План-конспект уроку з англыйської мови на тему "Famous English painters". Конспект містить поетапний чітко структурований виклад матеріалу. Також додається наочність. Різні види діяльності на уроці.
Тема уроку : Famous English Painters
Практична мета: Навчити учнів розрізняти видатних англійських письменників на основі вивчення їх творчості
Загальноосвітня мета: Розширювати кругозір учнів знаннями про мистецтво
Розвиваюча мета: Розвивати у дітей прагнення до пізнання культури і мистецтва
Виховна мета: Виховувати в учнів любов до мистецтва та пізнання відомих митців
Засоби навчання: підручник, фото митців.
Хід уроку
Етап, мета, прийоми |
Зміст роботи |
час |
Початок уроку |
||
І. Greeting
Check on Homework |
Т: How are you today? Ps: We are fine, thank you! T: Is everyone here? Who is absent? Let’s start our lesson. Учні ланцюжком читають задані вправи
|
|
Основна частина |
||
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Уведення в іншомовну атмосферу.
ІІІ. Аудіювання. 1)Етап слухання тексту.
2) Етап перевірки розуміння змісту тексту. Бесіда з учнями.
Writing
Look through the pictures of different famous English painters and then do ex.3, p. 122
Reading
Work in groups of 2 – 3.
Summary |
Т: At this lesson we'll continue the topic «Art»; so today we'll speak about the art galleries, artists and masterpieces. And you’ll study what Participle is. Вивчення вірша «Art» Учитель вголос читає вірш, потім двоє- троє учнів ситають його по черзі перед класом. Учитель слідкує за правильністю вимови слів та пропонує висловити свою думку щодо головної ідеї вірша. Учитель читає текст, учні слухають i рахують випадки узгодження часів. Т: Listen to the story and say how many examples of the sequence of tenses you'll hear. NEW SHOES (Tale from China by Han Fei) A man needed a new pair of shoes. Before he went to the marketplace, he drew a detailed picture of his feet on a piece of paper, carefully measured them, and wrote down all their dimensions. Then, he set off on foot for the shoe store. Arriving later that day at the bazaar, he unhappily discovered that he had forgotten to bring the paper with his measurements on it! He turned around and walked back home to get it. It was sunset by the time he returned to the market, and all the shops were closed. He explained his situation to one of the shopkeepers who had already packed away all his wares. «Foolish man! » said the merchant. «You could have trusted your feet and tried the shoes on in the store! Why did you go home to get your diagrams? » The man blushed, «I guess I trusted my measurements more...» Т:
Complete the text by changing the form of the verb in brackets into the Past Perfect Continious Ex. 1, p. 122
1. William Hogarth
Joseph Turner
Thomas Gainsborough
Read the text ex. 4, p. 123 and complete with the words in the box.
Choose one of the famous painters. Make cards with some facts about the painter(one card for each fact). Distribute your fact cards one for each other of their groups. Step 1. Find your pair. Members of the group search for her/his pair. They have to match the person to the fact. Step 2. Prepare a talk. When pairs are formed, each pair is given five minutes to find as many facts about this person as they can. Step 3. Report to the group. Step 4. Vote for the best report.
What English painter do you like?
|
|
Завершення уроку |
||
Homework
Оцінювання учнів. |
Do Ex. 5, p. 124 Read the text and translate it.
You were very attentively, active and done your best at this lesson, so you get good marks. The lesson is over, Good bye!!!
|
|