Урок № 6
Урок № 3. Одвічні ритми мистецтва. Орнаментальні мотиви
Практичне завдання: створення стрічкового орнаменту в техніці «аплікація».
Мета уроку: формування ключових компетентностей: загальнокультурна компетентність: оволодіння досягненнями національної культури;
міжпредметна естетична компетентність: виявлення естетичного ставлення до світу в різних сферах діяльності людини;вміння давати естетичну оцінку творам декоративноприкладного мистецтва, висловлювати ставлення до переглянутих творів мистецтва;
вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, самостійно виконувати практичне завдання;
предметних компетентностей: розширити знання про декоративне мистецтво; формувати поняття про ритм в природі та мистецтві; вчити складати і розуміти символіку орнаментів; розвивати відчуття композиційної рівноваги, нестандартність мислення та фантазію при створенні орнаментів в техніці «аплікація».
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: аплікація.
Оснащення уроку: проектор, ноутбук, кольоровий папір, клей, ножиці.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Повідомлення теми і завдань уроку відео 1
Кожна людина від природи наділена своїм особливим даром, хтось зачаровує нас своїм співом, хтось вражає хореографічною майстерністю, віртуозною грою на музичних
інструментах… Та всіх об’єднує – бажання творити красу.
3. Актуалізація опорних знань
1. Що таке ритм?
2. Дайте визначення поняття мотив
3. які календарно – обрядові пісні ви знаєте?
4. Хто такий Василь Миколайович Верховинець?
5. Що таке стилізація?
4. Вивчення нового матеріалу
МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА
Орнамент — візерунок, побудований на ритмічному чергуванні
елементів.
Рапорт— повторюваний у незміненому вигляді фрагмент орнаменту.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
мотив |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
Наспів, частина музичної теми |
|
Характерний елемент орнаменту |
На ритмічному чергуванні певних елементів зображення побудовано орнамент. У музиці є подібне слово «орнаментика», що означає «прикрашання, оздоблення мелодії».
Орнамент, як і мелодія, також будується за певними мотивами. Саме мотивами і різняться орнаменти. Якщо для створення орнаменту використано мотиви природи, його називають рослинним. Якщо ж мотивом орнаменту обрано лінії та геометричні фігури, він називається геометричним. Поєднання цих мотивів створює змішаний орнамент.
В орнаментах зазвичай використовують не реальні, а стилізовані (узагальнені, спрощені) зображення фігур і предметів, Оригінальність орнаменту залежить від складності елементів рапорту. Фото 2
Визначте, який із двох наведених зразків рапорту відповідає за будовою куплету пісні. Обґрунтуйте свою думку. фото 3
5. Практична робота
Виконайте орнамент у стрічці (аплікація) в одному з варіантів. Прикрасьте орнаментом закладку для книжки й подаруйте друзям.
Варіант 1 — зооморфний орнамент фото 4
Варіант 2 — рослинний орнамент фото 5
Бесіда з техніки безпеки. (згадаймо, як користуватися ножицями, як їх необхідно передавати?)
Мистецькі поради
• Виріжте з кольорового паперу стрічку.
• Намітьте основні елементи композиції.
• Позначте на стрічці мотиви та рапорт.
• Із складеного кольорового паперу виріжте деталі орнаменту.
• Прикрасьте орнамент декором..
6. Підсумок уроку
Узагальнення.
1 . Що таке ритм? Порівняйте, як він виявляється в музиці та образотворчому мистецтві.
2. Назвіть види орнаментів.
3. Які мотиви використовуються в орнаментах?
4 Поясніть, що таке стилізація. Наведіть приклади стилізованих зображень.
Фронтальна демонстрація виконаних робіт, колективний аналіз виконаних робіт.
Домашнє завдання. Визначте види орнаментів й мотиви на різних виробах у вашій родині (посуд, одяг тощо). На наступний урок принести все для аплікації