SCOPUL: - aprofundarea cunoştinţelor despre: triunghiuri, asemănarea triunghiurilor, teorema generalizată a lui Tales.
- dezvoltarea memoriei, logicei...
- exersarea gândirii;
- educarea deprinderilor de calcul oral şi înscris;
- dezvoltarea abilităţilor de a trage concluzii;
- formarea punctului de vedere propriu, dezvoltarea de transmitere culturală, capacitatea de a demonstra propria poziţie;
- dezvoltarea deprinderilor de lucru independent şi în grup, deprinderilor de interacţiune şi cooperare cu ceilalţi;
- educarea abilităţilor de a găsi modalităţi proprii pentru a rezolva problema;
- îmbogăţirea vocabularului matematic;
- dezvoltarea dragostei faţă de obiect.
Plan de lecţie
PROFESOR: Basaraba Maria Mihailovna.
TEMA: Aprofundarea cunoştinţelor asemănarea triunghiurilor.
CLASA: 8
DATA: 17.11.15
OBIECTUL: geometria
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL: - aprofundarea cunoştinţelor despre: triunghiuri, asemănarea triunghiurilor, teorema generalizată a lui Tales.
- dezvoltarea memoriei, logicei...
- exersarea gândirii;
- educarea deprinderilor de calcul oral şi înscris;
- dezvoltarea abilităţilor de a trage concluzii;
- formarea punctului de vedere propriu, dezvoltarea de transmitere culturală, capacitatea de a demonstra propria poziţie;
- dezvoltarea deprinderilor de lucru independent şi în grup, deprinderilor de interacţiune şi cooperare cu ceilalţi;
- educarea abilităţilor de a găsi modalităţi proprii pentru a rezolva problema;
- îmbogăţirea vocabularului matematic;
- dezvoltarea dragostei faţă de obiect.
STRATEGII DIDACTICE: explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, jocul didactic, problematizarea, munca independentă.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, cartea, literatură adăugătoare, tabla de multimedie, nout-boukul.
Mersul lecţiei
1. Moment organizatoric.
- dau bineţe, asigur condiţiile necesare desfăşurării lecţiei cerând ca elevii să pregătească materialele necesare.
2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare.
- controlul temei de acasă: controlez prezenţa temei de acasă şi răspund la întrebările elevilor, care au apărut în timpul îndeplinirii. (1+1p)
- convorbire orală: ce se numeşte triunghi? Ce tipuri de triunghiuri voi cunoaşteţi? Ce se numeşte triunghi isscel?Triunghi echilateral?
Що називають трикутником? Які типи трикутників ми знаємо? Що називається прямокутним трикутником?Рівнобедреним трикутником? Рівностороннім трикутником?Які трикутники називаються подібними?
- Dictare matematică:
1. Фігура, що складається з трьох точок, які не лежать на одній прямій, і трьох відрізків, що попарно з'єднують ці точки, називається …(трикутник);
2. Ці три точки називаються… (вершинами трикутника);
3. Відрізки, які сполучають ці три точки називають… (сторонами трикутника);
4. Трикутник позначається за… (назвами його вершин);
5. Трикутник АВС має вершини… ( А, В, С)
6. Трикутник АВС має сторони …(АС, АС, ВС);
7. Внутрішні кути трикутника —це кути… (утворені його сторонами);
8. Сума довжин трикутника називається … (периметром трикутника);
9. Якщо вершина деякого кута трикутника не належить стороні трикутника, то говорять, що даний кут… (є протилежним до цієї сторони);
10. Трикутник, усі сторони якого різні, називається… (різностороннім);
11. Трикутник, усі сторони якого рівні, називається…( рівностороннім);
12. Таке перетворення однієї фігуру в іншу, при якому відстані між точками змінюються в одне й те саме число разів називається…(подібністю);
13. Це число називається … (коефіцієнтом подібності);
14. Узагальнена теорема Фалеса — це теорема про … (пропорційні відрізки);
15. Сформулюйте узагальнену теорему Фалеса: (Паралельні прямі, що перетинають сторони кута, відтинають від його сторін пропорційні відрізки).
Робота в парах (перевірка математичного диктанту)
Учні міняються зошитами. Перевіряють (за кожну правильну відповідь ставлять «+» , результат ділять на 3) і ставлять бали ( max 5p.)
3. Consolidarea cunoştinţelor.
Elevii rezolvă exerciţii la tablă. (max 3p.)
Пр1. (Тест - контроль ст. ___)
Приклад 452 (1)
x+x+x/2=50
5х/2=50
х=20
20*1.5=30
30:2=15
В: 15,30,30.
Doritorii au posibilitate de a acumula puncte rezolvând exerciţii independent.
Independent. Exerciţiile din prezentaţie.( max 1p.)
5. Concluzii.
Lucrul în grup. Elevii se unesc în 2 grupe. Capitanul primeşte o foaie A3 şi marcher.
I grupă scriu caracteristica triunghiului în limba ucraineană;
II grupă scriu caracteristica triunghiului în limba română.
Apoi capitanul prezintă lucrul în faţă.
6. Tema pentru acasă.
§ 10,11, p. 80-95.
Execiţiul 479, (434(2)).
7. Aprecieri.
Notarea elevilor. Elevii adună punctele acumulate în timpul lecţiei.