Це пізнавальний та навчальний матеріал для учнів початкової школи, спрямований на формування в школярів почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого; для закріплення навичок розв'язування простих і складених задач, з урахуванням вікових особливостей учнів, формування інтересу до читання творів про Українське Козацтво.
Пізнавальні задачі від запорозьких козаків
Інформація. Січ – це фортеця. Козаки навколо неї викопували глибокі рови.
В одному місці козаки викопали рів завглибшки 9 м, а біля входу у фортецю – на 2 м глибший. Дізнайтеся, якою є глибина рову біля входу в фортецю?
Інформація. Навколо церкви стояли великі, довгі будівлі – курені (з хмизу і глини, побілені), де мешкали козаки.
У трьох куренях проживало 90 козаків. У першому курені - 30, у другому – 35 козаків. Скільки козаків проживало у третьому курені?
Інформація. Козаки на Січі самі готували собі їжу.
Сніданок, обід і вечеря на Січі готувалась в курені кухарем і його помічниками. Обов’язком помічників було носити воду, тримати в чистоті казани і посуд та допомагати кухарю в разі необхідності. Їжа готувалася три рази на день на всіх козаків в чавунних чи мідних казанах в сінях кожного куреня. В кожному курені проживало до 150 козаків.
У курені проживало 120 козаків. Скільки порцій приходилося готувати кухарю своїм козакам за одну добу?
Інформація. Зброя у козаків була різна, але основною була шабля і рушниця.
У першому курені у козаків було 45 рушниць і 82 шаблі. У другому курені 51 рушниця і 70 шабель. У якому курені зброї було більше?
Інформація. У вільний час козаки рибалили, полювали, розводили бджіл.
До вечері козаки наловили 10 кг линів і стільки ж карасів. А сомів – на 2 кг менше, ніж линів і карасів разом. Скільки кілограмів риби приготували козаки на вечерю?
Інформація. Займалися козаки також і бджолярством. З меду запорожці готували напої, а з воску робили свічки для січової церкви, а також для монастирських і парафіяльних Церков.
Маса двох діжок з медом 72 кг. Маса пустої діжки 6 кг. Якою є маса меду в одній бочці?
Інформація. Вірними братами у козаків були коні, яких вони дуже любили.
В одній стайні стояло 40 коней, а в другій – 45 коней. Під час переможного бою козаки забрали у ворогів 11 коней. Скільки коней стало в обох стайнях?
Інформація. Аби стати козаком–запорожцем, новоприбулий довго навчався військовій справі і традиціям січового товариства. На завершення йому обов'язково потрібно було пройти неймовірно складні випробування. Зокрема, він мусив пройти по перекинутій між скелями на березі Дніпра колоді й не зірватися у воду.
Перший новоприбулий пройшов по перекинутій колоді 6 м, другий – на 2 м вперед. А третій – на 4 м коротшу відстань, ніж другий. Хто з них пройшов більшу відстань?
Інформація. Січова школа існувала на території Запорізької Січі при церкві Святої Покрови. За звичаєм там не було жінок, школа складалася з двох відділів. У першому навчалися юнаки, що готувались на паламарів та дияконів. Другий – відділ молодиків, де вчилися сироти, хрещеники козацької старшини і інші діти. Тут навчали грамоти, співу і військовому ремеслу.
У січовій школі навчаються 43 хлопчики. На музичних інструментах грають 12 хлопчиків, співають 11, а решта вчить гопак. Скільки хлопчиків учить гопак?
Інформація. Козаки дуже ретельно готувалися до морських походів. Наслідком морських походів козацтва було і визволення великої кількості невільників із турецько-татарської неволі і захоплення ворожих галер і човнів.
Козаки вирушили у морський похід на 35 чайках. Під час бою в гирлі Дніпра вони розбили турецьку флотилію та захопили 6 турецьких галер і 28 човнів, втративши при цьому 4 своїх чайки. Скільки морських суден у них залишилося?