Робота в парах
— Додайте відповіді в порядку спадання — і ви дізнаєтеся, як у Стародавньому Римі називали богиню краси (Грація).
Я 140+60-280:7*5
Г 90*3+20-140:5
А (400-25*3*2):20
І (17+7*9+5*8):40
Р 130*2-360:30
Ц (270-240:4*3):9
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Математичний диктант
• Записати в секундах: 2 хв; 4 хв 12 с.
• Знайти, скільки годин складає 1/2 доби; 1/4 доби.
• Ділене виражено різницею чисел 48 і 27, дільник 3, записати частку.
• Перший доданок 74, другий — частка чисел 35 і 5. Чому дорівнює сума?
• Невідоме число зменшили в 4 рази та отримали 24. Запишіть невідоме число.
• Лісники заготовили на зиму півтонни жолудів. Скільки це кілограмів?
• Чому дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо його сторона дорівнює 15 см?
Відповіді: 120 с; 252 с; 12 год; 6 год; 7; 81; 96; 500 кг; 45 см.
IV. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми навчимося письмово додавати та віднімати багатоцифрові числа. Розвиватимемо вміння розв’язувати задачі.
V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів (запис на дошці)
Повторення алгоритмів письмового додавання і віднімання на основі розв’язування прикладів завдання.
Висновок: при письмовому додаванні та відніманні трицифрових чисел одиниці записуємо під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями. Додавати та віднімати починаємо з одиниць
2.Завдання (біля дошки) з поясненням
+ 45375 – 5478
8406 2349
53781 3129.
Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 5 од. додати 6 од., буде 11 од.— це 1 дес. та 1 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д.
Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання.
Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.
2. Первинне закріплення
Первинне закріплення № 444 с. 166
8036 – 6210
12058 + 68073
315219 + 9785
90004 – 7368
49372 + 256639
1000000 – 416307
VІ.Фізкультхвилинка (музична)
Ви втомились?
Саме час – дружно відпочити,
І знайому фізкультхвилинку
В гості запросити.
VІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами Завдання№447, с.167
— Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за скороченим записом. Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.
Умова:
Найменша відстань від Землі до Місяця становить 356410 км. Космічний корабель подолав десяту частину цієї відстані. Скільки кілометрів йому залишилося подолати?
Розв'язання:
1) 356410 : 10 = 35641 (км) – подолав
2)(км)
Відповідь: залишилося подолати 320769 км
2. Робота з іменованими числами. Виконай обчислення у стовпчик № 449 с.168
VIІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Завдання с.169 № 452.
IХ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що дізналися про додавання і віднімання багатоцифрових чисел?
— Що здалося складним?
— Над чим ще слід попрацювати?