Мета: узагальнити і систематизувати вивчене; вдосконалювати обчислювальні навички виду
50 + 70, 120–70; закріпити поняття «обернена задача»; формувати вміння складати її; розвивати логічне мислення учнів; виховувати товариськість; стимулювати цікавість до вивчення математики.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, інтерактивна дошка, ноутбук.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Перевірка домашнього завдання (с. 4, № 10, 11)
— Зачитайте відповіді, які ви отримали обчислюючи вирази.— Поясніть, як розв'язували задачу.
3. Усні обчислення (с. 4, № 12)
4. Каліграфічна хвилинка
— Напишіть каліграфічно сьогоднішнє число.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Удосконалення вмінь визначати кількість десятків у трицифровому числі
1) Завдання 13 (с. 4).
— Якщо ми 10 паличок зв'яжемо в один пучок, отримаємо 1 десяток.
• 1 десяток.
• Назви число, яке складається з 3 десятків.
• Назви число, яке складається з 8 десятків.
• Назви число, яке складається з 10 десятків.
• Назви число, яке складається з 11 десятків.
• Назви число, яке складається з 15 десятків.
2) Завдання 14 (с. 4).
— За допомогою малюнка визначте кількість десятків у числі 100.
— Скільки всього десятків у числі: 200, 600, 700, 1000?
3) Завдання 15 (с. 5).
— Визначте загальну кількість десятків у кожному числі 230, 160, 450, 540, 780.
— Прочитайте міркування у підручнику.
2. Удосконалення вмінь обчислювати вирази виду 50 + 70, 120 - 70 (с. 5, № 16)
1) Гра «Зайва намистинка».
— Знайдіть зайву намистинку. Поясніть свій вибір.
2) Робота в парах. Вправа «З'єднай намистинки».
— Поєднайте розсипані намистинки.
) Пояснення дій додавання і віднімання круглих чисел.
— Розгляньте завдання № 16. Поясніть, як автори підручника додають і віднімають круглі числа (обчислення здійснюється на основі десятків).
Фізкультхвилинка для очей
— Очима зловіть кульку.
3. Формування вмінь обчислювати вирази (с. 5, № 17, 18)
1) Розв'язування прикладів з коментуванням (№ 17, с. 5).
2) Вправа «Знайди тваринкам вольєр» (на основі підручника № 18, с. 5).
4. Розвиток умінь обчислювати вирази зі змінною.
— Розгляньте приклади. Що ви помітили?
— Який доданок у прикладах незмінний?
— Який доданок змінюється?
— Доданок, який змінюється, позначили буквою а.
— Як називаються такі вирази? (Вирази зі змінною.)
— Як розв'язуються вирази зі змінною? (Замість букви підставляємо число, отримуємо числовий вираз та обчислюємо його значення.)
5. Формування вмінь працювати з оберненими задачами (с. 5-6, № 20,21)
1) Порівняння задач № 20. Ознайомлення з оберненими задачами.
— Прочитайте задачі. Про що йдеться в кожній задачі? Чи однакові в них числові дані?
— Чим вони відрізняються? (У запитанні йдеться про масу різних предметів.)
— Розгляньте стислий запис цих задач.
— Як називаються задачі, у яких відоме стає невідомим? (Обернені.)
2) Порівняння задач 21. Утворення обернених задач.
— Прочитайте першу і другу задачі. Про що в них розповідається? (Про числа.) Чи відомі значення чисел у першій задачі? Зачитайте, що запитується в цій задачі.
— Що невідоме в другій задачі? Що можна сказати про другу задачу відповідно до першої? (Друга задача є оберненою до першої.)
— На основі схеми складімо третю обернену задачу до першої. Яке число буде невідомим? (Друге.)
Висновок. Щоб скласти обернену задачу, потрібно відоме зробити в оберненій задачі невідомим.
6. Удосконалення знань про величини довжини (с. 6, № 22)
— Яку довжину (велику чи маленьку) можна поміряти сантиметром і дециметром? (Маленьку.)
— Якою мірою довжини вимірюють великі дистанції? (Метром і кілометром.)
— На основі малюнків назвіть міру довжини, якою скористалися під час вимірювання довжини річки, ширини стадіону, висоти будинку, довжини траси велогонки.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 7, № 23, 24)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
— Які знання вам знадобилися сьогодні на уроці?
— Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?