Міністерство освіти України
Барвінківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2
уроку читання
на тему: “Тарас Григорович Шевченко –
великий народний поет і художник”
проведеного в 2-А класі
вчителем: Долгополовою І.І.
Історія літератури рідко знає біографію письменника таку тяжку і безрадісну, як біографія Шевченка.
О.Пипін
Тема уроку. |
Тарас Григорович Шевченко – великий народний поет і художник. Д.Красицький “Тарас Шевченко”. |
|
|
Мета уроку. |
Сформувати в учнів знання про Т.Г.Шевченка, як великого народного поета, художника; ознайомити із відомостями про раннє дитинство великого українського поета, викликати співчуття до його сирітської долі. Навчати виразності та усвідомленості читання. Розвивати: мову, увагу, пам’ять. Виховувати: почуття доброти, любов і повагу до батьків, любов до України, свого народу, рідної мови. |
|
|
Обладнання. |
Портрет Т.Г. Шевченка, “Кобзар”, збірки віршів поета, репродукції картин, написаних поетом, вислови про відомих людей про Шевченка, магнітофон (запис пісні “По діброві вітер виє”. |
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація знань, умінь і навичок.
Співають ідучи дівчата,
А матері вичертять ждуть.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Отже – тема нашого уроку: Т.Г.Шевченко – великий народний поет і художник.
а) Вступна бесіда.
б) Словникова робота.
Панщина - робота, яку виконували для пана;
вишняк – вишневий садок;
хура - великий віз для перевезення вантажів;
свита – верхній одяг;
плекають дітей – пестять, дуже турбуються;
заповідала – висловлювала бажання перед смертю;
аж вітер поза спиною гуляє – пронизує до самого тіла;
вийде не абищо – виросте незвичайна людина.
в) Первинне ознайомлення зі змістом твору.
(Читання учителем оповідання).
г) Перевірка першого сприймання.
д) Підготовка до повторного читання тексту. Словникова робота.
Орфоепічна хвилинка:
Звернемо увагу на слова у яких можлива помилка при вимові. Давайте їх вимовимо.
Сльози |
вишняк |
заповідала |
застудився |
сироти |
благенька |
трудівниця |
недосипають |
здалеку |
плекають |
господарство |
приголубити |
е) Фізкультхвилинка.
Вийди, вийди сонечко.
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко.
є) Друге читання твору. Мовчазне читання.
(Учні читають самостійно).
ж) Робота над змістом оповідання.
з) Вибіркове читання.
и) Робота над виразністю читання.
(Читання речень з відповідним інтонуванням).
Зима була дуже люта (рішуче, твердо), а одежина яка там у кріпака – благенька: свита з дірками, що аж вітер поза спиною гуляє (з почуттям жалю)
(Діти читають спочатку частинами, а потім і все речення).
ї) Робота над головною думкою твору.
***
Яром на долину.
Пишається над водою,
Червона калина.
Пишається калинонько,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
***
Думи мої.
Думи мої, думи мої,
Нащо стали на папері
Сумними рядами?..
Чом вас вітер не розвіяв
В степу, як пилину?
Чом вас лихо не приспало,
Як свою дитину?.
***
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
Стан високий, лист широкий –
Нащо зеленіє?
Кругом поле, як те море
Широке, синіє.
ІV. Підсумок уроку.
Олесь Гончар, відомий український письменник, звертаючись до дітей написав: “Юні друзі, дорожіть Шевченком!..
Хочеться вірити, що вступаючи в нове тисячоліття,
на вашому шляху завжди буде:
Тарасова пристрасть,
Тарасова мужність,
Тарасове невмируще слово!”.
(Сторінка 4-5, читати і відповідати на запитання).
Орфографічна картка.
Панщина - робота, яку виконували для пана;
вишняк – вишневий садок;
хура - великий віз для перевезення вантажів;
свита – верхній одяг;
плекають дітей – пестять, дуже турбуються;
заповідала – висловлювала бажання перед смертю;
аж вітер поза спиною гуляє – пронизує до самого тіла;
вийде не абищо – виросте незвичайна людина.
Сльози |
вишняк |
заповідала |
застудився |
сироти |
благенька |
трудівниця |
недосипають |
здалеку |
плекають |
господарство |
приголубити |
Зима була дуже люта, / а одежина яка там у кріпака – благенька: свита з дірками, що аж вітер поза спиною гуляє.
Панщина - робота, яку виконували для пана; вишняк – вишневий садок; хура - великий віз для перевезення вантажів; свита – верхній одяг; плекають дітей – пестять, дуже турбуються; заповідала – висловлювала бажання перед смертю; аж вітер поза спиною гуляє – пронизує до самого тіла; вийде не абищо – виросте незвичайна людина. |
Сльози |
вишняк |
сироти |
благенька |
здалеку |
плекають |
заповідала |
застудився |
трудівниця |
недосипають |
господарство |
приголубити |
Та__ __ чен __ - |
ве __ ук __ їнський |
по__ і худож __. |
“Юні друзі, дорожіть Шевченком!.. Хочеться вірити, що вступаючи в нове тисячоліття, на вашому шляху завжди буде: Тарасова пристрасть, Тарасова мужність, Тарасове невмируще слово!”. О.Гончар |
“Історія літератури рідко знає біографію письменника таку тяжку і безрадісну, як біографія Шевченка”.
О.Пипін
|
“Поетична діяльність Шевченка завжди буде в числі найкращих сторінок української літератури”.
М.Лєсков |
“Великий Кобзарю! Ти живеш і в наші дні, Ти з нами в праці і в борні, Ти з нами йдеш до сонця сходу, Ти правди й вольності пророк...”.
М.Рильський
“Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь”
Т.Шевченко
|
1