розробила викладач предмету «Фізична культура»
Одеського професійного ліцею морського транспорту
Кухар Анжела Миколаївна, спеціаліст вищої категорії
Мета предмету фізичного виховання витікає з основного завдання виховання, яке полягає в необхідності підготувати всебічно розвинутих, активних та здорових членів суспільства, які органічно поєднує в собі гуманістичні і загальнолюдські позитивні риси особистості, гармонію фізичного та психічного розвитку.
Основними цілями , що реалізуються під час проведення заняття є:
- оздоровчі, що полягають у зміцнюванні опорно-рухового апарату, формуванні правильної постави, нормалізації розвитку внутрішніх органів, у покращенні діяльності центральної нервової системи, загартовуванні організму.
- освітні, що полягають у формуванні і удосконаленні рухових умінь та навичок, у придбанні знань в області теорії і організації фізичної культури і спорту.
- виховні , що полягають в удосконаленні рухових якостей (сили, швидкості, витривалості, спритності ), у зміцненні вольових якостей (волі до перемоги, сміливості, наполегливості, мужності), у покращенні психічних здібностей (уваги, пам'яті), у вихованні позитивних моральних рис, прищепленні правильних естетичних смаків.
Під час проведення показового заняття з легкої атлетики застосовується фронтально - поточний метод. Вправи виконуються одночасно усіма курсантами і одні і ті ж вправи курсанти виконують по черзі. При використанні цього методу збільшується щільність заняття, збільшується можливість спостерігання за індивідуальним виконанням вправ.
Вправи, пов'язані з значним навантаженням на організм проводяться після вправ з зменшеним навантаженням. Тим самим здійснюється принцип поступового зростання навантаже В заключній частині заняття поступовий перехід до відносно спокійного стану досягається шляхом простих побудов, ходьби, глибоких дихальних вправ
План уроку
І. Організаційна частина. Перевірка присутніх (2хв)
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань (2хв)
ІІІ. Актуалізація опорної навчальної інформації (8 хв)
ІV. Мотивація навчальної діяльності (8хв). Зацікавленість
V. Формуванная вмінь і навичок курсантів (45хв)
VI. Узагальнення та систематизація набутих вмінь (15 хвилин)
VIІ. Підсумкова частина заняття (5хв). Виставлення та коментування оцінок.
VIІІ. Повідомлення домашнього завдання та його коментування (5в)
Критерії оцінювання
Високий рівень - курсант отримує, якщо він правильно відповідав на поставлені питання, був активний під час заняття і виконав навчальний норматив.
Середній рівень – курсант отримує, якщо він не чітко відповідав на поставлені питання і допустив помилки при виконанні поставлених завдань.
Достатній рівень – курсант отримує, якщо він не дав відповідь на поставлені питання і допустив помилки при виконанні поставлених задач.
Теоретико - методичні знання
Легка атлетика. Олімпійські ігри.
Цей розділ теоретичних знань викладено у чотирьох питаннях, поряд з якими наводиться відповідь (див. таблицю)
№ п/п |
Питання |
Відповідь |
1 |
Що таке «Легка атлетика» і які види в себе включає? |
Легка атлетика називається «королевою» спорту, яка включає в себе такі види: біг гладкий, бар’єрний, марафонський; спортивну ходьбу; стрибки у висоту , довжину; метання молота, диска, спису; штовхання ядра; десятиборство. |
2 |
Через скільки років проводяться Олімпійські ігри? |
Через 4 роки. |
3 |
Чим відрізняються Параолімпійські ігри від Олімпійських ігор? |
В Параолімпійських іграх приймають участь спортсмени з вадами здоров’я. |
Тема уроку. Легка атлетика
Мета:
- освітня: навчання і вдосконалення техніки фізичних вправ, формування навичок бігу на короткі дистанції та стрибки в довжину з розбігу;
- оздоровча: зміцнення і збереження здоров’я, підвищення працездатності, забезпечення оптимального розвитку рухових якостей, удосконалення будови тіла; сприяти розвитку фізичних якостей, використовуючи рухливі ігри;
- виховна: виховання почуття громадянської свідомості та патріотизму, виховання активної соціальної орієнтації на здоровий спосіб життя, виховання вольових якостей: цілеспрямованості, наполегливості, рішучості, ініціативності,
почуття товариства та колективізму.
Інвентар: секундомір, прапорці, фішки.
Тип уроку: удосконалення навиків та умінь
Хід уроку
1 Організаційна частина заняття
1.1 Повідомлення теми, мети заняття
Привітання, перевірка готовності до заняття.
Звернути увагу на контроль за самопочуттям, правила ТБ під час занять
1.2 Актуалізація опорних знань курсантів
Повторити техніку виконання низького старту та стартового прискорення
1.3 Мотивація навчальної діяльності
Здатність застосовувати теоретичні та методичні знання на практиці;
1.4 Коротке теоретичне обґрунтування до роботи
2 Формування вмінь і навичок (закріплення вмінь і навичок або перевірка вмінь і навичок)
Зміст основної частини заняття (перелік практичних завдань):
2.1 Продовжувати вдосконалення техніки низького старту та стартового розбігу.
2.2 Продовжувати навчання техніки стрибків в довжину з розбігу способом зігнув ноги
3 Узагальнення (питання щодо проведеного заняття, на які курсанти на дадуть лаконічну та коротку відповідь)
3.1 Скільки фаз у стрибках з розбігу ?
3.2.Скільки фаз у бігу на короткі дистанції?
Підведення підсумків.
Поточний контроль виконання роботи.
Оцінювання курсантів.
4 Повідомлення та пояснення домашнього завдання
4.1 Розробити комплекс ранкової гімнастики.
4.2 Виконувати вправу піднімання тулуба із положення лежачи на спині.
4.3 Виконувати вправу стрибки через скакалку.
Після виконаної роботи курсант повинен:
∙ знати: техніку виконання низького старту та стартового розбігу, техніку бігу по прямій, техніку стрибків у довжину з розбігу способом «зігнув ноги»
∙ вміти: робити забіг на короткі дистанції з низького старту та стартового забігу, робити стрибки в довжину з розбігу способом «зігнув ноги».
Хід заняття
№ п/п |
Зміст уроку |
Дозування |
ОМВ |
І |
Підготовча частина |
20' |
Фронтальний метод |
1. |
Шикування, рапорт, привітання. |
30'' |
Перевірка присутніх. Звернути увагу на контроль за самопочуттям, правила ТБ під час занять. |
2. |
Оголошення завдання уроку. |
1' |
Чітко оголосити завдання. |
3. |
Проведення перевірки ЧСС. |
30'' |
Звернути увагу на самопочуття, ЧСС в спокої. Звернути увагу на техніку виконання |
4. |
Стройові вправи: |
|
Звернути увагу на техніку виконання. |
5. |
Різновиди ходьби: |
|
Спина рівна, ноги в колінах не згинаються. |
6. |
Повільний біг(спецгрупа, прискорена ходьба). |
2' |
Слідкувати за диханням. Спеціальна медична група поступово збільшує швидкість в спортивній ходьбі, та вибирає для себе оптимальній руховий режим |
7. |
Вправа, для приведення дихання в відносно спокійний стан: |
30" |
Темп виконання повільній. |
8. |
Перешикування для проведення ЗРВ на швецькій стінці.(див. ЗРВ на швецькій стінці) |
30" |
|
9. |
Спеціальні бігові вправи(окрім спецгрупи): |
|
Стегно махової ноги піднімається до ?90°, руки зігнуті в ліктях, вик.рухи різнойменно відносно ніг. |
II. |
Основна частина |
45' |
Фронтальній, груповий методи. Одночасний, почерговій способи виконання |
1. |
Відштовхування з місця. |
6-8 р |
Після перенесення ваги на поштовхову, повністю «встати « з неї. |
2. |
Стрибок з місця, з в.п. поштовхова попереду. |
6-8 р' |
Відштовхування здійснюється в стрибкову яму,вперед – вгору під ? близько 45- 50°. |
3. |
Стрибок із поштовхової з короткого розбігу, з приземленням в положенні кроку з наступним пробіганням вперед. |
6-8 р |
Пробігання здійснюється вперед з поступовим зменшення швидкості |
4. |
В.п. - стоячи спиною на 2 щаблині гімнастичної стінки, хват рівними руками зверху. |
6-8 р |
Під час зіскоку, стопи виносяться якомога далі вперед. |
5. (a) |
Виконання команди «На старт»: |
3-4 р |
|
(б) |
Виконання команди «Увага»: |
3 - 4р |
|
(в) |
Виконання команди «Руш!»: учень виконує різкий рух вперед. Руки виконують короткі і часті різнойменні рухи в передньо - задньому напрямку |
3 - 4 р |
|
(г) |
Вибігання з низького старту відрізків 30м. |
3 р |
Слідкувати за технікою виконання. Стопи ставляться паралельно напрямку бігу,швидкість бігу зростає спочатку за рахунок частоти кроків,а потім за рахунок довжини. В бігу по дистанції зберігається нахил тулуба вперед 3-4°. |
III. |
Заключна частина |
3 - 5' |
Фронтальний метод, одночасний спосіб виконання. |
1. |
Шикування |
1' |
За командою викладача. |
2. |
Перевірка ЧСС |
1' |
Перевірити самопочуття. |
3. |
Підведення підсумків заняття |
1' |
Відмітити активних учнів. |
4. |
Домашнє завдання. |
1 - 2' |
Повторити техніку низького старту. |