План-конспект уроку "Україна"

Про матеріал
План-конспект уроку "Україна", направлений на розвиток навичок різних видів мовленнєвої діяльності: читання, аудіювання, письмо, говоріння; відпрацювання граматичного матеріалу (порівняльні структури).
Перегляд файлу

План-конспект

Урок                                               Дата:                                 Клас: 7

Тема: Україна

Підтема: Україна

Мета: повторити й узагальнити лексичний матеріал теми «Україна»;

повторити граматичний матеріал: вживання ступенів порівняння прикметників та порівняльних зворотів so, not so ..as, as…as;

 розширювати словниковий запас учнів з даної теми;

продовжувати формувати навички усного мовлення;

розширювати знання учнів з історії, географії та культури України;

виховувати інтерес до вивчення англійської мови;

виховувати патріотизм, любов до рідної Батьківщини.

Тип уроку: закріплення та систематизація знань, умінь та навичок

Обладнання: підручник, робочий зошит, відеоматеріал про Україну, пісня «Carol the bell», текст «Ukraine», презентація до уроку

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Організаційний момент

Good morning, pupils! I’m glad to see you! Who is on duty today? Who is absent today? What is the date? What is the weather today? Do you like it?

2. Повідомлення теми та мети уроку

 Our topic today is “Ukraine”. By the end of the lesson you will be able to review lexical material to the topic “Ukraine”, grammar material: degrees comparison of adjectives, structures of comparison - so, not so ..as, as…as , speak about Ukraine

 3. Уведення в іншомовну атмосферу

“Mind map”

  • Look at the blackboard. Your task is to name a word-association with the main word.(“Ukraine”)
  • Make up sentences with some of them

 

ІІ. Основна частина уроку

1. Перевірка домашнього завдання

What is your hometask? Was it difficult? Have you got any questions? Let’s check on your hometask.

2. Активізація ЛО за темою «Ukraine», систематизація вивченого граматичного матеріалу

  • Theoretic point
  • Let’s review grammar tenses: degrees comparison of adjectives, structures of comparison - so, not so ..as, as…as
  • Practical part

Translate the sentences. 1. Україна така ж цікава для подорожей, як і Великобританія. 2. Чорне море не таке глибоке, як Азовське море. 3.Клімат Австралії не такий вологий, як клімат України. 4. Україна не така велика, як США 5. Дунай довше, ніж Дніпро. 6.Січень найхолодніший місяць в Україні. 8. Донецька область найбільш густозаселена. 9. Один з найбільш відомих гетьманів – Богдан Хмельницький. 10. Українці гостинні, добрі та працьовиті.

3. Читання тексту.

  • Read and translate the text one by one

Перед текстові завдання. Pay attention to the translation of the next words

Ukraine is a country with the glorious past. It is rich in historical monuments and different places of interest. Kyiv is the capital of Ukraine and one of the oldest cities in the Eastern Europe. A lot of interesting monuments are situated there, for example, the well-known to all Slavonic world St Sophia's Cathedral and Kyivo-Pecherska Lavra. It is breathtaking to wander along the streets of the old town, to feel the breath of history.

But Ukrainian places of interest are situated not only in Kyiv. Near the small town of Kanev the monument to the Ukrainian national genius Taras Shevchenko is situated. The museum, where the books, drawings and manuscripts of Shevchenko are kept, is situated in the village not far from Kanev. Even the house, where he was born, is preserved. It is very interesting to look at it. Everybody can come to Poltava and visit the museum of the famous Poltava battle, the field where Peter the Great defeated the Swedes.

Everybody can also go to Zaporizhia, to the island of Khortytsia, where the Ukrainian Cossacks' organization was born. Everybody can go to Odesa and walk along the boulevards, where Pushkin walked a long time ago, and everybody can touch the trees, which Pushkin touched. It is also possible to visit the last house of Chekhov (now the museum in Yalta), where Chekhov lived, and where he wrote his last works, and where he died. Everybody can visit the famous symbol of the Crimea — the castle "Swallow's Nest" or the residence of Russian tsars.

It is possible to go through Gogol places in the Poltava Region and see Dickanka, Sorochintsy. Everybody can continue this list, because there is also Western Ukraine with the Carpathians and their legends, feudal lords' castles and cathedrals, with their unique culture and nature. There are a lot of places to see in Ukraine and to be proud of. And I am glad to live in such a country, with all those beautiful monuments.

  • Say true or false
  1. Ukraine is rich in historical monuments and different places of interest.
  2. Kharkov is one of the oldest cities in the Eastern Europe.
  3. Zaporizhia is a place where the Ukrainian Cossacks' organization was born.
  4. The castle "Swallow's Nest" or the residence of Russian tsars is situated in Sevastopol.
  5. Gogol places situated in the Chernigov Region and see Dickanka, Sorochintsy.

4. Хвилина відпочинку. Relaxing pause

  • Listen to the song “Carol the bell”. This song is known all over the world. Music was written by Ukrainian composer.

- What is the main topic of this song?

5. Аудіювання.

Робота в групах. Listen to the video and answer the questions(Запитання учням оголошую перед переглядом відео)

Video about Ukraine

  1. Ukraine is a center of Europe, isn’t it?
  2. Is Ukraine a bridge between East and West ?
  3. What is the capital city?
  4. When did the construction of Kiev begin?
  5. Are the picturesque highlands and castles in the Carpathian Mountains?
  6. Can you see the ruins of ancient empires in Crimea?

6. Мовлення

«Snow balls» Imagine the situation and say a sentence about it. The next pupils repeat the previous statements and then say their own one. “Once I decided to travel around Ukraine…”

ІІІ. Заключна частина уроку

1.Оцінювання учнів.

Well, dear boys and girls, you get following marks… .

2.Домашнє завдання.

Your homework is  to write “My trip around Ukraine”. Use the plan: regions, places to see

3.Підсумок уроку.

We had a very busy lesson. Did you enjoy it?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел:

  1. Текст http://www.native-english.ru/topics/ukrainian-places-of-interest
  2. Пісня-відео https://vk.com/video15136640_163210979
  3. Відео для аудіювання http://video.i.ua/user/11131/29760/144371/

(адаптовано)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Золотавіна Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
16 червня 2021
Переглядів
594
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку