Дорослий припутень - один з найобережніших птахів. Він і для співу завжди обирає місце, де огляд кращий: на сухій верхівці дерева, на дроті. І його круговий токовий політ відбувається більше для того, щоб побачити те, чого не розгледіти з місця. У цьому польоті немає нічого незвичайного або цікавого.
Відділ освіти Олександрійської райдержадміністрації
Олександрівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Припутень (Columba palumbus)
Робота учня 8 класу
Олександрівської ЗШ
І – ІІІ ступенів
Токаря Віталія
Керівник:
Кандейкіна М.Ю.
Мета проекту:
та обліку птахів;
Завдання:
Древо поезії під небеса виростає,
Скільки птахів над цим древом завжди пролітає:
Голуб-синяк, Голуб сизий ї припутень-голуб.
Винно-рожеві у припутня груди і воло.
ПРИПУТЕНЬ
(Columba palumbus)
|
Ми звикли бачити навколо нас голубів, які часом збираються цілими зграями і живуть своїм мирним життям поряд з нами. Для деяких міст ці птахи вже встигли стати своєрідною візитною карткою. Як правило, це звичайні сизі голуби, або ще їх називають сизарики. Однак все частіше по сусідству з ними починають зустрічатися лісові голуби. Вони відрізняються від інших своїми цікавими забарвленнями і розмірами.
Найбільший екземпляр називається припутень, або витютень. Назва до недавнього часу була відома лише вузькому колу фахівців в цій області.
Розміри вражають. Розмах крил може досягати три чверті метра, а вага нерідко доходить до пари кілограмів. Можливо, саме тому птиця стала цікавити мисливців.
Цей лісовий голуб має в своєму арсеналі загострений дзьоб і м’ясисте тіло, яке не викликає сумнівів з приводу здатності голуба до довгих і важких перельотів. Представники виду відрізняються гарним забарвленням. Лапки і дзьоб зазвичай червоного кольору, нижня частина — червоно-блакитна, грудка може змінюватися від бордового до червоного, спинка блакитна з включеннями сірого, хвіст темно-сірого кольору з темною облямівкою на краю. Шия цікаво підкреслена білими плямами. Молоді припутні майже не виділяються явними відмінними характеристиками, крім як відсутністю білих цяток на шиї.
Місце мешкання і звички
Птахи цього виду традиційно мешкають у помірних широтах, які включають величезні території від Західної Європи до західного Сибіру.
Голуби, що живуть у теплих районах, не мігрують. Але їх північні родичі покидають будинок на зимовий період. Вони збираються у великі зграї і здатні подолати значні відстані в пошуках оптимального місця зимівлі. Назва виду дає чітке уявлення про походження і традиційне місце проживання виду.
- Ареал припутня
Однак все частіше їх також можливо зустріти по сусідству з нами, в містах. Тим більше, урбанізовані голуби відрізняються від своїх диких родичів більшою сміливістю і толерантним ставленням до людини. Тому дають можливість підібратися до них на дуже близьку відстань. У природному ж середовищі ситуація протилежна. При спробі підійти ближче найбільший лісовий голуб, не роздумуючи, зникає. Живуть припутні в лісах, але поживу шукають в полі. У лісі можна почути їхні голоси, але на очі птахи потрапляють в полі або над полем, над степом.
Цікаво, що вплив місця проживання накладає свій відбиток на поведінку птахів. Так, наприклад, міські мешканці з причини більш легкої доступності харчування та дах над головою не так охоче відлітають в зимовий період, тому що період гніздування у них дуже тривалий і починається ще з ранньої весни. У зграї, на годівлі, припутень мовчазний. Але в пору гніздування вранці і на вечірніх зорях лунають з сімейних ділянок глухуваті завивання. Так гуде, стоячи на гілці улюбленого дерева, припутень-самець. Не воркує, а саме гуде, не відкриваючи дзьоба. Це гудіння належить до тих неголосних звуків природи, які без перешкод однаково добре чути і на близькій відстані, і на далекій, що за двадцять кроків, що за двісті. Простенький мотив: «гу-гру-у-гу-гу», з наголосом на другому складі. Він може бути повторений і двічі, і чотири або п'ять разів, але вся «пісня» обов'язково закінчується тієї ж нотою, якою починалася, і тому щоразу здається раптово обірваною, немов починав птах ще одну фразу, так замовк на півслові, наляканий чимось.
Дорослий припутень - один з найобережніших птахів. Він і для співу завжди обирає місце, де огляд кращий: на сухій верхівці дерева, на дроті. І його круговий токовий політ відбувається більше для того, щоб побачити те, чого не розгледіти з місця. У цьому польоті немає нічого незвичайного або цікавого. Але зрідка в дні найбільш старанного токування можна помилуватися особливим польотом припутня, коли він, немов впевнений, що за ним ніхто не підглядає, перелітає відкритий простір між двома перелісками або лісосмугами: птах, що летить дивовижно нагадує сміливого плавця, що ковзає по невисоких і нечастих хвилях. Обірвавши гудіння, голуб набирає швидкість, по-особливому ставлячи крила і хвіст і підкидаючи голову. Потім знову кілька помахів для розгону на плавне зниження і - знову грудьми на хвилю. Але помітивши хоча б на віддалі людину, припутень негайно переходить на звичайний політ і швидко мчить за межі видимості. Шлюбні польоти відбуваються з голосним плесканням крил. У період розмноження пара часто треться дзьобами і чистить одне одному пір’я. Очевидно, саме тому з’явилося поняття „голубина вірність”.
Гнізда лісовий припутень в’є на деревах відразу після прильоту. Зазвичай самка відкладає яєчка і сама їх висиджує. Інкубаційний період складає трохи менше трьох тижнів. Однак під час вимушених пошуків їжі самець підміняє самку в гнізді. Гніздо припутня - це простий, але товстий і міцний лоток для яєць, складений з сухих, тонких прутиків в основі бічних гілок. У кладці припутня два сніжно-білих яйця. Насиджують їх обоє батьків, причому вже після відкладання першого яйця, тому пташенята в гнізді різного віку і розміру.
Товстий стовбур - надійний захист збоку для птаха, що насиджує. Найкращі дерева для облаштування гнізд - на узліссі, де достатньо бокового світла, а на височині, де багато вітру, припутень не любить зводити своє тимчасове житло. Степове полезахисне лісорозведення створило для цих голубів додатковий життєвий простір. Сотні тисяч кілометрів галявин серед полів стали для них місцем проживання.
Пташенята припутня, які щойно вилупились, в гнізді
Найкращі дерева для облаштування гнізд - на узліссі, де достатньо бокового світла. А трохи глибше, під тісно зімкнутими високими кронами, навіть в сонячний полудень суцільна тінь, і тонкі нижні гілки дерев відвалюються досить швидко, а на височині, де багато вітру, припутень не любить зводити своє тимчасове житло. Степове полезахисне лісорозведення створило для цих голубів додатковий життєвий простір. Сотні тисяч кілометрів галявин серед полів, де раніше не було ні деревця і припутень зупинялися лише прольотом, стали для них місцем проживання.
Пташенятам, доки вони в гнізді, батьки нічого не приносять в дзьобі, а годують їх спочатку густим «молочком» з вола, а потім м'якою молочною «кашкою».
Припутень годує пташеня
Прилетівши до гнізда, самець чи самка не відразу, як інші птахи, починають годувати дітей, а довго сидять біля гнізда, воркують тихенько, немов розповідаючи їм казку, і «варять кашку» з півгодини або довше. Потім птах перепурхує на гніздовий поміст, присідає або лягає перед пташенятами, а вони обидва, один - праворуч, один - зліва, засунувши свої м'якуваті дзьоби в материнський або батьківський рот, не відриваючись ні на мить, щоб перепочити, висмоктують усе до краплі. На очах порожніє і опадає воло дорослого птаха і наповнюються вола пташенят. І хоча годівлі трапляються рідко, але зате вони швидкі і ситні, і ростуть на них голубенята, як на дріжджах. У місячному віці вони вже птахи, яким не потрібно гніздо, а незабаром можуть обходитися і без батьків, зайнятих уже турботами про другий виводок.
Зате від пернатих ворогів пара захищає яйця і пташенят, як може. Якщо біля їх гнізда з'являється ворона або сорока, обидва дорослих птахи, як по тривозі, опиняються тут же, і буває достатньо лише одного їх рішучого вигляду, щоб злодійка забралась без бійки. Нападати на пташенят в присутності батьків - значить ризикувати отримати сильний і різкий удар твердим крилом. Підрослі пташенята, залишені без нагляду, лякають ворога, сильно розмахуючи ще не зовсім опереними крилами. І це таки помагає.
Як всі голуби, припутень - вегетаріанець. Батьки вигодовують пташенят «молочком», самі ж харчуються насінням, нирками, зеленню, ягодами.
Припутень їсть ягоди
Тому ситий цей голуб завжди і всюди, не маючи серед птахів серйозних конкурентів по харчуванню. Любить жолуді, і восени, не чекаючи, коли застукає в лісах жолудевий град, рве їх прямо з гілок, а пізніше збирає під дубами. І навесні його ще годує цей урожай. Жолуді з підмороженими паростками лежать цілісінький на землі до середини літа. Навесні кидають насіння сосна і ялина, навесні дозрівають насіння в'язів, у яких не буває неврожаїв. Насіння осики, тополь - теж пожива. Пасуться припутні на сходах, доки вони ще не стали травою, скубаючи соковиті сім'ядолі. Особливо полюбляють гречку і довго літають на її посіви.
Зграя зголоднілих птахів може за кілька хвилин вищипати плантацію ранньої капусти. Єдине, що може позбавити припутнів поживи, - це стихія: сильний снігопад або міцна ожеледиця, що покриває землю, гілки, трави товстим шаром міцного льоду. Але тоді птахи, не зволікаючи, залишають район лиха і зграями відлітають в пошуках поживи в місця за сотні кілометрів.
Зграя припутнів
Припутень досить широко розповсюджений по всій Європі, його чисельність поступається тільки чисельності здичавілих домашніх голубів й міських нащадків сизих голубів.
Припутень(Columba palumbus)
Голуб-синяк(Columba oenas)
Голуб-сизий (Columba livia
ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...
Учні нашої школи брали активну участь у природоохоронній акції