Пізнавальне заняття для дітей групи продовженого дня (1 клас)
до запуску ракети підготуватись!
Підготувала:
Вихователь ГПД
Ілона Сорокіна
Космонавти,
до запуску ракети підготуватись!
Програмовий зміст: закріпити елементарні уявлення дітей про космос, сонячну систему; уточнити знання дітей про професію космонавта, необхідні та заборонені речі для польоту, закріпити знання про транспорт, види транспорту;
Розвивати увагу, зорове сприйняття, мислення, спостережливість, мовлення;
Виховувати шанобливе ставлення до професії космонавта, інтерес до природи космосу.
Демонстраційний матеріал: картинки (кіт, окуляри, сова, мак, огірок, сом-А-5), літери (к, о, с. м, о, с – А-5), зірка (кулька, або іграшка), опорні малюнки послідовності заняття, д/гра «Гра з лупою «Космос»», лупа – 2шт., магнітна дошка, зображення зірки та хмаринки, малюнки космічного транспорту та повітряного
Роздатковий матеріал д/гра «Збери космонавта», атрибути до гри (нагрудники) «Парад планет», конструктор.
ТЗН – телевізор (ілюстрація «Космічної Феї, музична руханка «Далекі світи»
Хід заняття
1. Вступна частина
Вихователь: - Діти, сьогодні після уроків нас чекає незвичайна пригода. Ми перенесемося у світ планет, зірок і космічних мандрів. Але спочатку нам потрібно дізнатися, про що саме буде наше заняття.
- Подивіться на дошку. Тут сховалися підказки - картинки, з яких ми складемо слово.
Назвіть перший звук кожного зображення. (Діти називають, вихователь викладає літери.)
- У нас вийшло слово КОСМОС!
Отже, сьогодні ми вирушаємо у справжню космічну подорож. Будьте уважними, бо нас чекатимуть ігри, завдання і навіть сюрприз від казкового героя.
2. Основна частина
Вихователь: Діти, що ж таке космос? (Це простір, що з усіх боків огортає нашу планету.)
Вихователь: Що ви знаєте про космос? (Там немає повітря, немає звуків, холодно)
Вихователь: Діти, погляньте, на дошці є одна велика зірка, вона хоче з вами погратися, ось вона. Зараз ми будемо передавати зірочку один одному, в кого вона буде в руках, той буде відповідати на запитання.
Зірочка дякує вам, ви просто розумнички, стільки багато знаєте про землю, сонце, місяць та повертається до своїх друзів.
Сюрпризний момент. (Звернення Космічної Феї. На екрані з’являється Фея, вихователь зачитує від її імені звернення до дітей)
Космічна Фея: Добрий день діти! Звертаюсь до вас я - Космічна Фея.
Я чула, що у вашій групі є діти, які володіють інформацією про космос. У нас в космосі зла чаклунка лиха наробила.
Все в космосі змінилось,
Як чаклунка там з’явилась,
Я їй на заваді стала,
Та вона скарби забрала.
А мене до вас на Землю,
Зла чаклунка відіслала.
Ще й завдань понадавала.
Щоб додому повернутись,
Мушу знайти на планеті Земля тих,
хто виконати у змозі їх
Допоможіть мені, діти,
Дуже прошу вас усіх!
Вихователь: Діти, я пропоную допомогти Космічній Феї виконати завдання, щоб вона мала змогу повернутися додому, ви згодні? (Так)
Космічна Фея передала нам завдання, я вірю в те, що ви справитесь з ними. Давайте подивимось, які ж завдання нам потрібно виконати (вихователь закріплює опорні малюнки послідовності заняття)
Вихователь: Отже почнемо, перше завдання. Діти ви знаєте, що є така планета, яка була в сонячній системі 9. Як вона називається? (Плутон)
Вихователь: так, це Плутон, але через те що вона дуже маленька порівняно з іншими планетами, її віднесли до карликових планет і вже не рахують, як дев’яту планету. Зла чаклунка вирішила заховати на цій планеті деякі предмети, які пов’язані з космосом і потрібні космічній феї. Вона перетворила їх на малесенькі предмети, які важко відшукати. Всі предмети, які потрапили на цю планету зменшилися від чарів чаклунки. Ваше завдання збільшити їх та назвати предмет, який ви збільшили. Погляньте, на столі, є картинки з дуже маленькими зображеннями, ваше завдання по черзі підійти до столу, обрати картинку, подивитись на неї через чарівну лупу та збільшити цю картинку відшукавши потрібний предмет, серед тих які розміщені на іншому столі. Назвати цей предмет та закріпити його на дошці.(Діти по черзі підходять до магнітної дошки та виконують завдання)
Вихователь: Бачу всі справились з завданням, молодці!
Вихователь: Діти, як називається людина, яка досліджує космос? (Космонавт)
Вихователь: Діти, щоб перебувати в космосі космонавту потрібен захисний костюм. Як він називається? (Скафандр)
Вихователь: Можливо хтось з вас знає, які функції має скафандр?(Гріє космонавта, вимірює пульс і тиск, допомагає дихати)
Вихователь: Скажіть, а чим харчується космонавт. Мабуть у космосі він їсть, борщ з тарілки? (Він харчується спеціально виготовленими стравами, які зберігаються у тюбиках)
Вихователь: Тож спробуємо виконати наступне завдання.
Потрібно допомогти космонавту зібратись у космічну подорож. У вас на столах розміщені картки з віконцями, на які потрібно покласти речі необхідні космонавту. Будьте уважні, адже зла чаклунка підмішала до потрібних речей ті, які не потрібні космонавту в космосі.
Діти сідають за парти та самостійно виконують завдання.
Вихователь: Молодці і з цим завданням ви впорались на відмінно!
Вихователь: Космонавти багато займаються спортом, адже мають бути здоровими, сильними, вправними, щоб долати будь які труднощі. Ми з вами теж трішки перепочинимо, і зробимо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка (музична руханка) «А ти лети у далекі світи»
Вихователь: Наступне завдання. Чаклунка зачаклувала фею, так, що вона перестала розрізняти космічний та повітряний транспорт. Давайте допоможемо їй.
Вихователь: Подивіться, на дошці є хмаринка та зірка, вони позначатимуть повітряний та космічний транспорт. Як ви думаєте, який транспорт, позначатиме хмаринка? (Повітряний)
- Чому? (Бо хмари знаходяться у небі)
Вихователь: А який транспорт позначатиме зірка?(Космічний)
- Чому?(Бо зірки знаходяться в космосі)
Вихователь: Зараз я візьму чарівний мішечок з якого ви дістанете ту позначку, що позначатиме транспорт, який вам необхідно обрати. Обравши транспорт ви повинні закріпити його на дошці під відповідною позначкою – хмаринкою чи зіркою.
Вихователь: Молодці, ви справжні знавці у виборі транспорту!
Вихователь: Діти, наступне завдання дуже складне. А тому ви повинні бути уважними. Та набридлива чаклунка зачарувала всю сонячну родину та змінила розташування планет. Уявляєте наша планета земля опинилась на четвертій орбіті. А це небезпечно для землян. Що може статися? (Ми можемо замерзнути)
Вихователь: Але космічна фея не залишила нас у біді і дає змогу розірвати ті чари. Для цього вам необхідно у правильній послідовності розташувати планети навколо сонця. І не забути про природнього супутника Землі. Як він називається? (Місяць)
Вихователь: Зараз ми перетворимось на родину сонячної системи. Я буду Сонцем, наче мама планет, а ви мої планети - діти, які повинні розташуватись правильно один за одним. (Вихователь одягає дітям нагрудники у вигляді планет. Діти виконують завдання)
Вихователь: Які ви молодці! Чари злої чаклунки зникли і Фея може повернутися додому. Ви подолали всі перешкоди і врятували космос від Злої Чаклунки. Але, от неприємність, транспорт на якому фея збиралась повертатись додому вийшов з ладу. Як нам їй допомогти . (Побудувати новий)
Вихователь: Діти, давайте подаруємо Феї космічний транспорт. А побудуємо його з конструктору. Прошу вас пройти до парт з конструктором та побудувати супер космічні: зорельоти, космічні кораблі, шатли. (Діти виконують завдання)
(Після виконання заняття вихователь зачитує звернення Феї)
«Любі діти! Не знаю, як вам дякувати, юні герої! Ви не побоялись Злої Чаклунки і врятували планети Космосу. За вашу допомогу, дарую вам подарунок- сюрприз, скриньку.
А мені, любі малята вже час повертатись додому, дякую за транспорт!
Вихователь: Діти, погляньте, то що ж подарувала нам Фея? (Скриньку з печивом)
Вихователь: Печиво не просте, а космічне. З’ївши його ви ніколи не забудете назви планет, та нашу космічну гостю
3. Підсумок заняття:
Вихователь: Наша космічна мандрівка добігає кінця. Давайте пригадаємо найголовніше.
Питання:
Вихователь: Ви сьогодні працювали дуже старанно, як справжні маленькі космонавти.
Пам’ятайте: Нам планету треба берегти,
Доглядати і любити,
І Земля, наш спільний дім,
Буде вдячна нам усім.
- Дякую вам за цікаву космічну подорож!